سرویس: اجتماعی کد خبر: 93791 ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴

در پنجمین ستاد ساماندهی امور جوانان شهرستان بیرجند مطرح شد

انتقاد برقی از جزیره‌ای عمل کردن در شهرستان بیرجند/ نهضت آموزش سواد فضای مجازی برنامه ریزی شود

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار بیرجند با انتقاد از اینکه انجام کارهای جزیره ای در این شهرستان بیشتر به کام ما شیرین می‌آیند، گفت: حل آسیب های اجتماعی نیازمند اجماع و مشارکت تمام دستگاه های اجرایی است.

انتقاد برقی از جزیره‌ای عمل کردن در شهرستان بیرجند/ نهضت آموزش سواد فضای مجازی برنامه ریزی شود

به گزارش خاورستان، سعید برقی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار شهرستان بیرجند امروز در پنجمین ستاد ساماندهی امور جوانان این شهرستان اظهار کرد: فضای مجازی همانند دریای مواج و متلاطمی است که آموزش های لازم را به آحاد مردم برای  مواجه با این دریای مواج ارائه نشده است.  

وی با بیان اینکه فضای مجازی دارای فرصت‌ها و آسیب‌های است، گفت: متاسفانه بسیاری از جوانان در آسیبهای فضای مجازی غرق می شوند لذا باید با برنامه ریزی، آموزش و فرهنگ سازی مناسب این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار شهرستان بیرجند  با تاکید بر اینکه باید با هم افزایی و همفکری از فرصت‌های فضای مجازی حسن استفاده را داشته باشیم، افزود: این فرصت ها می تواند در بهبود شرایط اشتغال، تولید محتوا، پاسخ دادن به نیازها و حوزه سرگرمی برای جامعه جوان باشد.

برقی با هشدار نسبت به زنگ خطر بسیار ویرانگر آسیب های فضای مجازی، انتقاد کرد: متاسفانه انجام کارهای جزیره ای در این شهرستان بیشتر به کام ما شیرین می‌آیند اما حل آسیب های اجتماعی نیازمند اجماع و مشارکت تمام دستگاه های اجرایی دارد و همه باید پای کار بیایند تا از بحران فضای مجازی گذر بهتری داشته باشیم.

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار بیرجند با بیان اینکه اقدامات انجام شده در حوزه فضای مجازی بسیار ناکافی است، گفت: باید شورای عالی فضای مجازی در استان ایجاد و در حوزه فضای مجازی مسئولیت سازی و تقسیم کار شود.

وی با تاکید بر این‌که باید با ایجاد نهضتی به صورت میدانی و عملیاتی در حوزه فضای مجازی گام برداریم، افزود: این گام عملیاتی در حوزه فضای مجازی باید با تاکید بر آموزش، فرهنگ سازی، نحو استفاده صحیح و تولید محتوا مناسب برداشته شود.

ضریب نفوذ اینترنت در شهر بیرجند بیش از 75  درصد است

سعید کسرائی نیا مسئول سازمان فضای مجازی سراج در خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: فضای مجازی بخشی عمده‌ای از زندگی مردم را به خود اختصاص داده و ضریب نفوذ اینترنت در شهر بیرجند بیش از 75  درصد است.

وی با بیان این‌که ضریب نفوذ اینترنت در بین جوانان شهر بیرجند بیش از 90 درصد است، افزود: متاسفانه در طول 24 ساعت شبانه روز به طور متوسط هفت ساعت از تلفن همراه برای حضور در فضای مجازی استفاده می شود و این موجب شده تمام شئونات زندگی ما تحت تاثیر قرار بگیرد.

رشد 146 درصدی جرائم در فضای مجازی

مسئول سازمان فضای مجازی سراج در خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه  بر اساس اعلام پلیس فتا از ابتدای امسال جرائم در فضای مجازی رشد 146 درصدی در استان دارد، گفت: فضای مجازی حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سبک زندگی را تحت تاثیر قرار داده و امروز آن چیزی را که فضای مجازی تصمیم می گیرد را ما اجرا می‌کنیم.

کسرائی نیا با اشاره به اینکه علاوه بر فرزندان در بین والدین نیز بشدت در حوزه فضای مجازی با مشکل مواجه هستیم، بیان کرد: بحث فضای مجازی در پرداخت اینقدر جای خالی دارد که امروز به عنوان بحران می‌توان از آنان در عرصه جوانان نام ببریم.

وی گفت: عدم وجود آموز ش‌های مستمر در فضای مجازی، عدم آشنایی والدین با آسیب های فضای مجازی و عدم تولید محور بودن افراد در فضای مجازی و مصرف گرایی در شهر بیرجند فراگیر است و باید به آن پرداخته شود.

مسئول سازمان فضای مجازی سراج در خراسان جنوبی اظهار کرد: باید مجموعه های که جامعه مخاطب دارند به صورت ویژه سلسله مباحث دوره های آموزشی فضای مجازی را برگزار کنند و این مهم را برای کارکنان نیز در دستور کار قرار دهند.

کسرائی نیا به اعتیاد و وابستگی شدید به فضای مجازی هشدار داد و گفت: بحث بازی های آنلاین و اعتیاد به پورنوگرافی بشدت در حال افزایش است و باید به آموزش و پیشگیری از آسیب ها در سنین نوجوانی توجه شود.

مرکز تخصصی مشاوره فضای مجازی و ترک اعتیاد اینترنتی راه‌اندازی شود

وی تاکید کرد: متاسفانه در استان مرکز تخصصی مشاوره فضای مجازی و ترک اعتیاد اینترنتی نداریم و باید با فوریت این مرکز راه اندازی شود.

مسئول سازمان فضای مجازی سراج در خراسان جنوبی با اشاره به عدم وجود مراجع و الگوهای مناسب در شبکه های اجتماعی، تصریح کرد: متاسفانه چهره‌های شاخص و مدیران استان از فضای مجازی گریزان هستند و می ترسند مورد انتقاد قرار گیرند با این وضعیت جوانان ما باید تحلیل خود را از چه کسانی و کانال های بگیرد.

کسرائی نیا با گلایه از گسترش اینترنت و فضای مجازی در روستاها بدون توجه به آموزش و فرهنگ سازی، گفت: در حال حاضر 750 روستا در خراسان جنوبی از اینترنت پرسرعت بدون آموزش و مشاوره برخوردار هستند و متاسفانه  روستاها در این زمینه اوضاع خطرناکی دارند که باید به آنها توجه شود.

برگزاری دوره های تربیت مربی سواد رسانه ای و فضای مجازی در سازمان سراج

وی بیان کرد: در دفتر سازمان سراج دوره های تربیت مربی سواد رسانه ای و فضای مجازی برگزار شده  و می توانیم به سراسر استان اعزام مربی داشته باشیم تا محتواهای طبقه بندی شده در حوزه فضای مجازی را به مخاطبان ارائه دهند.

مسئول سازمان فضای مجازی سراج در خراسان جنوبی  با اشاره به اینکه آسیب های فضای مجازی بسیار فراگیر بوده، گفت: باید نهضت آموزش سواد فضای مجازی برنامه ریزی شود و تمام دستگاه های اجرایی پای کار باشند.

انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب