سرویس: علمی و پزشکی کد خبر: 16378 ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳

اختراعی برای موتورسواران

کلاه ایمنی هوشمند که با پلیس تماس می گیرد + تصویر

علیرضا سبزه کار گفت: هدفم از اختراع کلاه ایمنی هوشمند این است که جلوی برخی از حوادث ناگوار رانندگی را بگیرم و از به خطر افتادن جان هموطنانم تا حد امکان جلوگیری کنم.

کلاه ایمنی هوشمند که با پلیس تماس می گیرد + تصویر

به گزارش خاورستان به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی سپاه انصارالرضا علیه السلام خراسان جنوبی ؛ علیرضا سبزه کار نوجوان خلاق بسیجی اظهارداشت: شانزده سال سن دارم و در هنرستان ابتکار بیرجند در رشته کامپیوتر مشغول به تحصیل هستم.
وی با بیان اینکه سال دوم راهنمایی طرح پژوهشی خود را برای درس حرفه‌وفن ارائه کردم، یادآور شد: معلمین مدرسه خیلی از طرح من متعجب شدند و گفتند حتما تلاش خود را در زمینه کارهای پژوهش ادامه بده که می‌توانی موفقیت‌های زیادی را در این زمینه کسب کنی.
نوجوان پژوهشگر از دیار سربیشه اختراعش را کلاه ایمنی هوشمند عنوان کرد و افزود: مزیت‌های کلاه ایمنی هوشمند این است که وقتی راکب موتور سیکلت تصادف می‌کند با وجود این کلاه که روی سرش قرار دارد، بر اثر ضربه‌ای که بر آن وارد می‌شود به پلیس تماس می‌گیرد.
نوجوان مخترع بسیجی با بیان اینکه پلیس موتور سیکلت سوار را از طریق ردیابی پیدا می‌کنند، گفت: اگر موتور سوار تک چرخ بزند به صورت خودبه خود در عرض سه ثانیه موتور را خاموش می کند.
سبزه‌کار اضافه کرد: اگر موتورسوار سرعت مجاز را در هر محور که مشخص شده، رعایت نکند به صورت خودکار موتور سیکلت را خاموش می‌کند و همچنین اگر راننده خواب آلود باشد کلاه هوشمند بوق می‌زند.
وی اظهار داشت: تاکنون هزینه‌های اولیه را که یک میلیون تومان تمام شده، پدرم تامین کرده است.
این دانش آموز مخترع ادامه داد: سال اول دبیرستان در مسابقات خوارزمی این طرح را ارائه کردم و به مرحله استانی راه یافتم اما به دلیل نبود طرح عملی به مرحله کشوری نرسیدم، بعد از مدتی به پارک علم وفن‌آوری هدایت شدم و اکنون مدت یک سال است از این مرکز حمایت‌های مادی و معنوی می‌شوم که از مسئولان آنجا سپاسگزارم.
نوجوان مخترع بسیجی با تشکر از حمایت‌های واحد تحقیقات فن‌آوری ناجا استان اضافه کرد: مدتی بعد وارد تحقیقات ناجا شدم و در حال تکمیل طرح و بستن قرارداد هستم.
سبزه کار ادامه داد: با قراردادی که واحد تحقیقات ناجا با پژوهشسرای بسیج دارد، من وارد مرکز علمی پژوهشی بسیج شدم و در حال استفاده از امکانات این مرکز برای تکمیل طرحم هستم.

علیرضا سبزه کار

به‌روز کردن و تولید انبوه کلاه ایمنی هوشمند در کشورم تصمیم من برای آینده است

وی تصریح کرد: پنج سال است که روی این طرح کار می‌کنم وهم‌اکنون درحال تکمیل و ثبت آن هستم.
نوجوان مبتکر بسیجی افزود: در آینده قصد دارم با نصب سرویس امنیتی از نظر فنی، دقت و سرعت این کلاه ایمنی را به‌روز کنم.
وی خاطرنشان کرد: هدفم از اختراع این کلاه این است که به خطر افتادن جان آدم‌ها را به حداقل برسانم به طور مثال وقتی تصادفی خارج از محدوده شهر اتفاق بیفتد و امکان تماس خود بیمار با اروژانس نباشد این کلاه امدادگران را به کمک حادثه‌دیده برساند.
دانش آموز مخترع بسیجی عنوان کرد: این کلاه ایمنی هوشمند برای حفاظت از جان رانندگان، موتور سواران و کارگران ساختمانی و کارگران معدن مناسب است.
سبزه‌کار به قیمت تمام شده این کلاه در صورت تولید انبوه اشاره کرد و ادامه داد: هر مداری که روی کلاه و موتورسیکلت نصب شود حدود 25 هزار تومان هزینه برمی‌دارد و انتخاب نوع کلاه ایمنی به عهده خریدار است.
وی توصیه‌ای هم به جوانان و نوجوانان کرد و گفت: اول از همه باید به خدا ایمان داشته باشند تا انجام هر کاری برای آنان آسان شود و دوم اینکه در هر کاری خلاقیت داشته باشند و دیگر اینکه در درس خواندن و کارهای روزمره طوری عمل کنند که دعای خیر پدر و مادر پشت سرشان باشد.
نوجوان مبتکر بسجی اظهارداشت: درس خواندن کار خوبی است ولی باید در کنار آن کارهای دیگری هم یاد داشته باشیم.
سبزه‌کار برنامه آینده خود را چنین بیان کرد: بعد از ثبت این طرح ادامه تحصیل می دهم و کارگاهی برای انبوه سازی آن راه می‌اندازم.
وی در خصوص رفتن بعضی از مخترعان و جوانان به خارج از کشور گفت: ما ایرانی هستیم و چون در این سرزمین به دنیا آمده‌ایم پس سربلندی و پیشرفت وطن افتخار ماست و نباید مشکلات و موانع موجود در کشور ما را از پای درآورد.

کلاه ایمنی هوشمند

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب