سرویس: بیرجند کد خبر: 92548 ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸

مدیرکل جهادکشاورزی خراسان جنوبی:

34 میلیارد تومان غرامت زرشک به خسارت دیدگان پرداخت شد/ پیش‌بینی برداشت 19 هزارو 500 تن زرشک در خراسان‌جنوبی

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری 19 هزار و 500 تن زرشک در خراسان‌جنوبی تولید شود.

34 میلیارد تومان غرامت زرشک به خسارت دیدگان پرداخت شد/ پیش‌بینی برداشت 19 هزارو 500 تن زرشک در خراسان‌جنوبی

به گزارش خبرنگار خاورستان، غلامرضا قوسی مدیرکل جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی پیش از ظهر امروز در حاشیه بازدید از باغات زرشک روستای شاخن شهرستان بیرجند در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: سطح زیرکشت زرشک در خراسان جنوبی  16 هزار و 726.5 هکتار است.

 
وی افزود: 18 هزار بهره بردار زرشک در استان فعالیت دارند و 12 واحد فرآوری بسته‌بندی با ظرفیت 9 هزار و 370 تن شامل واحدهای کنساتره زرشک، آب و شربت زرشک در استان فعال هستند.
 
مدیرکل جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری 19 هزار و 500 تن زرشک از باغات خراسان جنوبی برداشت شود و در سال گذشته نیز میزان برداشت زرشک تولیدی استان 18 هزار و 830 تن بوده است.
 
قوسی با بیان اینکه تسهیلات قابل پرداخت برای بسته‌بندی و فرآوری، احداث بارگاه‌ها و باغ زرشک از محل بند "الف" تبصره 18 تا سقف 450 میلیارد ریال پیش‌بینی می‌شود، عنوان کرد: 34 واحد بارگاه زرشک در استان وجود دارد و پیش‌بینی میشود امسال میزان خرید توافقی با توجه به شرایط بازار انجام شود.
 
وی اظهار کرد: در سال 6 هزار و 300 تن بسته‌بندی و 2 هزار و 770 تن زرشک در استان فرآوری می‌شود.
 
مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه برگزاری کارگاه‌های آموزشی در خصوص نکات فنی کاشت و افزایش ماده آبی خاک برای بهره‌برداری در مصرف آب از اقدامات انجام شده است، افزود: آموزش راهکارهای افزایش تولید در خصوص تغذیه، تغییر شیوه هرس باغات زرشک و بهینه کردن هرس، فرنوهرس ، بازده‌دهی باغات، معرفی و پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش در سال گذشته از دیگر اقدامات انجام شده بوده است.
 
قوسی گفت: میزان غرامت پرداخت شده به خسارت دیدگان در سال گذشته 34 میلیارد تومان بوده است.
 
وی عنوان کرد: عملکرد بیمه در سطح 6 هزار و 153 هکتار بوده و میزان خسارت وارده به محصول و باغات در سطح هکتار در سال گذشته برابر 4 هزار و 100 هکتار بوده است.
 
مدیرکل جهادکشاورزی خراسان جنوبی افزود: ترویج و توسعه پوشش در سطح باغات و جای سیستم‌های نوین آبیاری از جمله کارهای است که در راستای توسعه زرشک در خراسان‌جنوبی انجام شده است.
 
قوسی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال حدود 170 میلیارد تومان درآمد از تولید زرشک نصیب زرشکاران استان شود.
 
انتهای پیام/127

نظرات بازدیدکنندگان

ناشناس
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸

چرا ما علی رغم این همه مشکلات در حوزه ی کشاورزی یه گزارش انتقادی در سایت شما نمیبینیم؟


نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب