سرویس: اجتماعی کد خبر: 93565 ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱

یادداشت/ محمدرضا فرخی

قاین بار دیگر قربانی نگاه جزیره‌ای مرکزنشینان شد

سفر علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به استان و مصادره همه وقت مفید سفر به بازدید و توقف در مرکز استان،؛ اختصاص این همه ظرفیت و فرصت به نام استان و به کام مرکز استان؟!!!

قاین بار دیگر قربانی نگاه جزیره‌ای مرکزنشینان شد

یکی از فرصت‌های مهم فرا روی توسعه و پیشرفت، سفرهای استانی و حضور مقامات ارشد دولت در میان مردم و کسب اطلاع از طریق دیدن و لمس کردن از نزدیک و حس کردن عمیق ظرفیت‌ها و منابع می‌باشد که با عنایت به محرومیت خراسان جنوبی و اهتمام نظام در توجه به مناطق محروم، این سفرها از زمان تقسیم خراسان از کمیت خوبی در دولت‌های مختلف برخوردار بوده است.

گام دوم در این سفرها استفاده کیفی و برنامه‌ای از نمایندگان عالی دولت با فرصت‌سازی عادلانه و هنر بهره‌برداری با نگاه کلان استانی است که می‌تواند تغییر و تحول اساسی در محرومیت‌زدایی و رونق کار و تولید را سبب شود که البته کمتر توفیقی در این خصوص قابل مشاهده است.

از طرفی ظرفیت و فرصت‌های مرکز استان و هر یک از شهرستان‌ها نیز بر اساس معیار و مقیاس‌های معتبر علمی قابل احصا و برنامه‌ریزی است و در این راستا هرگونه فرصت‌طلبی، انحصار و کوته‌بینی و بزرگ‌نمایی مصادره‌ای – چنان‌که آثاری از دوره قاجار و پهلوی، تاریخ خراسان و قهستان را تحت‌الشعاع قرار داده است - نه‌تنها توسعه و پیشرفت استان را دنبال نخواهد داشت بلکه بخش‌هایی را که به سیری و فربگی از بیت‌المال و حق‌الناس دچار شوند را در آینده‌ای نه‌چندان دور با تنهایی، نفرت و مشکلاتی مواجه خواهد کرد که تاوان سنگینی را در استان دنبال خواهد داشت.

در این خصوص افزایش روزافزون نارضایتی‌ها از عملکرد مدیریت اجرایی و اداری استان در نحوه مطالعه، مدیریت و توزیع منابع و پاسخ به نیازها و ضرورت‌ها و این‌که در هر سفر استانی؛ ابتدا تا انتهای برنامه‌های سفر و منابع به مرکز استان اختصاص پیدا می‌کند و فرصتی باقی مانده!!! با فشردگی و تراکم - شاید - بین دیگر مناطق تقسیم شود و معمولا دستاورد و خروجی برای مردم این مناطق ندارد، نمونه‌ای پرتکرار و واضح از نادیده‌گرفتن عدالت اسلامی و عدم‌برخورداری از نفس مطمئنه در نگاه بلند(ارجعی الی ربک راضیة مرضیة) می‌باشد که چگونه پسندیده و رضایتمندانه خواهد بود؛ اختصاص این همه ظرفیت و فرصت به نام استان و به کام مرکز استان؟!!!

سفر اخیر علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به استان و مصادره همه وقت مفید سفر به بازدید و توقف در مرکز استان و طرح تصمیمات و مسائلی که تنها منافع مرکز استان و نه نگاه استانی را دربرداشته است و بی‌توجهی آشکار به آثار و فرصت‌هایی با قدمت چندین برابر آن‌چه در سفر وزیر دنبال شده است، موضوعی است که بار دیگر احساسات دومین شهر استان را جریحه‌دار و از عملکرد مدیریتی نا امید کرده است.

آثار و ابنیه تاریخی فرهنگی منطقه نمونه گردشگری قاین، مسجد جامع و شهر قدیم قاین که آثار و قدمت آن شگفتی اهل فن و هنر را بر انگیخته است، قلاع و دژه‌های در بسته و در حال نابودی شهرستان، امام‌زادگان و مساجد دارای اسناد معتبر و هویت‌های طبیعی، صنایع دستی، فرهنگی و کشاورزی قاینات با تولیدات و محصولات و گونه‌های متنوع و منحصر بفرد، تنها نمونه‌ای از قابلیت‌ها و ظرفیت قاینات برای یک سفر مسئولانه و کاری وزارتی و با نگاه بلند استانی بود که بار دیگر قربانی نگاه جزیره‌ای مرکزنشینان شد.

همچنین اگر قرار بود اتفاقی در مصوبات سفر استاندار شامل تعیین تکلیف هتل گردشگری، کاوش باستان‌شناسی، کمپ‌های گردشگری و ... در شهرستان بیفتد یا حمایتی از صنایع‌دستی و صنعتگران این حوزه صورت پذیرد، سفر وزیر بهترین فرصت برای این مهم بود.

عباس‌زاده سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قاین در پیگیری موضوع ضمن اظهار بی‌اطلاعی از مصوبات سفر می‌گوید دعوتی برای شرکت در جلسات و برنامه سفر وزیر به استان نداشته است و در صورت اطلاع می‌توانست مسائل شهرستان در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را پیگیری و دنبال کند.

محمدرضا قرائی رئیس شورای اسلامی شهر قاین نیز با اظهار بی‌اطلاعی نسبت به برنامه‌های سفر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می‌گوید در سفر وزیر به استان باید تکلیف شهر قدیم قاین، منطقه نمونه گردشگری و ده‌ها اثر تاریخی و فرهنگی مشخص می‌شد.

همچنین رئیس شورای اسلامی استان از همراهی دو معاون مونسان در سفر  وزیر اظهار تعجب کرده و می‌افزاید در برنامه سفر نسبت به شهرستان قاینات کم‌لطفی شده و باید در این‌گونه سفرها تمام ظرفیت‌ها و فرصت‌های استان مورد توجه قرار می‌گرفت.

محمدرضا فرخی

منبع: نسیم قاین

انتهای پیام/4


نظرات بازدیدکنندگان

حمید
۲۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱

بله متاسفانه


نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب