سرویس: سوژه های مردمی کد خبر: 94610 ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۷

پیگیری سوژه مردمی؛

گلایه اهالی روستای پنهانی کوه‌بالا از عدم آبرسانی پایدار

مدیر امور آبفار نهبندان در خصوص درخواست اهالی روستای پنهانی کوه‌بالا جهت آبرسانی پایدار گفت: پیگیر آبرسانی پایدار برای این روستا هستیم.

گلایه اهالی روستای پنهانی کوه‌بالا از عدم آبرسانی پایدار

به گزارش خبرنگار خاورستان، آبرسانی پایدار به روستاها یکی از مهمترین موضوعاتی است که در خراسان جنوبی نیاز به توجه دارد و باید با اختصاص اعتبارات مورد نیاز آبرسانی پایدار را به سرانجام رساند.

یکی از روستاهایی که با مشکل آب شرب مواجه است روستای پنهانی کوه‌بالا از توابع بخش مرکزی شهرستان نهبندان است که علی‌رغم پیگیری های مکرر اهالی روستا برای آبرسانی پایدار اما تاکنون هیچ اقدام عملی در این خصوص انجام نشده است.

قنبری عضو شورای اسلامی روستای پنهانی کوه بالا در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، از کمبود آب شرب در این روستا گلایه کرد و گفت: چندین سال است برای آبرسانی پایدار به این روستا با اداره آب و فاضلاب روستایی نهبندان مکاتبه کرده‌ایم اما تاکنون هیچ اقدام عملیاتی برای آبرسانی به این روستا انجام نشده است.

وی افزود: فاصله روستای پنهانی کوه بالا تا آخرین روستایی که در این منطقه آبرسانی شده 10 کیلومتر است.

علی‌رغم پیگیری زیاد هیچ اقدامی برای آبرسانی روستا انجام نشده است

عضو شورای اسلامی روستای پنهانی کوه بالا بیان کرد: علی‌رغم این‌که چندین سال است پیگیر آبرسانی به این روستا هستیم اما مسئولان با گفتن اعتبار نداریم و روستای شما را در نوبت قرار می‌دهیم پاسخ ما را می‌دهند اما عملا هیچ اقدامی طی سال‌های اخیر جهت آبرسانی پایدار به روستا انجام نشده است.

قنبری عنوان کرد: روستاهای مجاور چندین سال است آبرسانی شده اما روستای پنهانی از نعمت آب شرب محروم است.

وی اظهار کرد: جمعیت روستای پنهانی کوه بالا 30 خانوار است و در برخی از ماه‌های سال نیز جمعیت بیش از این می‌شود.

عضو شورای اسلامی روستای پنهانی کوه بالا گفت: با توجه به این‌که کمیته امداد امام خمینی (ره) برای مددجویان در این روستا و روستاهای نزدیک اقدام به ساخت خانه کرده، این خانه‌ها نیاز به آب دارد که لازم است مسئولان به این مسئله توجه و برای آبرسانی به روستای پنهانی اقدام کنند.

قنبری با بیان این‌که تاکنون بارها برای آبرسانی به روستای پنهانی به اداره آب و فاضلاب روستایی نهبندان مراجعه داشتیم، افزود: تاکنون هیچ اقدامی در این خصوص انجام نشده است.

وی خاطرنشان کرد: آب قنات روستا بسیار کم است و پاسخگوی نیاز مردم نیست.

جهت انعکاس مشکل آب شرب روستای پنهانی کوه بالا با مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان نهبندان گفت‌وگو کردیم.

اتخاذ چهار تصمیم برای آبرسانی به روستای پنهانی کوه‌بالا

سید محمدعلی محمدی مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان نهبندان در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: سال گذشته برای آبرسانی به روستای پنهانی در بحث اعتبارات پیشنهاداتی مطرح شد.

وی با بیان این‌که اعتبارات محدود و درخواست‌ها زیاد است، افزود: به دلیل زیاد بودن فاصله روستای پنهانی از خط انتقال آب احتمال این‌که برای آبرسانی به این روستا به ایستگاه پمپاژ نیاز باشد زیاد است.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان نهبندان بیان کرد: حدود 20 روز قبل جلسه‌ای با بخشدار بخش مرکزی، شورا و دهیار روستای پنهانی کوه بالا برگزار کردیم و تصمیم‌گیری شد برنامه‌ریزی صورت گیرد که دفتر فنی کار برداشت این منطقه را اگر تاکنون انجام نشده انجام دهد.

محمدی عنوان کرد: همچنین در این جلسه مقرر شد بازدیدی از منطقه با حضور مدیرعامل آب و فاضلاب استان انجام شود و با توجه به این‌که جمعیت روستا در سرشماری 23 خانوار است اما اهالی مدعی هستند تعداد خانوار روستا بیش از این است اگر بتوان کمکی کرد، طی بازدید میدانی مشخص شود.

وی اظهار کرد: در این جلسه پیشنهاد داده شد که اگر در نزدیکی روستای پنهانی منبع آب وجود دارد به ما معرفی شود که اگر امکان داشته باشد بتواینم موقتا از آن منبع جهت تقویت آبرسانی سیار و جلوگیری از قطعی آب به روستای پنهانی کمک کنیم.

سهم هر خانواده 50 لیتر آب در روز

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان نهبندان با بیان این‌که سهمیه برای هر خانوار 50 لیتر در روز است، گفت: در حال حاضر آبرسانی سیار برای روستای پنهانی بیش از سهمیه انجام می‌شود و هر ماه 6 سرویس آبرسانی برای روستای پنهانی ارسال می‌کنیم.

18 روستای بالای 20 خانوار نهبندان در انتظار آبرسانی

محمدی با بیان این‌که پیگیر آبرسانی پایدار برای روستای پنهانی کوه بالا هستیم، گفت: در شهرستان نهبندان حدود 18 روستای بالای 20 خانوار در انتظار آبرسانی داریم که روستای پنهانی کوه بالا چهاردهمین روستا است.

وی عنوان کرد: آبرسانی به روستاها بر اساس اولویت جمعیت انجام می‌شود و در حال حاضر برای 6 روستایی که اولویت آن‌ها بالاتر است کار آبرسانی در حال انجام است و پیش‌بینی می‌شود در سال آینده تعدادی از این روستاها در مدار قرار گیرد.

پیگیر آبرسانی هستم اما قول نمی‌دهم

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان نهبندان پیگیری و مکاتبه‌های اعضای شورای روستای پنهانی برای آبرسانی به این روستا را تایید کرد و گفت: اما به دلیل برخی از مسائل موضوع آبرسانی به این روستا زمان‌بر است و ما نیز پیگیر هستیم اما قول این‌که چه زمانی آبرسانی به این روستا انجام خواهد شد را نمی‌توانم بدهم.

محمدی گفت: شاید اهالی روستای پنهانی عنوان کنند برخی از روستاهایی که جمعیت آن‌ها کمتر از روستای پنهانی بوده آبرسانی شده و حق دارند که گلایه داشته باشند اما باید یادآوری کنم که این روستاها در مسیر خط انتقال اصلی آبرسانی بودند.

موقعیت روستای پنهانی کار آبرسانی را سخت کرده 

وی ادامه داد: موقعیت جغرافیایی روستای پنهانی به گونه‌ای است که علاوه بر فرعی بودن حدود 10 کیلومتر از خط انتقال اصلی آب فاصله دارد. از طرف دیگر تپه‌ای در نزدیکی این روستا قرار دارد که کار آبرسانی به راحتی انجام نمی‌شود و قطعا نیاز به ایستگاه پمپاژ دارد.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان نهبندان تصریح کرد: با توجه به شرایط اعتباری فعلی و موقعیت کوهستانی روستای پنهانی پیش‌بینی می‌شود آبرسانی به روستای پنهانی نیازمند اعتبار میلیاردی باشد.

محمدی گفت: پیگیر آبرسانی پایدار به روستای پنهانی هستیم و موضوع آبرسانی به این روستا را در برنامه‌های پیشنهادی سال آینده اعلام خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: آبرسانی سیار به روستاها فقط برای خوردن و آشامیدن است اما به دلیل کمبود و نبود آب قنات در برخی از روستاها از همان آبی که با تانکر برده می‌شود برای استحمام و شست‌وشو استفاده می‌شود که در این شرایط کمبود آب بیشتر احساس می‌شود.

در نهبندان کمبود تانکر آبرسانی به روستاها نداریم

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان نهبندان گفت: خوشبختانه در شهرستان نهبندان مشکلی در مورد کمبود تانکر آبرسانی به روستاها نداریم و امر آبرسانی به موقع انجام می‌شود.

انتهای پیام/127/ 38/ 4

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب