سرویس: سوژه های مردمی کد خبر: 93453 ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۴

بازهم پای فرماندار خوسف در میان است؛

رابطه فامیلی منجر به کاهش آبدهی قنات روستای کلاته حبیب‌الله خوسف شد/ حکم دادگاه اجرا نمی‌شود

در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان خوسف، طبق گفته اهالی قناتی بدون مجوز حفر شده که به آبدهی قنات روستای پایین‌دست صدمه زده است و حکم دادگاه مبنی بر تخریب اجرا نمی‌شود.

رابطه فامیلی منجر به کاهش آبدهی قنات روستای کلاته حبیب‌الله خوسف شد/ حکم دادگاه اجرا نمی‌شود

کریم نخعی یکی از اهالی روستای کلاته حبیب‌الله شهرستان خوسف در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: در روستای دستگرد بخش مرکزی خوسف در کنار قنات قدیمی کانالی به عمق شش متر حفر شده که به آبدهی قنات روستای کلاته حبیب‌الله که در فاصله 400 متری پایین دست قنات روستای دستگرد قرار دارد صدمه زده است.

وی با بیان این‌که قنات روستای دستگرد بدون مجوز حفر شده است افزود: به دلیل این‌که اقوام همسر فرماندار خوسف در روستای دستگرد زندگی می‌کنند این قنات جدید که بیشتر شبیه کانال است در مجاورت قنات قدیم حفر شده و آب با پمپ برداشت می‌شود و مورد استفاده کشاورزی است.

دادگاه حکم تخریب قنات بدون مجوز را داده است

این فرد اظهار کرد: حفر قنات جدید در روستای دستگرد موجب اعتراضاتی شده و دادگاه نیز دو نوبت حکم تخریب آن را داده است اما متأسفانه به بهانه انتخابات حکم دادگاه اجرایی نمی‌شود.

نخعی گفت: علاوه بر این‌که حفر قنات بدون مجوز آب منطقه‌ای بوده، اعتباری حدود 47 میلیون تومان وام بلاعوض نیز بدون مجوز برای حفر قنات روستای دستگرد در نظر گرفته شده است.

آب قنات با پمپ برداشت نشود

وی با اشاره به این‌که آب قنات روستای کلاته حبیب‌الله مورد استفاده عموم مردم است، اظهار کرد: مردم روستای کلاته حبیب‌الله نیز از آب قنات روستای دستگرد سهیم هستند اما اعتراض ما برای این است که آب با پمپ برداشت نشود و جاری باشد چراکه  برداشت با پمپ باعث خشک‌شدن چشمه‌های اطراف این قنات شده است.

این فرد بیان کرد: آبدهی قنات روستای دستگرد با توجه به این‌که 6 متر حفر شده حدود پنج برابر شده است.

روستای کلاته حبیب‌الله مرکز گل نرگس شهرستان خوسف

نخعی گفت: جمعیت دو روستای کلاته حبیب‌الله و دستگرد زیاد نیست اما مسئله این است که قنات روستای کلاته حبیب‌الله مرکز گل نرگس شهرستان خوسف است و حدود 90 درصد اراضی روستای کلاته حبیب‌الله زیر کشت گل نرگس است.

وی با بیان این‌که آب برای آبیاری مزارع گل نرگس نداشتیم، عنوان کرد: از تابستان پیاز گل نرگس را فرخته‌ایم. حدود پنج تن پیاز گل نرگس از اراضی روستای کلاته حبیب‌الله به فروش رسیده و حدود یک سوم اراضی زیر کشت گل نرگس آب نخورده که با آب باران آبیاری شده است.

این فرد بیان کرد: آب قنات روستای دستگرد به دلیل بالابودن سختی آب برای شرب مناسب نیست و برای کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برداشت پیاز به جای گل نرگس به دلیل نبود آب

محمدرضا نخعی یکی دیگر از اهالی روستای کلاته حبیب‌الله شهرستان خوسف نیز در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: به دلیل حفر کانالی به عمق 6 متر در کنار قنات روستای دستگرد آب قنات روستای کلاته حبیب‌الله که در 400 متر پایین دست قرار دارد کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان این‌که اراضی روستای کلاته حبیب‌الله زیر کشت گل نرگس است، افزود: به دلیل کاهش آب در این منطقه اغلب بهره‌برداران پیاز گل نرگس را از زمین بیرون آوردند و به دلیل نبود مشتری جهت فروش، به عنوان خوراک به دام‌های خود داده‌اند.

این کشاورز اظهار کرد: آب از کانال حفر شده در روستای دستگرد با پمپ و کف‌کش خارج می‌شود. برای اعتراض نسبت به این اقدام به جهادکشاورزی و دادگاه مراجعه داشتیم. جهادکشاورزی گفته برداشت آب به وسیله پمپ مجاز نیست اما اهالی روستای دستگرد با پمپ آب را برداشت می‌کنند و هیچ‌کس هم هیچ حرفی به آن‌ها نمی‌زند.

نخعی عنوان کرد: به دلیل رابطه خویشاوندی فرماندار خوسف با مردم دستگرد بیل میکانیکی آورند و قنات را از جای اصلی تا عمق 6 متری حفر کردند. در این شرایط آب جریان ندارد و با پمپ برداشت می‌شود و داخل استخر می‌رود.

وی افزود: در این خصوص بیش از یکسال است پیگیر هستیم و به دادگاه مراجعه کردیم. دادگاه حکم تخریب کانال را داده اما متأسفانه به بهانه‌های واهی هر روز اجرای حکم دادگاه جابجا می‌شود.

این کشاورز گفت: سه قسمت زمین‌های کشاورزی آب نمی‌خورد و خشک شده است.

نخعی با بیان این‌که در اراضی روستای دستگرد نرگس‌زار کمتر است و گندم، جو و زعفران کاشت می‌شود، افزود: جدیدا عده‌ای از اهالی روستای دستگرد که در خوسف زندگی می‌کنند برای ساخت‌وساز باغ در اراضی دستگرد اقدام و زمین‌های منطقه را جدا کردند.

وی با بیان این‌که جمعیت روستای دستگرد بسیار کم است و به 10 نفر بیشتر نمی‌رسد، گفت: هر موقع که بحث اجرای حکم دادگاه و اعتراض مردم روستای کلاته حبیب‌الله نسبت به حفر کانال مطرح می‌شود، برای اجرا نشدن حکم دادگاه حرف از شلوغ‌کاری به میان می‌آید! من نمی‌دانم چه افرادی می‌خواهند این‌گونه اقدام کنند؟

این کشاورز گفت: اهالی روستای کلاته حبیب‌الله نسبت به استفاده آب با پمپ برای کشاورزی در اراضی روستای دستگرد رضایت ندارند و خواستار رعایت عدالت هستند.

یادآور می‌شود؛ سال‌گذشته نیز مانند این مشکل در خصوص روستاهای شهرستانک، زرگر و مرغوک ایجاد شده بود (از این‌جا بخوانید) که طبق سخنان اهالی، محمد شفیعی فرماندار خوسف اجرای حکم دادگاه را به تأخیر انداخته بود.

انتهای پیام/127/ 14/ 4


نظرات بازدیدکنندگان

مریم
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱

متاسفانه در خوسف فقط کار نمایشی و پوپولیستی و.. داره انجام میشه وقتی کشاورزانی که 20 سال است عمر و سرمایه شون رو در کاشت گل نرگس گذاشته اند اینجوری زحماتشون به هدر میره و آقای فرماندار فدای سر اقوامش میکند انتظار پیشرفت نیست متاسفانه تمام کارهای ایشان همین طور است از دهکده گردشگری و ساخت آلونک های سر قبرستان و ساز و دهول زدن ها سر قبور و ...پول های هدر رفته جنگل نخاب و .....متاسفانه کدام عملکرد مطلوب من نمیدانم اینم از رسیدن و خوش خدمتی به اقوام که روستایی را خشک و کشاورزانی که سالها رنج و سختی کشیدند اینجوری مزدشان داده شده


امیر علی
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹

یعنی کسی در استان نیست که جلوگیر این فرماندار باشد؟!!!!!!


کشاورز روستای کلاته حبیب اله
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۷

با تشکر از شما و تهیه این گزارش انشالله آنهایی که به فکر حق الناس و بیت المال نیستند مثل فرماندار خوسف آقای شفیعی سر عقل بیایند


نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب