سرویس: اقتصادی کد خبر: 94715 ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی:

جهش تولید باعث استقلال و قدرتمندی اقتصادی کشور می‌شود

فلاحتی گفت: با جهش تولید در مقابل زورگویی آمریکا و اروپا، مقاوم خواهیم شد و ایران با اقتدار که یکی از مولفه‌های آن قدرت اقتصادی است در عرصه‌های بین‌المللی به عنوان یک کشور مستقل قدرتمند خود را نشان خواهد داد.

جهش تولید باعث استقلال و قدرتمندی اقتصادی کشور می‌شود

فرهاد فلاحتی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در مورد شعار سال 99 با عنوان "جهش تولید"، اظهار کرد: کشور ایران سال‌های زیادی است که در تحریم اقتصادی است.

وی افزود: همچنین در چند سال اخیر شدت تحریم‌های آمریکای مستکبر علیه جمهوری اسلامی قوی‌تر شده و عملا در تمامی حوزه‌ها تحریم شده‌ایم.

شکوفایی اقتصاد مستلزم اقتصاد مقاومتی است

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: راه مقابله با تحریم‌ها شکوفایی اقتصاد داخلی است و برای شکوفایی این اقتصاد نیز نیاز به اقتصاد مقاومتی داریم.

فلاحتی عنوان کرد: یکی از راه‌های اقتصاد مقاومتی و جهت‌های این اقتصاد، تولید داخلی و ملی است.

وی اظهار کرد: راهبرد مقام معظم رهبری در طی سالیان گذشته تاکنون تولید داخلی و ملی بوده و کشور را به این سمت هدایت فرمودند که ما در زمینه اقتصاد به نحوی توانمند شویم و از تکانش‌های اقتصادی دنیا و تحریم‌های ظالمانه کشورهای مستکبر ضربه نخوریم تا معیشت مردم دچار مشکل و خسران نشود.

راه‌های بی‌نیاز شدن کشور از خارج

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: راه بی‌نیاز شدن از خارج توجه به تولید، استفاده از ظرفیت‌ها و نیروهای جوان داخلی، استفاده از تفکرات علمی و فناوری‌های دانش بنیان است و همه اینها به این نقطه قوت رسیده و ما نشان دادیم در زمینه تولید محصولات داخلی توانمند هستیم و می‌توانیم بی‌نیاز از بسیاری از کشورها روی پای خود بایستیم.

فلاحتی بیان کرد: در سال گذشته بسیاری از کشورها صحنه اقتصادی ایران را ترک کرده و متاسفانه قول‌های خود را نسبت به ایران فراموش کردند.

وی ادامه داد: کشورهای آلمان، فرانسه و بسیاری از کشورها که تحت فشار آمریکا قرار گرفتند از جمله چین مجبور شدند در بسیاری از عرصه‌های اقتصادی خود را کنار بکشند و حتی علی‌رغم میل باطنی خودشان با ایران مراوده اقتصادی نداشته باشند.

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مملکت ایران در این شرایط که کشورهای دیگر ارتباط خود را با ما قطع کردند با توان داخلی خودمان اداره شد هرچند که فشار مضاعفی به کارخانه‌داران و وضعیت معیشتی مردم وارد شد اما خیلی زود توانستیم محصولات داخلی‌مان را در داخل تهیه کنیم.

فلاحتی با بیان این‌که بحث تورم و افزایش قیمت را در کشور شاهد بودیم که این بحث جدایی است، عنوان کرد: مشکل کمبود کالا و خدمات به سرعت در کشور ایران برطرف شد.

تولید داخلی نیاز به تحرک عمیق‌تر دارد

وی افزود: تولید داخلی نیاز به تحرک عمیق‌تر دارد و امسال در فرمایشات مقام معظم رهبری در اولین روز سال 1399 خود را نشان داد و رهبر معظم انقلاب در سال جدید خواستار جهش تولید شدند.

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: جهش تولید یعنی ما می‌توانیم 10 برابر آنچه که موجود است تولید داشته باشیم. تولید هم انواع متعددی دارد و فقط مربوط به تولید کارخانجات نیست بلکه منظور از تولیدات، تولیدات پر محتوا در عرصه فرهنگی اجتماعی، رسانه‌ای، فضای مجازی و برون مرزی و تولید محصولات علمی داخلی به عنوان فناوری و شرکت‌های دانش بنیان همه و همه می‌توانند یک بسته تولیدی قوی را در کشور ایجاد کنند که کشور را از تکانه‌های اقتصادی و فرهنگی مصون بخشی کند و مشکلی در عرصه‌های متعدد نداشته باشیم.

فلاحتی خاطرنشان کرد: امسال بهترین سال است برای این‌که دولتمردان، بخش تولیدی اقتصاد خصوصی، بخش فرهنگی و اجتماعی و تمام ارکانی که در تولید کشور از تولیدات کشاورزی گرفته و نهاده‌های آن تا تولیدات فرهنگی، رسانه‌ای و تولیدات خانگی همه و همه برای این‌که داخل را از آورده‌های خارجی بی‌نیاز کنیم و بتوانیم بازارهای هدف همسایگان ایران را به دست آوریم باید حرکت پرشتابی را آغاز کنیم.

با همکاری همه جانبه جهش تولید را رقم خواهیم زد

وی گفت: اگر تمام ارکان حاکمیتی اعم از قوه مجریه، مقننه و قضائیه پای کار باشند و با تمام توان و قدرت بدانند که در این عرصه می‌خواهند چکار کنند و از طرف دیگر تمام جوان‌ها و نیروی خلاق کشور، دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها، وزارت آموزش و پرورش، فضای رسانه‌ای، اجتماعی و صداوسیما اهداف مشخصی داشته باشند و مردم نیز در حمایت از افرادی که وارد این عرصه می‌شوند توجه به خرید لوازم داخلی و تولید داخل داشته باشند تمام بخش‌های تولیدی خصوصی و دولتی ان‌شاءالله سال 99 را با جهشی در تولید مواجه خواهد کرد که بی‌نیازی اقتصادی کشور را از اقتصادهای برتر دنیا رقم بزند.

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با جهش تولید در مقابل زورگویی آمریکا و اروپا، مقاوم خواهیم شد و ایران با اقتدار که یکی از مولفه‌های آن قدرت اقتصادی است در عرصه‌های بین‌المللی به عنوان یک کشور مستقل قدرتمند خود را نشان خواهد داد.

فلاحتی بیان کرد: در سال 1398 مشکلات زیادی در کشور در زمینه اقتصادی داشتیم.

دل‌بریدن از برجام عامل ورود جدی دولت به تولید داخلی

وی اظهار کرد: از نیمه‌های سال گذشته مسئولان کشور فهمیدند باید در زمینه مسائل اقتصادی چکار کنند چون دولت و ارکان اقتصادی کشور به تمامی از آمریکا، برجام و اتحادیه اروپا دل بریدند و فهمدیدند که این کشورها دلسوز ایران نیستند.

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مادامی که به برجام و آمریکا امیدوار بودند و در جلسات مربوط به پسابرجام شرکت می‌کردند و شرکت‌های اروپایی وعده‌هایی می‌دادند بحث اینستکس را مطرح کردند و اقتصاد ایران وابسته به آن شد، جهشی در مسائل اقتصادی کشور و مباحث داخلی دیده نشد مگر مباحث جزئی که در برخی از نقاط کشور شاهد آن بودیم.

فلاحتی گفت: وقتی دولت و وزاری اقتصادی دولت خاطر جمع شدند که آمریکا با اروپا هیچ تفاوتی ندارد، اینستکس شعاری بیش نیست، وعد‌ه‌های آمریکایی‌ها وعده سرخرمن است و وقتی شرکت‌های بزرگ اقتصادی آن‌ها علی‌رغم تعهدات محکمی که در ایران داشتند ایران را رها کردند و رفتند از جمله شرکت خودرو سازی پژو، برخی از شرکت‌های پتروشیمی و نفتی و ... وقتی همه اینها اتفاق افتاد دولت و ملت ایران را به این سمت کشاند که بالاخره باید روی پای خود بایستند و آن موقع بود که دولت به طور جدی وارد عرصه تولید داخلی شد و شاهد نتایج خوبی نیز بودیم.

شرکت‌های اروپایی بیش از آن‌که سودی برای ایران داشته باشند برای خود منافع کسب می‌کردند

وی تصریح کرد: بعد از آن حرکت‌های خوبی در بحث خودرو سازی، فولاد، گاز، تولید بنزین و در عرصه‌های متعدد اتفاق‌های خوبی در کشور افتاد و ما توانستیم نشان دهیم که اصلا نیازی به حضور بسیاری از شرکت‌های اروپایی نبوده و عملا آنها در کشور ما بیش از آنکه سودی به ما برسانند منافعی را به جیب می‌زدند.

تمامی موفقیت‌های ایران متمرکز بر تولید ملی است

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان ایران بسیار موفق بودند و در مباحث نظامی نیز پیشرفت‌های چشمگیری داشتیم که تمام اینها محصول تمرکز بر تولید ملی بود.

فلاحتی بیان کرد: استان خراسان جنوبی نیز از این قضیه مستثنی نبود و بسیاری از کارخانه‌هایی که تعطیل شده بود و سایر مشکلاتی که در استان وجود داشت به برکت تولید ملی حل شد و وضعیت بسیاری از کارخانه‌ها تعیین تکلیف شد.

وی افزود: بسیاری از مشکلاتی که بر سر راه تولید ملی بود و هنوز وجود دارد برای راه اندازی نیاز به همت مضاعف دارد. ما تولید داخلی با شرایطی که یک کارخانه با یک سوم نیرو کار کند را قبول نداریم و مطلوب نیست. ظرفیت اسمی کارخانجات ما حتما باید به حداقل آنچه برای آن تعریف شده برسد و محصولات ما با تولید افزایش پیدا کند و به خوبی به فروش برسد.

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در سال گذشته در مراحل اولیه تولید پیشرفت خوبی داشتیم اما در سال جاری با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری و شعار سال با عنوان "جهش تولید" باید میزان تولید را بالا ببریم که میزان کاریابی بالا برود کاریابی که زیاد شود میزان کشورهای خریدار و مصرف کننده‌ها بالا رفته و اینها اگر همه با هم دیده شود شاهد افزایش رشد اقتصادی کشور خواهیم بود و به طبع آن رشد اقتصادی خانوارها افزایش پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام/127/ 14/ 4

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب