سرویس: سیاسی کد خبر: 94205 ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶

در شماره جدید روزنامه مهرمشرق می‌خوانید؛

مردم مستقل دولتی نمی‌خواهند/ عملکرد مالی مسئولیتی تمامی کاندیداها در استان به مردم گزارش شود

در شماره جدید روزنامه مهرمشرق گزارشی از آغاز تبلیغات رسمی کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، خبرهایی از دیدار کاندیداها با مردم، بیانیه شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی خراسان جنوبی در خصوص شفافیت مالی نامزدهای انتخابات در تبلیغات و چندین خبر و گفتگوی دیگر را می‌خوانید.

مردم مستقل دولتی نمی‌خواهند/ عملکرد مالی مسئولیتی تمامی کاندیداها در استان به مردم گزارش شود

به گزارش خاورستان، در شماره 229 مهرمشرق گزارشی از آغاز تبلیغات رسمی کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با عنوان «مردم چه می‌خواهند؟»، خبرهایی از دیدار کاندیداها با مردم، چند خبر از نماز جمعه‌های شهرستان‌ها و مرکز استان، گزارشی از خدمات‌رسانی گروه‌های جهادی شهرستان بیرجند در محله محروم شهر با عنوان «کار جهادی انگیزه الهی است» و بیانیه شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی خراسان جنوبی در خصوص شفافیت مالی نامزدهای انتخابات در تبلیغات و چندین خبر و گفتگوی دیگر را می‌خوانید.

دریافت پی‌دی‌اف روزنامه

مستقلین، پارلمان نشینان دولتی

طی دوره های متعدد مجلس شورای اسلامی، اصلاح طلبان و اصولگرایان همیشه در رقابت تنگاتنگی بوده اند و سعی هر کدام این بوده است که در برنامه ها پیشرو تر بوده و مجلس در دست آنها باشد. اما در مجلس دهم شورای اسلامی علاوه بر حزب راست یا همان فراکسیون ولایی و حزب چپ یا همان فراکسیون امید، فراکسیون دیگری هم به نام مستقلین سربرآورد. فراکسیونی که با هیچ کدام از عقیده های چپ و راستی موافق نبودند و توسط لاریجانی شکل گرفت تا مسیر دیگری را برای خود انتخاب کند.

تشکیل فراکسیون مستقلین در حالی بود که هر کدام از فراکسیون های ولایی و امید، برآمده از یک گفتمان و ایدئولوژی هستند، اما مستقلین هیچ گفتمانی نداشته و حالت رویکردی دارند و با دراختیار داشتن قسمتی از مجلس، در امور مختلف نقش تعیین‌کننده‌ای ایفا می‌کند. در حالی که اگر مستقلین با اصولگرایان یا اصلاح‌طلبان، یک فراکسیون بودند و اکثریت مجلس می‌شدند، کار مجلس و نظارت آن بهتر پیش می‌رفت. اما حالا با فراکسیون مستقلین، فراکسیون های امید و ولایی هیچ کدام حائز اکثریت نیستند که این موضوع سبب ضعف در نتیجه خروجی مجلس برای تصویب قوانین و همچنین از جهت نظارتی، دچار ضعف شده است.

با توجه به لابی ها و حمایت های بی اساس لاریجانی از دولت، فراکسیون مستقلین هم تاکنون طوری در مجلس عمل کرده است که مردمی بودن خود را فراموش کرده و مدافع حقوق دولت شده است. با توجه به اینکه امیدی های مجلس هم مدافع دولت هستند، چرخ مجلس دهم بیشتر از اینکه برای ملت بچرخد، برای دولت چرخید و صدای نمایندگان ولایی و انقلابی که در اقلیت بودند به جایی نرسید.

مستقلین؛ واژه ای حاشیه دار و غیر فعال

حسن هانی زاده کارشناس سیاسی در گفتگو با مهرمشرق، می گوید: به دلیل ایجاد فراکسیون مستقلین، در مجلس دهم چندگانگی وجود داشت و اکثریت تحت یک مجموعه خاصی نبودند. در واقع به دلیل اینکه فراکسیونی با اکثریت قابل قبولی وجود نداشت، مجلس دهم دچار یک پارادوکس شده و مناقشات حزبی آن پر رنگ تر بود.

وی با اشاره به اینکه فراکسیون مستقلین نتوانست جایگاه خود را در پارلمان و هم در سطح جامعه تعریف کند، می افزاید: اکنون واژه مستقلین؛ یک واژه حاشیه ای و غیرفعال است و نمی تواند در انتخابات آینده مجلس نقش تاثیرگذاری داشته باشد، چرا که مردم عادت کرده اند به اصولگراها یا اصلاح طلبان رأی دهند و اکثریت هم بین این دو جناح سیاسی دست به دست می شود.

خنثی سازی تصمیمات مهم توسط فراکسیون مستقلین

این کارشناس سیاسی تاکید می کند: فراکسیون مستقلین وضعیت شفاف و روشنی ندارد و نتوانسته نقش تاثیرگذاری در تصمیمات کلان مجلس ایفا کند. در واقع این فراکسیون بیشترین نقش را در خنثی سازی تصمیمات مهم مجلس و بیشتر نقش حاشیه ای داشته است که عملکرد دو فراکسیون دیگر را هم تحت تاثیر قرار داده است. جریان های سیاسی و فراکسیون های حزب بیشترین نقش را داشتند و بار تصمیم گیری ها به دوش دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب بود.

وی با اشاره به اینکه چسبندگی مستقلین به دولت این گمانه را ایجاد می کند که ممکن است در صدد رانت خواری و استفاده از امکانات دولتی بربیایند، تصریح می کند: مستقلین هنوز نتوانستند فراکسیون قدرتمندی داشته باشند و به همین دلیل هم،  در تصمیمات و حرکت پارلمان آینده نقشی نخواهند داشت.

اقلیت مستقلین در مجلس آینده

وی تاکید می کند: به نظر می رسد وضعیت مستقلین در مجلس یازدهم با اقلیت باشد چرا که بدون گرایش به یک جریان خاص، امکان حضور این فراکسیون به صورت اکثریت در مجلس آینده وجود ندارد. با توجه به شرایط فعلی پیش بینی می شود که مجلس آینده، مجلس یکدستی باشد و بیشتر جریانات وابسته به بدنه انقلاب در آن حضور پیدا کرده و طیف های اصلاح طلب و مستقلین نقش پایین تری خواهند داشت.

فراکسیون مستقلین یا امید مخفی

هدایت ا... خادمی  نماینده مردم ایذه و باغملک و عضو فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با مهرمشرق، اظهار می کند: به نظرم در مجلس دهم فراکسیون ها خیلی موثر نبودند، اما علی رغم موثرتر بودن فراکسیون ولایی، چون تعداد نمایندگان فراکسیون امید و مستقلین بیشتر بودند، موقع رأی گیری حرف خود را ثابت کرده و اجازه نمی دادند نظارت های لازم بر دولت انجام شود که متاسفانه نتیجه آن هم ناکارآمدی این مجلس بود.

وی تصریح می کند: به نظرم فراکسیون مستقلین؛ امید مخفی و در واقع همان فراکسیون امید بود اما به دلیل ملاحظه ای که داشتند، اسم خود را مستقل گذاشتند.

عضو فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی ادامه می دهد: متاسفانه در شهرهای بزرگ، دولت ها کاندیداهای مجلس را به مردم معرفی می کنند و مردمی هم که فرصت تحقیق ندارند، به لیست دولت ها رأی می دهند. مردم کلانشهرها این ایراد را نسبت به مردم سایر شهرستانها دارند که بدون مطالعه به لیست دولت ها رأی می دهند.

تبدیل مجلس به اداره و حیات خلوت دولت

خادمی با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین وظیفه های نمایندگان نظارت بر کار دولت است، می افزاید: اما نمایندگانی که با لیست دولت به مجلس می آیند، خودشان را کارمند دولت می دانند و اجازه می دهند تا دولت فراکسیون ها و روسای آن را هم انتخاب کند. بر همین اساس؛ این مجلس به حیات خلوت و اداره ای از دولت تبدیل می شود که به همان وکیل الدوله ها مشهور شده است.

وی می افزاید: اگر چه نمایندگان شجاع و مردمی هم در مجلس حضور دارند اما متاسفانه در تصمیم گیری ها موثر نیستند، چرا که تصویب هر قانون یا استیضاح وزیری، نیازمند رأی اکثریت است؛ اما چون بیشتر نمایندگان با لیست دولت بالا آمده اند، اجازه استیضاح یا تصویب هر قانونی را ندارند که این بدترین وضعیت یک مجلس است.

وی با اشاره به اینکه برخی از مردم تفکیک قوا را خیلی لحاظ نمی کنند و چون دولت را دوست دارند؛ پس به نمایندگان دولت رأی دهند، تاکید می کند: اما این در حالی است که اگر مردم طرفدار دولت هستند، برای اینکه نظارتی بر کار دولت باشد و دولت در پایان دوره اش عملکرد خوبی داشته باشد، باید بر اساس شایسته سالاری رأی دهند.

فراکسیون مستقلین خیلی بد عمل کرد

عضو فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فراکسیون مستقلین در مجلس دهم خیلی بد عمل کرد و در واقع اصلا عملکرد و نظارتی نداشت؛ چرا که نمایندگان آن با بلیت دولت آمده و دولتی بودند، می گوید: فراکسیون مستقلین عملکرد مجلس را تحت تاثیر قرار داد و اجازه نداد برخی از وزرای ناکارآمد مورد استیضاح قرار بگیرند. بطور مثال اجازه ندادند استیضاح وزیر نفت، حتی اعلام وصول شود که متاسفانه در این خصوص موضوع استفاده نمایندگان از رانت مطرح است که متاسفانه بسیاری از آنها با راهیابی به مجلس، وارد تجارت و بیزینس می شوند و بر همین اساس هم بسیاری از نمایندگان فعلی مجلس به دلیل فساد مالی رد صلاحیت شدند.

خادمی تاکید می کند: وقتی گفته می شود که مجلس در رأس امور است، یعنی اینکه یک نماینده می تواند رئیس جمهور را استیضاح و یا به عدم کفایتش رأی بدهد، در حالی که رئیس جمهور نمی تواند به این نماینده هیچ کاری داشته باشد. اما متاسفانه مجلس با چنین اختیاراتی، وکیل الدوله شده است؛ البته وقتی که فراکسیون امید و مستقلین و همچنین رئیس مجلس طرفدار دولت باشند، مجلس اینگونه می شود.

وی با بیان اینکه مردم در انتخابات باید منافع ملی را در اولویت قرار دهند و افرادی را انتخاب کنند که بر دولت نظارت و آن را بر روی ریل توسعه قرار دهد، می افزاید: انتخاب نماینده اصلح نباید بر اساس لیست ها یا روابط قومی و قبیله ای باشد، بلکه باید بر اساس شناخت کاندیداها و شایسته سالاری و عملکرد باشد. به همین دلیل باید به جای رأی دادن به لیست ها، افراد توانمند را شناسایی و انتخاب کرد چرا که لیست ها تنها در زمان انتخابات تعیین می شود و پس از آن هم کسی مسئولیت آن را برعهده نمی گیرد و پاسخگو نیست.

انتخاب درست

بر این اساس، متاسفانه نمایندگان فراکسیون مستقلین، با از بین بردن اصل موثر و تعیین کننده اکثریت در مجلس، سبب ضعف عملکرد فراکسیون های امید و ولایی شده اند که البته گرایش این فراکسیون بیشتر به سمت فراکسیون امید، به دلیل حمایت از دولت بوده است و هر جا دولت به رأی نمایندگان نیاز داشت، فراکسیون امید و مستقلین با هم هم نظر شدند و منافع دولت را دنبال کردند. این نمایندگان وکیل الدوله که موضوع رانت دولتی هم برای آنها مطرح است، صحن مجلس دهم را به حیات خلوت دولت تبدیل کردند و ابن دوره را به یکی از ناکارآمدترین مجالس تبدیل کردند. اما اکنون هم نمایندگانی که خود را مستقل و معتدل معرفی می کنند که در صورت راهیابی به مجلس، می توانند در تکرار مجلس دهم موثر باشند. با توجه به اینکه این کاندیداها هیچ گفتمانی ندارند و وضعیت شفاف و روشنی در رویکردهایشان وجود ندارد، مردم باید در انتخاب خود بسیار محتاط عمل کنند و افرادی را به مجلس بفرستند که افراد انقلابی شناسنامه دار، دارای مواضع روشن و صرفا با هدف توسعه و تامین منافع ملی پیش قدم شده اند.

اکنون در روزهای تبلیغات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز عده ای خود را عنوان کاندیدا مستقل معرفی می کنند که برای مردم جای سوال است معنای مستقل و وابستگی به حزب و گروه این افراد چیست؟ در صورتی یکی از کاندیدا از قبل نیز وابستگی زیادی با دکترلاریجانی در مجلس شورای اسلامی داشته است آیا مستقل بودن به معنای وابستگی کامل به فراکسیون مستقلین مجلس دهم و ادامه دهند راه آنها در مجلس یازدهم می باشد؟

تمامی کاندیداها عملکرد مالی مسئولیتی که در استان داشتند را به مردم گزارش دهند

مردم استان درانتخابات مجلس باید همجنس و همدرد خودشان رای دهند

حجت الاسلام علیرضا حسینی کاندیدای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف، در خصوص شفافیت مالی در حوزه دارایی ها و هزینه های تبلیغات انتخاباتی، در گفتگو با مهرمشرق، می گوید: بنده از این طرح استقبال کرده و دارایی هایم را اعلام می کنم. اینجانب صاحب یک قطعه زمین در روستای منظریه بیرجند هستم که در این زمین 300 متری با زیربنای 170 متر، ساخت و ساز را شروع کرده ام و تا کنون تا مرحله دیوارچینی و پوشش سقف پیش رفته است که البته خرید و ساخت آن با دریافت وام 100 میلیون تومانی صورت گرفته است.

وی می افزاید: خودروی شخصی ام هم یک دستگاه پژو پارس مدل سال 93 است که سال گذشته به مبلغ 36 میلیون تومان خریداری کردم. برای خرید خودرو هم 20 میلیون تومان وام گرفته ام که هنوز بدهکار و در حال پرداخت اقساط آن هستم.

کاندیدای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف، ادامه می دهد: یک قطعه زمین مزروعی هزار متری در کنار فرودگاه هم دارم که این زمین را با همکاران وزارت نیرو برای راه اندازی دهکده ی صبای خاوران خریده ام و تاکنون 60-70 نهال عناب در آن کاشته ایم.

حسینی گریزی به اموال خانواده اش هم می زند و تصریح می کند: ناگفته نماند که همسرم هم صاحب یک واحد آپارتمان 75 متری در مهرشهر است. اموال پدری ام هم در روستای شیرگ، همان اراضی مزروعی است که تحت تاثیر خشکسالی ها از بین رفته و البته چون بحمدا... ایشان در قید حیات هستند، هنوز انحصار وراثت نشده است. تمام دارایی و اموال خودم و خانواده ام، همین مواردی است که اعلام کردم.

وی در خصوص شفافیت مالی و هزینه های ستادهای انتخاباتی و تبلیغات هم، می گوید: تا قبل از مرحله تایید صلاحیتم، مبلغ 6 میلیون تومان از سوی فامیل و وابستگان نزدیک ( مثلا برادر) ، خرد خرد جمع آوری و هدیه شده است. برای هزینه های تبلیغاتی هم، آقای واحدی پسر عمه ام را به عنوان مسئول مالی به فرمانداری معرفی کرده ام، که طبق گفته اش، یکی ازهمشهریان مبلغ 16 میلیون تومان را بصورت قرض الحسنه به حساب واریز کرده است. تمام هزینه های تبلیغاتی بنده همین هایی است که عرض کردم.

وی در خصوص شفافیت مالی و هزینه های ستادهای انتخاباتی و تبلیغات هم، می گوید: تا قبل از مرحله تایید صلاحیتم، مبلغ 6 میلیون تومان از سوی فامیل و وابستگان نزدیک ( مثلا برادر) ، خورد خورد جمع آوری و هدیه شده است. برای هزینه های تبلیغاتی هم، آقای واحدی پسر عمه ام را به عنوان مسئول مالی به فرمانداری معرفی کرده ام، که طبق گفته اش، یکی ازهمشهریان مبلغ 16 میلیون تومان را بصورت قرض الحسنه به حساب واریز کرده است. تمام هزینه های تبلیغاتی بنده همین هایی است که عرض کردم.

وی تاکید می کند: تمام تلاش ما این است که در هزینه های تبلیغاتی اسراف نشود و معرفی و تبلیغات در حد خیلی مختصر باشد. در همین خصوص هم به شدت از سوی ستادهای تبلیغاتی شهرستانی در خصوص کمبود بنر و پوستر تحت فشار هستیم، اما اعلام کرده ایم که شرایط همین طور خواهد بود چون نمی خواهیم با زرق و برق تبلیغاتی، خیلی فضاسازی ایجاد کنیم.

تاکید می کند: تمام تلاش ما این است که در هزینه های تبلیغاتی اسراف نشود و معرفی و تبلیغات در حد خیلی مختصر باشد. در همین خصوص هم به شدت از سوی ستادهای تبلیغاتی شهرستانی در خصوص کمبود بنر و پوستر تحت فشار هستیم، اما اعلام کرده ایم که شرایط همین طور خواهد بود چون نمی خواهیم با زرق و برق تبلیغاتی، خیلی فضاسازی ایجاد کنیم.

حسینی در خصوص شفافیت عملکرد کاندیدا ها در مناصبی  و مسئولیتی های که در استان داشتند و ابهاماتی هم  وجود دارد هم تاکید می کند: و می گوید درخواست من از کاندیداها، مسئولان، نمایندگان و بخصوص اصحاب رسانه این است که این موضوع را پیگیری کنند. چرا که مردم ما باید بدانند به چه کسی رأی بدهند، مردم خراسان جنوبی محرومند و برای نمایندگی مجلس باید همجنس و همدرد خودشان را پیدا کنند.

وی اظهارمی کند: پیگیری این موضوع در تصمیم گیری مردم برای انتخابات خیلی کمک خواهد کرد چرا که برخی از کاندیداها که جزو اقشار مرفه هستند، شاید برنامه ها و اهداف خوبی داشته باشند و شعارهای خوبی بدهند، ولی چون در یک ساحت دیگری زندگی می کنند و سطح زندگیشان طوری است که مشکلات محرومین و دردهای امروز مردم را درک نمی کنند.

حسینی می گوید: در این خصوص شایعات و شبهاتی مطرح می شود که اگر مطرح کنم شائبه تخریب انتخاباتی پیش می آید، اما ما هم اصرار داریم که این موضوعات شفاف سازی شود تا علاوه بر تنویر افکار عمومی، اتهامی به کسی وارد نشود. همچنین ضروری است شخصیت هایی که چنین موارد و شبهه هایی درموردشان مطرح است، اسناد و مدارکی که موضوع را شفاف می کند را در اختیار رسانه ها و مردم قرار دهند، چرا که آن را که حساب پاک است، از محاسبه چه باک است.

شور انتخابات در خراسان جنوبی

از مجموع 127 داوطلبی که برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی در خراسان جنوبی ثبت‌نام کردند، 16 نفر انصراف، 70 نفر تأیید صلاحیت و بقیه هم رد صلاحیت شدند. بر این اساس حالا تعداد کاندیداها در حوزه بیرجند، درمیان و خوسف 23 نفر، فردوس، سرایان، بشرویه و طبس 20 نفر، نهبندان و سربیشه 14 نفر و قائنات و زیرکوه 13 نفر هستند.

تبلیغات انتخاباتی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از بامداد روز پنجشنبه 24 بهمن ماه آغاز شده و کاندیداهای چهار حوزه خراسان جنوبی، از همان دقایق اولیه، نسبت به تبلیغ فراگیر اقدام کردند.

از صبح روز پنجشنبه هم دیدارها و بازدیدهای کاندیداها از مناطق مختلف شهری و روستایی و حضور در مساجد برای بیان برنامه ها و اهداف آغاز شد. تا کنون هر برخی از کاندیداها تلاش کرده اند برای جلب نظر و رأی مردم از هر وعده و وعید و همچنین مبالغه گویی کوتاهی نکنند تا شاید بتوانند به سبب رأی آنها، راهی مجلس شوند.

«حسین خسروی» یکی از کاندیدا ها ابتدا به مزار شهد رفت تا با ضمن میثاق با شهدا در ادامه راه انها از هیچ قدمی کوتاهی نکند.

وی در ادامه با حضور در مسجد رسول (ص) بازار با آیت ا... ربانی دیدار و بعد از نماز ظهر و عصر در جمع مردم  سخنرانی کرد.

خسروی گفت: دولتمردان و مدیران در شش سال که فقط مذاکره می‌کردند و فقط دنبال غرب می‌دویدند، اگر کارخانه‌ها را راه می‌انداختند و ارتباط را با عراق و سوریه و دیگر کشورهای اطراف برقرار می‌کردند و بازار آن‌ها را در اختیار می‌داشتیم، وضع اقتصاد بسیار بهتر بود و در اقتصاد امیر بودیم.

کاندیدای یازدهمین دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی گفت: امروز متأسفانه بسیاری در مجلس فعلی منافع حزبی را بر منافع ملی ترجیح می‌دهند و نتیجه‌ی آن بیکاری و وضعیت نامناسب اقتصادی شده است.

وی در ادامه برنامه های خود بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد حضرت ولیعصر(عج) مهرشهر سخنرانی کرد و سپس راهی روستای دستگرد شد تا دیداری مردمی با اهالی روستای دستگرد نیز داشته باشد.خسروی دیروز نیز به منطقه شاخنات رفت با مردم روستا های دهستان شاخنات گفتگو کرد.

«حجت الاسلام علیرضا حسینی» نیز برنامه دیدارهای خود در شهرستان خوسف دنبال کرد و بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد صدیقه طاهره(ع) در جمع نمازگزاران سخنرانی داشت.

وی گفت:برنامه های اولویت دار ملی،که در اسرع وقت رسیدگی خواهد شد، عبارتند از:ایجاد موازنه ی عادلانه در نظام پرداخت حقوق و دستمزد با هزینه های سرسام آور زندگی که از طریق اصلاح برنامه بودجه در صحن مجلس و اعمال نظر نمایندگان مبنی بر اصلاح برنامه پیشنهادی دولت قابل انجام است.

حسینی عنوان کرد: دومین اولویت ملی، اصلاح نظام فعلی اداری و بانکی است. که بزرگترین مانع بر سر راه تولید و بزرگترین عامل برای افزایش هزینه‌های مادی و معنوی تولید است.وی با بیان اینکه باید از توان جوانان در مدیریت اجرایی کشور استفاده شود افزود: همیشه نیروهای جوان و انقلابی را به طرح های مطالعاتی موهوم و زمان بر حواله می دهند.

«احسان مداح» یکی کاندیدا های نسل جوان نیز در جمع نمازگزاران  مسجد باب‌الحوائج(ع) خیابان الهیه و شهرک بهزیستی بیرجند گفت: دولت به این استان کمک نمی‌کند چون چرتکه می‌اندازد که خراسان جنوبی توجیه اقتصادی ندارد؛ توجیه انسانی که دارد. باید کمک کند چراکه همین مردم هستند که امنیت مرز را حفظ می‌کنند، چرا نباید به آنان کمک شود؟

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس فعلی (دهم) یکی از ضعیف ترین مجالس تاریخ جمهوری اسلامی ایران است و اکنون 90 نماینده مجلس رد صلاحیت شدند. آیا در شأن نظام اسلامی است که یک سوم نمایندگان مجلس دهم اکنون کفایت ندارند؟ اگر نظارت وجود داشت این اتفاقات نمی‌افتاد.

وی در ادامه با اشاره به برنامه های انتخاباتی خود افزود:  گفت: من اعلام می کنم اجازه فضای امنیتی به استان نخواهیم داد اگر قرار باشد دستگاه های امنیتی در هر حوزه ای دخالت کنند و فضارا به سمتی ببرند که صدای مردم شنیده نشود قطعا بدانید استان ما باز هم عقب خواهد بود.

«محمد رضا مجیدی» روز پنجشنبه و با حضور در مسجد مرحوم حائری در خیابان حکیم نزاری و سخنرانی در جمع نمازگزاران، کسبه و اهالی این محل، درخواست متحیرکننده ای از مردم داشته است. وی در این خصوص گفته است: گر از شما پرسیدند مجیدی اصولگراست یا اصلاح طلب(چپ است یا راست)، جمله مقام معظم رهبری در مورد شهید سلیمانی را بکار ببرید که ایشان فرمودند: شهید سلیمانی نه چپ بود نه راست بلکه یک مرز بنام انقلاب و انقلابی گری داشت. این گفته مجیدی در حالی است که برخی از افراد حاضر در جمع معتقد بودند این مطلب برخلاف شیوه و منش شهید سلیمانی، نوعی مبالغه، تعریف از خود و مقایسه ای نابجا است. چرا که شخصیت ایشان طوری بود که هیچ گاه خود را مورد تعریف و تمجید قرار نداد و این جمله را هم مقام عظمای ولایت با بینش، بصیرت و شناخت دقیقی که از ایشان داشتند، بیان کردند. بیان چنین مطلبی برای تبلیغ از یک کاندیدا، توسط عامه مردم و آن هم به سفارش و توصیه خود کاندیدا، بیشتر شبیه به مزاح است و واضح است که چنین رویکردهایی نتیجه عکس خواهد داشت.

این کاندیدای مجلس شورای اسلامی، پنجشنبه شب هم در مسجد امام هادی(ع) و در جمع مردم و نمازگزاران محله شعبانیه حاضر شد. این دیدار و سخنرانی هم بی حاشیه نماند و در حالی که از این کاندیدا خواسته شد که طبق زمان داده شده، نیم ساعت را به سخرانی و نیم ساعت را هم به پاسخگویی به سوالات مردم بپردازد، اما وی اعلام کرد که فقط سخنرانی می کند و به سوالات مردمی پاسخی نخواهد داد.

همچنین در این سخنرانی هم وی نکته قابل تاملی مطرح کرده که اساس حضورش در انتخابات و تلاش برای تبلیغات پر زرق و برقش را زیر سوال می برد. وی در این خصوص گفته است که « من نگران رای‌ نیاوردن نیستم،  بلکه نگرانم رای‌ بیاورم و شرمنده مردم بشوم»

یکی از موضوعات و اخبار دیگری که تب انتخابات را داغ و داغ تر می کند، موضوع برگزاری مناظره انتخاباتی است. در این خصوص طی اخباری که در فضای مجازی مطرح شده است، خبری از مناظره بین 5 نفر از کاندیداهای مطرح حوزه بیرجند، درمیان و خوسف داده شده که قرار است در محل هتل کوهستان بیرجند برگزار شود و فرمانداری بیرجند هم مجوز برگزاری این مناظره را ارائه و تایید کرده است.

اما اطلاع رسانی این مناظره در حالی انجام شد که ا ستاد انتخاباتی مجیدی، از عدم حضور این کاندیدا دراین مناظره خبر داد

این کاندیدا همچنین در نامه ای به مدیرکل دادگستری استان هم بر اعلام و شفافیت مالی  و ارائه لیست اموال به دادگستری هم تاکید کرده است این موضوع مورد استقبال رسانه ها و مردم قرار گرفته است که البته قبل از آن هم مورد تاکید برخی از کاندیداها بوده است و در این خصوص تاکنون برخی از نامزدها از جمله حسین خسروی وعلیرضا حسینی لیست اموال خود را به رسانه ها اعلام کرده اند. رسانه ها و مردم هم دوست دارند تا آقای مجیدی هم علاوه بر اعلام لیست اموال به دادگستری، این لیست را در اختیار آنها هم قرار دهد. همچنین یکی دیگر از خواسته های مردم و رسانه ها این است که افرادی از کاندیداها که در استان پست و منصبی داشتند و همایش هایی با هزینه های گزاف برگزار کردند که پس از آن ابهاماتی ایجاد شد هم شفاف سازی شود.

فضای مجازی نیز در این دو روز پر بودند از اخبار و مطالب انتخاباتی، کانال تلگرامی مجیدی، با ارائه تصویری از این کاندیدا، بر روی درب یک گاراژ، نوشته است: «درمیان در تسخیر ستاد دکتر مجیدی» و تاکید کرده است که طبق تصاویر و ویدیو های ارسالی، تیم های تبلیغاتی ستاد درمیان دکتر مجیدی، با نصب پوستر در سطح روستاها و شهرهای این شهرستان فضای انتخاباتی را به نفع این نامزد ایجاد کردند.

کانال تلگرامی علیرضا حسینی نیز اخبار و مطالب انتبخاباتی این کاندیدا را پوشش می دهد و در مجموع فضای مجازی بیشتر از فضای حقیقی در جنب و جوش انتخاباتی دارند.

در سایر شهرستان ها استان نیز شور انتخاباتی هر روز بالاتر می رود و مردم در روز 2 اسفند با حضور پرشور خود 4 نماینده به مجلس یازدهم خواهند فرستاد.

حرکت در طراز انقلاب وشناخت اهداف نظام از ویژگی نماینده انقلابی است

مردم با هوشیاری و دقت بیشتر دیدگاه ها و ملاک ها و معیارهای یک نماینده اصلح از دید گاه مقام معظم رهبری را بسنجند و بعد انتخاب شایسته ای انجام دهند تا مجلسی درخور طراز انقلاب داشته باشیم این مطلب را  یک کارشناس مسائل سیاسی در بیرجند مطرح کرد و افزود: یک نماینده  باید دارای روحیه جهادی وانقلابی باشد در انقلاب نقش داشته و اهداف نظام را بشناسد و در طراز انقلاب حرکت کند.

محمد علی ذاکریان با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه سال جاری گفت: در راس امور بودن مجلس شورای اسلامی،یعنی باید مجلس اولویت کار خود را مردم و نظام قرار دهد.

وی گفت: مجلس عصاره ملت است به همین علت مردم درسرنوشت خود و اداره کشور و انتظاراتی که از نظام دارندباید افرادی که صلاحیت نمایندگی دارند را به مجلس بفرستند.

متفاوت عمل کردن کاندیداها در قبل و بعد از انتخابات

ذاکریان با اشاره به اینکه متاسفانه برخی مواقع مردم نیز دچار بینش سیاسی نیستند وشایع پراکنی های زیاد موجب می شود تحقیق دچار مشکل می شود، ادامه داد: متاسفانه برخی ازکاندیداها در زمان انتخابات با زمانی که به عنوان یک نماینده انتخاب شدند متفاوت عمل می کنند.

این کارشناس سیاسی با تاکید براینکه نماینده باید در طراز انقلاب اسلامی و قانون اساسی را قبول و مطالعه کرده باشد،گفت: یک نماینده باید نظام را قبول داشته و سابقه ایی بر خلاف نظام نداشته باشد بنا براین کسی که نظام را قبول نداشته باشد باید به او شک کرد.

وی ادامه داد: یک نماینده اصلح باید دچار یک سری مشکلات وموضع گیری نشود و در طراز انقلاب باشد و به مردم خدمت کند و ارکان نظام را قبول داشته باشیدکه یکی از مهمترین ارکان نظام اسلامی ولایت فقیه است.

شخص نماینده باید مومن از منظر دین باشد

وی ببا بیان اینکه برای انتخاب یک نماینده اصلح باید روحیات فردی را در نظر بگیریم، ادامه داد: شخص نماینده باید مومن از منظر دین باشد و در مقابل طوفانها ،کم بودها،سختی ها،تهدید هادشمن مقابله و ایستادگی کند.

این کارشناس سیاسی بیان داشت: یک نماینده اصلح وصل به قدرت و ثروت نبایدنباشد انقلاب ما انقلاب محرومین ، مستضعفین و پابرهنگان است لذا باید یک نماینده خدمت به محرومین را سرلوله کار خود قرار دهد.

وی تاکید کرد: نمایندگانی که به قدرت و ثروت تکیه می کنندهیچ گاه نخواهند توانست به خدا تکیه و خدمت به مردم داشته باشند.

ذاکریان با اشاره به اینکه اگر شخصی خدا را قبول و از او اطاعت کند خدا نیز بهترین تکیه گاه اوخواهد بود،گفت: در نظام جمهوری اسلامی مجلس براساس دین اسلام است لذابر همین اساس شان و منزلت نمایندگان بالا است .

وی با بیان اینکه شورای نگهبان را برای این است که اگر جایی خطایی توسط نهاد های قانون گذار و اجرایی خطایی رخ داد اصلاح و براساس شرع مقدس اسلام و قانون اساسی باشد،افزود:یک نماینده اصلح باید شرع مقدس اسلام و قانون اساسی را بداند واهداف او براساس اهداف، احکام نظام اسلامی باشد ومردم نیز باید به این گونه افراد رای دهند.

وی با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی مجلس فرمایشی که نیست، عنوان کرد:یک نماینده  باید دارای روحیه جهادی وانقلابی باشد در انقلاب نقش داشته و اهداف نظام را بشناسد و در طراز انقلاب حرکت کند.

ذاکریان ادامه داد: یک نماینده باید تمام وجودش را وقف به خدمت نظام جمهوری اسلامی کند و از سیره شهدا و امامین انقلاب الگو بگیرد.

این کارشناس مسائل سیاسی با تاکید براینکه همه شهدا و رزمندگان برای خدمت به اسلام، انقلاب و نظام اسلامی تمام وقت خود را صرف می کردند،گفت: آنها همه توان خود را برای عظمت اسلام و نظام اسلامی گذاشتند.

وی خطاب با انتخاب مردم در باره کاندیدای اصلح تاکید کرد: برخی از کاندیداها که سر مایه گذاری کلان برای ورود به مجلس انجام می دهند ولی در زمان نمایندگی هیچ گونه کارایی ندارند وموجب تضعیف مجلس نیز می شوند.

ذاکریان با بیان اینکه موضوع نظارت بر دولت و رسیدگی به امورات مردم و حتی قوه قضائیه از وظایف مجلس است اما ما در مجلس دهم دیدیم که هیچ اقدامی مناسبی در باره گرانی ها، وضعیت معیشت مردم و برجام انجام نداد.

وی با تاکید براینکه نمایندگان می توانند طراز انقلاب اسلامی را بالا ببرند،گفت:مردم ما همیشه با بصیرت وهوشیاری در صحنه هستند و بوده اند اما باید در این مقطع با هوشیاری و دقت بیشتر دیدگاه ها و ملاک ها و معیارهای یک نماینده اصلح از دید گاه امامین انقلاب را بسنجند و بعد انتخاب شایسته ای انجام دهند تا مجلسی درخور طراز انقلاب داشته باشیم.

ذاکریان ادامه داد: وقتی این امر صورت گرفت اگر مشکلی خلاف شئونات اسلامی رخ داد مجلس جلوی آن را خواهد گرفت وآن گاه نمایندگان برای پیشرفت، حل مشکلات کشور،اقتدار و عرت کشور تلاش خواهند کرد. 

انتهای پیام/4

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب