سرویس: اقتصادی کد خبر: 94728 ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵

استاندار خراسان جنوبی:

تکمیل پروژه‌های نیمه تمام اقدامی موثر در رونق تولید است/توجه به تامین نیازهای مالی از طریق توجه به بورس و سرمایه

معتمدیان گفت: تکمیل پروژه‌های نیمه تمام از اقدامات مؤثر در رونق تولید است و اتمام پروژه‌های نیمه تمام، تأثیر مستقیم بر اشتغال، کاهش نرخ بیکاری و افزایش درآمد دارد.

تکمیل پروژه‌های نیمه تمام اقدامی موثر در رونق تولید است/توجه به تامین نیازهای مالی از طریق توجه به بورس و سرمایه

به گزارش خاورستان، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی محمدصادق معتمدیان  استاندار خراسان جنوبی امروز در ستاد برنامه ریزی و راهبری جهش تولید استان با اشاره به شعار سال اظهار کرد: این که یک دهه است، عناوین تعیین شده برای سالها، جهت گیری اقتصادی دارند، از وجود مشکلات کشور در بخش اقتصادی حکایت دارد.  

وی افزود: تعیین شعارهایی با مضمون اقتصادی، نشان دهنده تمرکز نظام برای رفع مشکلات کشور در این زمینه است.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: از آن جایی که سال گذشته، گام‌های مؤثری در زمینه رونق تولید برداشته شده، می‌بایست مردم در سال جاری، آثار این اقدامات را در جهش تولید در استان شاهد باشند.

معتمدیان تولید را موتور محرکه اقتصاد خواند و تأکید کرد:  افزایش تولید با تأثیر بر روند رشد اقتصادی ، پیامدهایی همچون کاهش نرخ بیکاری، ایجاد اشتغال، کاهش قاچاق، کمک به معیشت مردم و... را به همراه دارد.

وی با تأکید بر این‌که تولید، مهمترین ابزار قدرت اقتصادی است به تشریح الزامات جهش تولید پرداخت و گفت: یکی از مهمترین الزامات این است که بدنبال استفاده از ظرفیت و توان دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان باشیم.

استاندار خراسان‌جنوبی ادامه داد: اعتبارات خوبی در قانون بودجه 99 به این موضوع اختصاص داده شده و می‌طلبد که با برنامه ریزی دقیق نسبت به جذب آنها اقدام شود.

معتمدیان گفت: قوانین بانکی و بیمه‌ای، سالها است به عنوان دو ترمز اصلی در تولید تشخیص داده شده‌اند لذا اگر به دنبال جهش تولید هستیم، در همین ماه‌های اولیه سال باید پیگیر انجام اصلاحات در قوانین بانکی و بیمه‌ای باشیم.

وی بهبود فضای کسب و کار را یکی از الزامات جدی در  جهش تولید برشمرد و اظهار کرد: تسهیل و روان سازی فرآیند صدور مجوزها و تسریع در آن نیز از اقداماتی است که در رونق تولید مؤثر است.

استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به این‌که اقتصاد کشور از بخش‌های دولتی، نیمه دولتی، تعاونی، خصوصی و خصولتی تشکیل شده، گفت: برداشتن رانت‌ها و ایجاد رقابت عادلانه بین این بخش‌ها، کمک مؤثری در شکوفایی تولید است.

معتمدیان از تأمین منابع مالی و سرمایه در گردش نیز به عنوان نیازهای اولیه تولید یاد کرد و گفت: بانک مرکزی به عنوان متولی این بخش، اولویت‌هایی را تعیین کرده که به زودی ابلاغ می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: توجه به تأمین نیازهای مالی از طریق سایر منابع همچون بازار بورس و سرمایه نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

استاندار خراسان جنوبی در ادامه از مدیران دستگاه‌ها خواست نسبت به احصاء مشکلات سر راه تولید اقدام کنند تا این مشکلات از طریق ظرفیت‌های قانونی مرتفع شود.

معتمدیان، توجه به امور گمرکی را با نگاه صادرات محور از دیگر الزامات جهش تولید خواند و اظهار کرد: ایجاد محدودیت برای ورود کالاهای غیر ضروری و افزایش صادرات کالاهای غیر نفتی از برنامه‌هایی است که در سال جاری و در راستای جهش تولید دنبال خواهد شد.

وی بر مبنای چارچوب های ذکر شده در سیاست های جهش تولید، چند محور را برای تحقق شعار سال تعیین کرد.

استاندار خراسان‌جنوبی با تأکید بر پالایش طرح‌های زود بازده که در استان قابلیت اجرا دارند، گفت: حوزه های صنعت، معدن، کشاورزی و گردشگری استان، ظرفیت های بسیار خوبی هستند که با توجه به آنها می‌توان تولید را در استان افزایش داد.

معتمدیان بیان کرد: رفع برخی موانع و تأمین زیرساخت‌های لازم در این حوزه‌ها، ارتباط مستقیمی با تولید دارند.

وی، تکمیل پروژه‌های نیمه تمام را نیز از دیگر اقدامات مؤثر در رونق تولید عنوان کرد و گفت: اتمام پروژه‌های نیمه تمام، تأثیر مستقیم بر اشتغال، کاهش نرخ بیکاری و افزایش درآمد دارد.

انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب