سرویس: اجتماعی کد خبر: 93801 ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵

در شماره جدید روزنامه مهرمشرق می‌خوانید

90 دقیقه داغ با آقای نماینده/ ستاد تسهیل یا ستاد تحریم

در شماره 222 مهرمشرق گفت‌وگو با حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدباقر عبادی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی، گزارشی از مشکلات واحدهای تولیدی استان و چند خبر و گزارش از سراسر استان می‌خوانید.

90 دقیقه داغ با آقای نماینده/ ستاد تسهیل یا ستاد تحریم

به گزارش خاورستان، در شماره 222 مهرمشرق گفت‌وگو با حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدباقر عبادی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با عنوان «90 دقیقه داغ با آقای نماینده»، گزارشی از حوادث اخیر کشور با عنوان «سپاه صادق»، گزارشی از مشکلات واحدهای تولیدی استان با عنوان «ستاد تسهیل یا ستاد تحریم» و چند خبر و گزارش از سراسر استان می‌خوانید.

دریافت پی‌دی‌اف روزنامه

متن گفت‌وگو با حجت‌الاسلام عبادی در زیر آورده شده است.

سیدمحمدباقر عبادی نمایندهٔ دورهٔ نهم و دهم مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از حوزهٔ انتخابیهٔ بیرجند و درمیان در استان خراسان جنوبی است. او به عنوان نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، خوسف و درمیان از توابع استان خراسان جنوبی وارد مجلس نهم شورای اسلامی شد. وی پس از تصدی کرسی نمایندگی، به عضویت کمیسیون آموزش و تحقیقات درآمد. پس از پایان دوره نهم، وی در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و به نمایندگی از مردم بیرجند، خوسف و درمیان دوباره راهی خانه ملت شد. وی در آذر ۱۳۹۸ با انتشار بیانیه‌ای انصراف خود از شرکت در انتخابات دور یازدهم مجلس شورای اسلامی را اعلام کرد. آنچه می خوانید گفتگوی خبرنگار مهر مشرق در خصوص موضوعات مختلف با نماینده مردم بیرجند درمیان و خوسف است.

از وی می پرسم  چرا با وجود درخواست های مردمی، در این دوره مجلس کاندیدا نشدید، مردم هنوز از عدم حضور شما قانع نشده اند؟

می گوید:8 سال نمایندگی مجلس کار سختی است، طی دو دوره قبلی به اصرار دوستان به صحنه آمدم. اما به نظرم چرخش نخبگان باید انجام شود  و بهتر است شخص دیگری هم نماینده باشد و به توسعه استان کمک کند، اما انتظار می رود که نماینده بعدی خدمات و اقدامات انجام شده بخصوص راه آهن را که طی یکی دو سال اخیر پیشرفت چشمگیری خواهد داشت را انکار و حاشا نکند.

از طرف دیگر پدرم هم نماینده ولی فقیه در استان است، لزومی ندارد نام هر دو نماینده عبادی باشد، بگذاریم نام نماینده مجلس، نام دیگری باشد.

البته حضورنداشتنم  در انتخابات آینده یکباره و اتفاقی نبوده است، بلکه از یک سال قبل به خواص و نخبگانی که انتخابات به آنها مربوط می شود، اعلام کرده بودم که دوره بعد کاندیدا نخواهم شد؛ قبل از استعفاها برای نمایندگی مجلس هم در جلسه ای اتمام حجت کردم که کاندیدا نخواهم شد، حالا یا حرفم را جدی نگرفتند و یا هم با خود تصور کردند اگر فشار بیاورند، قبول خواهم کرد، در حالی که دوستان ناراحت هم شدند، اما بنده مقاومت کردم.

شاید هم برخی از هم استانی ها بنده را نپسندند، حالا که مردم دچار مشکلات و گرفتاری های اقتصادی و تورم وتحریم ها هستند، غنیمت است که با نیامدن من خوشحال شوند.

سوال بعدی را اینطور مطرح می کنم آیا صحت دارد که به توصیه پدرتان؛ آیت ا... عبادی در این دوره کاندیدا نشدید؟

پاسخ می دهد: خیر این موضوع صحت ندارد و بنده به تشخیص خودم حضور نیافتم، این را هم بگویم که نه پستی به من پیشنهاد شده و نه دنبال پستی بوده ام، البته کسی هم فکرش را نمی کرد که این دوره ثبت نخواهم کرد تا پستی به من پیشنهاد دهد.

آیا از دواطلبان فعلی کسی برای ثبت نام در انتخابات مجلس با شما مشورت کرده است؟

برای ثبت نام یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بنده به هیچ کسی توصیه و اصرار نکرده ام که ثبت نام کند، اما برخی افراد تماس گرفته و ثبت نام خود را اعلام کرده اند. هر کس که مناسب باشد و ویژگی های نمایندگی را داشته باشد، از حضورش خوشحال می شویم.

در بین داوطلبان این دوره مجلس، افرادی هستند که گره گشایی خاصی برای حل مشکلات استان داشته باشند؟

ادامه میدهد:گاهی اوقات خودمان با انتخاب هایمان به خودمان ضربه می زنیم، همانطور که مجلس دهم از نظر مفاسد اقتصادی به ئ هیچ وجه قابل مقایسه با مجلس نهم نبود. در بین 40 کاندیدایی که ثبت نام کرده اند مهم شایسته سالاری است که امیدوارم مردم انتخاب درستی انجام دهند و نماینده بعدی فردی توانمند، معقول انقلابی و امانت دار باشد. بنده در بیانیه عدم حضورم هم گفته ام به دلیل چرخش نخبگان نخواهم آمد، اگر نه 49 سال سن دارم و برخلاف ظاهرم آنچنان پیر نیستم.

از برنامه های بعد از پایان دوره نماینده بودنش هم  می پرسم ، می گوید:بنده هم اکنون عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی بیرجند هستم که در این خصوص تاکنون دانشگاه خود را تغییر نداده و به جای دیگری منتقل نشده ام ،البته هنوز هم دوران نمایندگی ام تمام نشده و تازه از زیر این بار فرار کرده ام، خودم برنامه خاص و قطعی ندارم.

برخی معتقدند شما از ظرفیت نمایندگی استفاده کرده و به دنبال ادامه تحصیل و کسب دکتری رفته اید؟

دقیقا موضوع برعکس است، بنده قبل از دوره نمایندگی دکتری پذیرفته شدم، اما چون نماینده شدم آن را کنار گذاشتم چرا که از لحاظ قانونی اشکال داشت، این موضوع را به صورت مکتوب هم نوشته ام که به دلیل نمایندگی و نفی قانون، دکتری ام ناکام مانده است. این موضوع فریاد بسیاری از مسئولان وزارت علوم را درآورد که چرا دکتری را رها کرده ای و با توجه به اینکه بسیاری از نمایندگان، در دوره نمایندگی خود دکتری می گیرند، خیلی اصرار کردند که ادامه تحصیل دهم،اما من گفتم نمی خواهم بی قانونی کنم. البته شاید پس از دوران نمایندگی پیگیر ادامه تحصیل و دریافت دکتری شوم.

در پاسخ به این پرسش که طی دوران نمایندگی آیا پیشنهاد مالی و رشوه ای هم به شما شد؟ بیان می کند :در اوایل دوران نمایندگی شرکتی در تهران  درخواست عضویت در هیئت مدیره داده بود که آن درخواست را پاره کرده و دور ریختم و الان نام شرکت هم یادم نیست. البته اینگونه درخواست ها با توجه به ارزیابی از پیشینه و گذشته نمایندگان انجام می شود، که با توجه به شناختی که از بنده و خاندانم وجود دارد، کسی سراغ ما نمی آید.

می پرسم به عملکرد دوران نمایندگی خود چه نمره ای می دهید؟

می گوید: من به خودم نمره نمی دهم، چرا که این کار مردم است. البته به دو دلیل از عملکردم خودم راضی نیستم؛ اول اینکه آدم نباید از خودش راضی باشد چرا که اگر همیشه در همه مسائل دنیوی و اخروی، آرمانها و حالت های بهتر را در نظر بگیرد، احساس کوچکی می کند. دوم اینکه اگر کسی به خودش نمره ندهد برای آینده اش بهتر است و به کمال بیشتری می رسد، چرا که احساس اینکه من خوبم، من بهترم و ...، فریب های شیطان است و نفس را تحت تاثیر قرار می دهد. نمی گویم کاری انجام نداده ام؛ اما آنچه که توانسته ام را پیگیری کرده ام.

پس از نمایندگی مجلس؛ دارایی شما چه تغییری کرده است؟

در ابتدای دوران نمایندگی خودروی پراید داشتم، ولی از حدود سه سال قبل خودروی تندر نود دارم. تنها مسکنی هم که در عالم امکان و کره زمین دارم یک آپارتمان 135 متری در جنوب تهران، خیابان انقلاب و در نزدیکی های مجلس است.

سوال بعدی را اینطور مطرح می کنم در خصوص کسب رتبه برتر کنکور فرزندتان بگویید؟

فرزندم با استعداد خوبی که دارد، با توجه به اینکه  اینکه مطالعه اش از خیلی ها کمتر بود و اصلا فشار زیادی به خودش وارد نکرد،  رتبه 2 رقمی در کنکور کسب کرد که البته اگر بیشتر مطالعه می کرد رتبه اش خیلی بهتر می شد. خودش دانشگاه تهران و رشته ای که دوست داشته است را انتخاب کرده است. با توجه به اینکه کنکور نظام سالمی دارد، امکان اقدام غیرقانونی برای هیچ کسی وجود ندارد و بنده تاکنون در این خصوص موردی از بی قانونی نشنیده ام.

پرسش بعدی از وی در باره چگونگی ارزیابی عملکرد رسانه های استان است که اینطور پاسخ می دهد:رسانه های استان؛ رسانه های مطالبه گر و انقلابی هستند و بنده طی سالهای اخیر این رسانه ها را همکار خودم می دانستم و وقتی اخبار و مطالب این رسانه ها را می دیدم بسیاری از مطالبات و مشکلات مردم دوباره یادآوری می شد. در واقع هم نمایندگان و هم رسانه ها، پیگیر مشکلات مردم و استان بودیم و این دو شباهت های زیادی به هم دارند.

در حالی که گاهی اوقات ازسوی برخی رسانه ها شاهد بداخلاقی ها و برخی موضع گیری ها و تحریف هایی هم بودم و چون نماینده باب میلشان نبود؛ تمام آنچه که انجام نمی شد را برعهده نماینده و آنچه محقق می شد را از جانب دولت می دانستند و گاهی تیترهایی درج می شد که اصلا صحت نداشت، اما برخلاف این وضعیت، تحمل کرده و حتی یک بار هم شکایت نکردم، در حالی که بسیاری از مسئولان شاکی می شوند.

او در خصوص وظیفه رسانه ها در بحث بصیرت افزایی انتخاباتی نیز معتقد است در این زمینه باید شاخص ها بیان شود. شاخص های مهم یک نماینده توانمندی، تعهد، امانت داری و انقلابی معقول است، اما برخی افراد خوب را می بینیم که در انتخابات های مختلف دور آدم های ناجوری که هیچ شاخصی ندارند و چون احوال آنها را پرسیده به سمتش متمایل می شوند و در مصداق ها دچار اشتباه می شوند.

ادامه میدهد:این در حالی است که یک نماینده باید امانت دار باشد، چرا که در مجلس می تواند زد و بندهای اقتصادی زیادی شکل بگیرد و نماینده با آدم ها و سیستم اداری مفسد همراه شود، اما اگر امانت دار باشد می توان با خیال راحت کلید خزانه کشور ا به دست او داد.از طرفی یک نماینده باید انقلابی معقول باشد، یک فرد انقلابی که سر و صدا زیاد دارد اما شناخت ندارد، مناسب نمایندگی نیست.

برای پاسخ  به پرسش بعدی درباره مهم ترین ضعف استان طی 8 سال دوره نمایندگی مجلس توضیح میدهد:اگر دیدها و نگاه ها را در زمینه های مختلف بازتر کنیم بهتر است، به طور مثال جریان های سیاسی استان باید یکدیگر را بیشتر تحمل کرده و با هم همکاری داشته باشند چرا که این موضوع به نفع استان است. البته منظورم افرادی نیست که ساختار فکری آنها در قالب ساختارهای سیاسی نظام و چارچوب ها تعریف نمی شود.

متاسفانه گاهی در فضای استان دو جریان سیاسی  به عنوان دشمن فرضی و مثل دو نفری هستند که همیشه با هم قهر هستند. اما در سطح بالای کشور وضعیت اینگونه نیست و دیدگاه های مختلف با هم همکاری و تعامل و گپ و گفت دارند.

می پرسم توزیع بودجه در  استان سال 99 به چه صورت خواهد بود؟

توضیح می دهد:در خصوص بودجه امسال استان، پیشنهاد دولت خوب بوده است، اما تا این بودجه به مجلس نیاید و تصویب نشود در مورد آن اظهارنظر نمی کنم. معمولا هر ساله در مجلس  بودجه را افزایش داده ایم که در یکی از سالهای اخیر، در مجلس مبلغ بودجه استان را بیش از 370 میلیارد تومان و به دو برابر افزایش دادیم و رتبه اول کشور در افزایش بودجه را کسب کردیم.

در بودجه امسال برخی از منابعی که برای بودجه در نظر گرفته شده است واقعی نیست که سبب عدم تحقق آن و تورم زا بودن  آن  خواهد شد. در این خصوص بخشی از منابعی که می توانست بودجه را افزایش دهد، مثل دریافت مالیات بیشتر از صاحبان ثروت، نادیده گرفته شده است.

خدمات ارائه شده در دولت یازدهم و دوازدهم را چگونه مقایسه می کنید؟ بخصوص در یکسال اخیر و روند تبلیغاتی که شکل گرفته است.

گاهی اوقات مقایسه ها درست نیست چون برخی اوقات پول هست و برخی اوقات هم نه، اما استاندار فعلی فردی پیگیری است، گاهی تبلیغات در برنامه ها بیشتر و کمتر هست، ولی در کل مسئول پیگیری است.

از راه آهنی ای  که آرزوی مردم استان شده است هم پرسیدیم یکی از نیاز های اساسی استان خراسان جنوبی در جهت توسعه و پیشرفت مسئله حمل و نقل و بخصوص راه آهن است،طی چند سال اخیر اقدامات و فعالیت در این زمینه توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی ،استانداران ورسانه ها  صورت گرفته است شما بفرمایید راه آهن چه روندی را طی کرده و اکنون در چه مرحله ای است ؟

«سید محمد باقر عبادی »می گوید: اولین اقدام عملی در خصوص راه آهن در مجلس نهم رقم خورد که در این خصوص به همراه دیگر نمایندگان استان و همچنین نمایندگان خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان، با تهدید به استعفا، به دولت و آقای نوبخت فشار آوردیم تا برای این طرح ردیفی در نظر گرفته شود، همچنین در این خصوص از آیت ا... رئیسی به عنوان معاون اول قوه قضائیه هم کمک گرفتیم. در پایان موفق هم شدیم و در آن سال تنها ردیف بودجه راه آهن در سطح کشور برای محور شرق مصوب شد.

وی تاکید می کند: اختصاص ردیف بودجه برای این طرح در حالی بود که چون تحریم ها به تازگی شکل و شدت گرفته بود، دولت تصمیم داشت برای هیچ پروژه جدیدی ردیف بودجه ای اختصاص ندهد، اما با پیگیری فراوانی که داشتیم در این مسیر موفق شدیم. قبل از این موضوع هم هیچ اتفاقی برای راه آهن بیرجند رخ نداده بود و علی رغم وجود ردیف بودجه ای برای راه آهن چابهار- زاهدان، راه آهن زاهدان- بیرجند- گناباد هیچ ردیفی نداشت.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی تعیین ردیف بودجه برای راه آهن بیرجند را در شرایطی می داند که زمزمه هایی مبنی بر عدم ضرورت این پروژه و همچنین بهانه هایی مثل همخوانی نداشتن با پدافند غیرعامل شنیده می شد و دولت تصمیمی برای آن نداشت.

عبادی به تصویب این پروژه در مجلس، به محض ایجاد ردیف بودجه برای آن اشاره و تاکید می کند: در برنامه ششم توسعه هم  به پیشنهاد مجلس ونه دولت، راه آهن شرق جزو پروژه های دارای اولویت شد. این اَبَر پروژه به طی کردن  مراحل اداری متعدد و زمان بر نیاز داشت. البته دوبار هم وزیر راه و شهرسازی را در خصوص این طرح و همچنین موضوعات راه و پروازها، مورد استیضاح قرار دادیم که هر نوبت وعده داده شد برای پیشرفت آن اقدام خواهد شد.

او می گوید: برخی از مردم چون در جریان امور اداری نیستند، ممکن است نه پیگیری ها؛ بلکه فقط آنچه به مرحله اجرا می رسد را ببینند، این در حالی است که راه آهن طی 17 سال اخیر به عنوان مطالبه مردمی مطرح بوده، اما اقدام عملی برای آن انجام نشده بود. در واقع اولین اقدام عملی راه آهن به 5 سال قبل و موضوع تصویب آن در مجلس شورای اسلامی برمی گردد. همچنین این پروژه طی سالهای اخیر از سمت گناباد و زاهدان شروع شده بود و خوشبختانه امسال هم از استان ما آغاز و شرکت توانمندی مناقصه آن را برنده شد.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در باب اعتبارات راه آهن هم مبالغ خوبی را اعلام می کند و برای پیشرفت آن بسیار خوشبین است و می افزاید: چند ماه قبل برای شروع به کار این پروژه 20 میلیارد تومان توسط دولت مصوب شد، اما اخیرا هم وام 2 میلیارد یورویی برای پروژه های متعدد از روسیه گرفته شده که 700 میلیون یوروی آن برای راه آهن بیرجند اختصاص داده شده است که به گفته کارشناسان مبلغ آن برای تامین هزینه های پروژه زیاد هم هست.

«حجت الاسلام عبادی » با اشاره به اتمام مسائل اداری این پروژه، اختصاص وام و بی ارتباطی تحریم ها با این پروژه، با امید از پیشرفت چشمگیر این پروژه طی 2-3 سال اخیر خبر می دهد.

او که معتد است در مسیر تصویب این پروژه نطق ها و مصاحبه های خیلی محکمی داشته که خواه ناخواه؛ مسئولان کشور رابه سمت این طرح منعطف کرده است، بیان  می کند: این موفقیت در حالی رقم خورده که طی 7تا5 سال گذشته که نماینده مجلس بوده ام، به علت وجود تحریم ها دست دولت مانند گذشته باز نبوده و این اقدامات با محدودیت های فراوان دولت پیگیری و انجام شده است.

او که حالا عدم کاندیداتوری اش در یازدهمین دوره مجلس، استان و مردم را از خدمات صادقانه اش محروم کرده است، می گوید: امیدوارم این پروژه به زودی به ثمر بنشیند، ولی شاید در زمان بهره برداری دیگر کسی از ما یادی نکند، اما مهم نیست چرا که این کار را برای مردم و در راه رضای خدا انجام دادم و یک جستجو در اینترنت، تمام تلاش ها برای این پروژه را نشان می دهد. البته نافی خدمات و زحمات دیگر نمایندگان و مسئولان استانی و ملی در این پروژه هم نیستم و آن را به فرد خاصی نسبت نمی دهم.

او که برای اجرایی شدن این پروژه دولت را کلافه کرده تا به نتیجه رسیده است، می گوید: در یکی از جلسات آقای نوبخت با تعجب، عدم کاندیداتوری ام را جویا شد و تاکید کرد که در سفرم به منطقه خواهم گفت که پروژه راه آهن، کار تو بود.

وی تاکید می کند: برای پیگیری امور،هم باید فریاد و هم با ملاطفت حرف بزنیم، اگر این داد و فریادهای ما نبود، اکنون شاهد اختصاص وام 700 میلیون یورویی هم نبودیم، که البته آقای نوبخت در سفرش به استان، بر تاثیر پیگیری های نمایندگان در اختصاص این وام تاکید کرد.

در ادامه از وی می پرسم با توجه به خشکسالی 20 ساله و کمبود آب در استان یکی نیاز های اساسی استان و شرق کشور انتقال آب است ، در مراحل مختلف برای تامین آب استان دیدگاه ها و موارد متعددی مطرح بود طی چند روز اخیر بحث تامین آب برای استان از دریای عمان جدی شده است بفرمایید در این موضوع چه فعالیتی صورت گرفته و چه روندی باید برای تامین آب استان طی شود؟

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی درخصوص موضوع انتقال آب به استان هم از برگزاری 2الی 3 جلسه در کمیسیون های مجلس و پیگیری مجموعه نمایندگان خراسان جنوبی، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان صحبت می کند و می افزاید: وزارت نیرو و بخصوص شخص وزیر، علاقه ای به اجرای طرح انتقال آب به استان نداشت، اما در پی سوال از وزیر، نطق های آتشین و برگزاری جلسات متعدد در مجلس، در نهایت مقرر شد تا این طرح با سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام شود و دولت هم بخشی از آب را خرید تضمینی کند.

وی  ادامه می دهد: با توجه به اینکه صنایع و معادن هر سه استان نیاز به آب دارند، آن را از بخش خصوصی خواهند خرید. در این خصوص از همراهی همه استانداران، مدیران و نمایندگان دوره های قبل که در تحقق این اَبَر پروژه نقش داشتند تشکر می کنم.

وی با اشاره به اینکه مجلس در برنامه ششم توسعه تاکید کرده که می شود از تصفیه آب دریا برای تامین آب کشور استفاده شود و به همین دلیل طرح انتقال آب به استان از زیرساخت های قانونی و پشتوانه برنامه ای برخوردار است، می افزاید: در حالی این پروژه با فاصله 1500 کیلومتری قرار است انجام شود که استان های بوشهر و هرمزگان با فاصله 50 کیلومتری از دریا، آب شرب ندارند و این موضوع نشان از تلاش ها و پیگیری ها دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که یکی از مشکلات مردم استان در حوزه منابع طبیعی بود که اکنون این مشکلات کمتر شده اما هنوز مشکلاتی وجود دارد بفرمایید به عنوان نماینده مردم چه اقداماتی در زمینه داشته اید؟

توضیح میدهد: مردم از نوع نگاه منابع طبیعی خیلی رنجور بودند، خوشبختانه اصلاح قانون و رفع موانع تولید، از افتخارات مجلس نهم بود. در خصوص این قانون تا جایی که امکان داشت اصلاحات انجام شد اما با توجه به اینکه باید جلوی زمین خوارها هم گرفته شود، خیلی دستمان باز نبود، اما متاسفانه دولت به همه این قوانین عمل نمی کند.

«حجت الاسلام عبادی» که معتقد است زمین وسط کویر برای مردمی که آب و غذا ندارند؛ زمین شمال نیست و نباید در این خصوص سخت گیری شود، تصریح می کند: درخصوص مشکلات مردم با منابع طبیعی در استان، توضیحاتی را به وزیر جهادکشاورزی ارائه دادیم که متاسفانه 80 درصد مشکلات مربوط به سخت گیری کارکنان بود و نه در قانون؛ بلکه در برداشت و نوع اجرا مشکلاتی وجود داشت.

وی دغدغه های نماینده ولی فقیه در استان را هم در این زمینه بی تاثیر نمی داند، دغدغه هایی که با برگزاری چند جلسه با منابع طبیعی و دادگستری، موجب شد که مسئولان هوشیارتر شده و با تغییر در نوع نگاه مجریان، سخت گیری ها بسیار کمتر شود.

می پرسم سال های گذشته هر فعالیتی تجاری مرزی  منوط به دفتر نمایندگی وزارت اورخارجه می شد اما بعد از افتتاح این دفتر هیچ گونه حمایت و فعالیت چشم گیری از دفتر در حوزه تجارت خارجی استان دیده نمی شود وحتی  زمانی غیر فعال بود و اکنون هم مسئولان دفتر به طور مداوم در حال رفت و آمد هستند، بفرمایید این دفتر چه روندی را طی کرده است؟

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی یکی از مهم ترین ظرفیت های ایجاد شده در استان را ایجاد دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در بیرجند می داند و در این زمینه معتقد است : مجوز دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در بیرجند را خودم از آقای ظریف گرفتم. این دفتر در نقش یک وزارت امور خارجه و پل ارتباطی استان با سفرای همه کشورها در ایران به شمار می آید.

وی با تاکید بر اینکه سیستم اداری باید بیشترین استفاده را از ظرفیت این دفتر ببرد، تصریح می کند: در ابتدا با حضور آقای ابراهیمی به عنوان رئیس دفتر، از ظرفیت این دفتر به خوبی استفاده می شد و سبب رونق گردشگری خارجی و معرفی صنایع دستی و جاذبه های گردشگری استان شد، اما اکنون استفاده از ظرفیت های این دفتر کم فروغ شده و سیستم اداری به خوبی از آن بهره نمی برد.

ور در باره  موضوع گاز رسانی به استان و اکنون در تمامی شهرستان و روستا های استان نیز توضیح میدهد:یکی دیگر از اقدامات موثر مجلس شورای اسلامی ، تصویب یک هزار و 200 میلیارد تومان اعتبار برای گازرسانی با اولویت سیستان بلوچستان و خراسان جنوبی  در بودجه سال 98 است  و با  اجرای این مصوبه شاهد نهضت گازرسانی در استان بخصوص در درمیان بودیم.این موضوع در حالی است کهدر گذشته  شهر اسدیه گاز نداشت اما اکنون روستاهای دور دست آن هم از این نعمت برخوردارند وزمان زیادی طول نمی کشد که  که تمام استان به طور کامل گازرسانی شود.

از آنجا که بحث صنایع دستی را شما بسیار حیاتی و جدی برای استان می دانید  اکنون وضعیت صنایع دستی  و گردشگری استان چگونه است؟

وی  که یکی از مشکلات مهم مردم استان را در حوزه اشتغال می داند، معتقد است که این موضوع به طور حتم به معنای استخدام دولتی یا کارخانجات نیست و اگر هم باشد؛ ظرفیت محدودی دارد، به همین دلیل توسعه صنایع دستی با نیاز سرمایه ای کم و ظرفیت اشتغال بالا و زودبازده، می تواند موثر باشد و به همین دلیل این موضوع در دستور کار قرار گرفت و با پیگیری های زیادی که انجام شد روستای خراشاد و مله بافی خوسف ثبت ملی شد. این تلاش ها سبب شد تا مردمی که نان خوردن هم نداشتند، با آموزش رایگان توسط کمیته امداد بتوانند برای خود منبع درآمدی دست و پا کنند.

او وضعیت کنونی حوزه گردشگری بخصوص در حوزه گردشگران خارجی را قابل مقایسه با 7-8 سال گذشته نمی داند و تاکید می کند که باید بیش از پیش به توسعه این صنعت که دارای حجم اشتغال بالا و زودبازده است و به سرمایه کمی هم نیاز دارد توجه کرد.

«حجت الاسلام محمد باقر عبادی » درخصوص برخی مسائل غیر اخلاقی در حوزه گردشگری استان و ظلم در حق متدینان استان گلایه کرده و تصریح می کند: در حالی متدینان را مخالف گردشگری عنوان می کنند که ما از توسعه گردشگری بخصوص در زمینه ایجاد اشتغال آن استقبال می کنیم و حتما باید نسبت به قبل پر رونق تر باشد، اما  در مقابل هنجار شکنی ها تذکر خواهیم داد.

او می گوید: نمی توانیم از گردشگران ایتالیایی گله کنیم چرا که اگر قانون و هنجارها برایشان توجیه شود؛ درست رفتار خواهند کرداز طرفی نباید کوتاهی مسئولان گردشگری را به گردن گردشگران انداخت و مسئول این هنجارشکنی ها متولیان امر هستند.

وی در پاسخ به آخرین پرسش مبنی براینکه  فعالیت های خوبی در حوزه های مختلف در استان و بخصوص در حوزه های انتخابیه شما صورت گرفته است نیز می گوید:فعالیت ها و اقدامات خوبی با همراهی و همکاری همه عزیزان مسئول استان و نمایندگان صور گرفته که نمیشود در چند جمله  بیان کرد اما  برخی از مواردی که پیگیری شده است ساخت و تکمیل دو بیمارستان رازی و حضرت اباالفضل(ع) بیرجند، دریافت وام از صندوق توسعه برای تکمیل سیمان باقران پس از سه سال درجا زدن، ایجاد چدن خوسف با حجم اشتغال بالا، ایجاد حق نوار مرزی برای فرهنگیان، توسعه راه های دوبانده و پیشرفت 75 درصدی باند دوم جاده بیرجند- قاین، پیگیری امور کارخانه کاغذسازی، تکمیل بیمارستان درمیان، ادامه ساخت بیمارستان خوسف، تکمیل استادیوم ورزشی بیرجند، ایجاد منطقه ویژه اقتصادی، تجهیز مرکز بیماری های خاص، تجهیز مرکز شیمی درمانی، توسعه فرودگاه بیرجند از اداره به اداره کل، باروری ابرها، پیگیری بخشیدن زمین های بنیاد مستضعفان در اسدیه ودرمیان به مردم، ایجاد رشته های جدید در مقاطع مختلف در دانشگاه های استان، تصویب قوانینی در زمینه بازنشستگی برای مشاغل سخت و زیان آور پس از 20 سال، قانون جامع معلولان، قانون حمایت از صنایع دستی و فرش و ...،انجام شده است.

انتهای پیام/4/ 66/

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب