سرویس: اقتصادی کد خبر: 94861 ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی مطرح کرد

تعهد 3 هزار میلیارد تومانی وزارت صمت در خراسان‌جنوبی/ سرمایه گذاری 800 میلیارد تومانی برای بخش تولید در سال 98

شهرکی گفت: بر اساس نقشه راهی که برای سازمان صمتِ خراسان‌جنوبی ترسیم شده وزارت صمت بیش از سه هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در حوزه‌های مختلف متعهد شده است.

تعهد 3 هزار میلیارد تومانی وزارت صمت در خراسان‌جنوبی/ سرمایه گذاری 800 میلیارد تومانی برای بخش تولید در سال 98

داوود شهرکی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خاورستان، در مورد اقدامات انجام شده توسط سازمان صمت خراسان‌جنوبی در سال گذشته و برنامه‌های سال جاری این سازمان، اظهار کرد: در سال گذشته نقشه راهی با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای خراسان‌جنوبی ترسیم کرده و به توافقاتی رسیدیم.

بیش از سه هزار میلیارد تومان تعهد وزارت صمت در خراسان‌جنوبی

وی افزود: بر اساس این نقشه راه بیش از سه هزار میلیارد تومان تعهد وزارت صنعت، معدن و تجارت برای سرمایه‌گذاری در استان در حوزه‌های مختلف از جمله صنعت، معدن، زیر ساخت، توسعه صنعت فرش، تجارت و ... است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی با بیان این‌که با این نقشه را ان‌شاءالله شاهد اتفاقات خوبی در استان خواهیم بود، بیان کرد: با توجه به سرمایه‌گذاری و طرح‌هایی که برای سال جاری در استان پیش‌بینی شده احتمال می‌رود تا پایان سال 1399 بیش از دو هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در استان محقق شود.

شهرکی عنوان کرد: این نقشه راه نتیجه توافقاتی بود طی سفرهای مسئولان وزارت صمت یا سایر وزراتخانه‌های مرتبط با آن به استان طراحی شد و سازمان صمت خراسان‌جنوبی طی سفرهای مسئولان چندین توافقنامه با بخش‌های مختلف از جمله وزارت نیرو، صمت و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) امضا کرد.

وی اظهار کرد: مجموع این سرمایه‌گذاری‌ها حدود سه هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری برای خراسان‌جنوبی رقم زده که مسئولیت ما را در سال جاری دو چندان می‌کند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی گفت: بخشی از اقدامات اجرایی شده است و از سال قبل آغاز بکار کرده است.

35 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل اکتشاف در استان

شهرکی خاطرنشان کرد: در بحث اکتشاف نیز 35 میلیارد تومان تعهد وزارت صمت برای تکمیل اکتشاف در استان و شناسایی ذخایر جدید برای سرمایه‌گذاری‌ است.

وی افزود: در حوزه زیرساخت نیز تعهد وزارت 90 میلیارد تومان برای برق‌رسانی به مناطق مستعد معدنی است.

سرمایه گذاری 800 میلیارد تومانی در بخش تولید/وجود بیش از 20 میلیون تن ذخایر کشف شده جدید در استان

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی بیان کرد: در سال گذشته شاهد سرمایه‌گذاری حدود 800 میلیارد تومان در بخش تولید بودیم و بیش از 35 پروانه صنعتی به  بهره‌برداری رسید.

شهرکی با بیان این‌که ظرفیت خوبی برای معادن استان ایجاد شد، اظهار کرد: بیش از 20 میلیون تن ذخایر کشف شده جدید در استان داریم.

وی خاطرنشان کرد: یکی از سیاست‌های ما طی این سال‌ها این بود که بتوانیم ظرفیت‌های استان را شناسایی کنیم و متناسب با آن سرمایه‌گذاری شکل بگیرد که خوشبختانه در حوزه معدن شاهد اقدامات خوبی بوده و هستیم.

تعیین تکلیف بیش از 50 درصد مساحت استان از نظر وضعیت معدنی

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی عنوان کرد: بیش از 50 درصد مساحت استان از نظر وضعیت معدنی تعیین تکلیف شده و مشخص شده چه نقاطی مستعد است و چه نقاطی مستعد نیست از طرف دیگر مشخص شده چه مواد ذخیره ای در استان داریم و چه اقداماتی باید انجام شود.

شهرکی بیان کرد: این اتفاق باعث شد ما متناسب با ذخایر کشف شده و جلوگیری از خام فروشی ورود کنیم ضمن این‌که تاکنون طرح‌های خوبی در این زمینه آغاز شده است. 

آغاز پروژه فرآوری منیزیت در خراسان‌جنوبی

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی گفت: در حوزه فرآوری منیزیت نیز پروژه‌ای را با 50 میلیارد تومان در استان آغاز کردیم.

شهرکی عنوان کرد: در حوزه راه‌ها نیز سه طرح برای افزایش ظرفیت استخراج به یک میلیون تن در استان آغاز شده و این یک اتفاق خوب برای استان است.

وی با بیان این‌که در حوزه سیلس و چدن هر دو کارخانه‌ها آماده افتتاح است، اظهار کرد: کارخانه فولاد نیز بعد از مشکلات فراوان با تزریق بیش از 300 میلیارد تومان اعتبار در مسیر اجرا قرار گرفت و امیدواریم طی دو ماه آینده فاز اول فولاد را افتتاح کنیم.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی بیان کرد: در حوزه خاک‌های صنعتی در شهرستان سرایان نیز چند دوره فرآوری به بهره‌برداری رسید و در مجموع اتفاقات خوبی در حوزه معدن شاهد بودیم.

بهره برداری از 42 معدن در سال 98

شهرکی خاطرنشان کرد: در حوزه معدن سال گذشته در استان 42 معدن به بهره برداری رسید و ظرفیت استخراج را به بیش از 17 میلیون تن در سال افزایش داد.

وی تصریح کرد: در حوزه تجارت نیز از ظرفیت مرز به خوبی استفاده شده و با تامین اقلام مورد نیاز کشور خودمان و کشور افغانستان ظرفیت خوبی برای استان رقم خورد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی با بیان این‌که زیرساخت‌های مرز ساماندهی شد، گفت: در حوزه تجارت پیش‌بینی ما بیش از 200 میلیون دلار بود اما با مشکلاتی که در کشور افغانستان به وجود آمد و تحریم ها  و بیش از 100 میلیون دلار محقق شد.

7.5 میلیارد تومان جریمه متخلفان در سال گذشته

شهرکی در مورد نظارت بر بازار و رسیدگی به شکایات مردمی، خاطرنشان کرد: سال گذشته در طرح‌های توزیع و نظارت بر بازار بیش از 7.5 میلیارد تومان جرایم متخلفان بوده است.

وی افزود: حدود 1200 پرونده در مورد تخلفات به تعزیرات ارسال شده است.

200 میلیارد تومان اعتبار برای احداث کارخانه طلا

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی از سرمایه‌گذاری حدود 200 میلیارد تومان اعتبار احداث کارخانه طلا در حوزه منطقه هیرد در جنوب استان خبر داد و گفت: عملیات احداث این کارخانه از سال گذشته آغاز شده و در حال حاضر با 30 درصد پیشرفت در حال کار است.

شهرکی افزود: عملیات اجرایی یک کارخانه طلای دیگر نیز در جنوب استان آغاز شده است.

سرمایه‌گذاری 500 میلیارد تومانی برای ذغال‌سنگ

وی اظهار کرد: در حوزه ذغال‌سنگ نیز سرمایه‌گذاری 500 میلیارد تومانی در قالب فاینانس انجام شده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی عنوان کرد: سرمایه‌گذاری برای ذغال‌سنگ به صورت مشترک بین کشور چین و ایران اتفاق افتاده که افزایش ظرفیت ذغال را به همراه دارد. 

سرمایه گذاری 760 میلیارد تومانی ایدرو و ایمیدرو در خراسان‌جنوبی

شهرکی گفت: شرکت ایمیدرو برای دو طرح صنعتی در استان پای کار آمده و متعهد شده کار مطالعاتی بر روی طرح فرو سلیس و آهک صنعتی در استان انجام دهد که سرمایه گذاری انجام شده برای این دو پروژه 200 میلیارد تومان است.

وی تصریح کرد: در حوزه صنایع گسترش یا ایدرو نیز 560 میلیارد تومان سرمایه گذاری برای سه طرح صنعتی قبل از سال جدید در استان انجام شده که مصوبه هیئت دولت را گرفته و فراخوان سرمایه‌گذار نیز در این خصوص انجام شده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی ادامه داد: اگر سرمایه‌گذاری در این فراخوان شرکت نکند تعهد سازمان گسترش برای اجرای این سه پروژه در استان است و عملیاتی خواهد شد.

تعهد 10 میلیارد تومانی سازمان زمین‌شناسی در خراسان‌جنوبی

شهرکی با بیان این‌که با سازمان زمین‌شناسی نیز تعهد بیش از 10 میلیارد تومان جهت تکمیل اکتشافات داریم، گفت: با شرکت سرمایه‌گذاری وابسته به تامین اجتماعی نیز سرمایه‌گذاری حدود 200 میلیارد تومان در طرح توسعه ذغال و خاک‌های صنعتی را داریم.

وی تصریح کرد: با ستاد اجرایی فرمان امام راحل (ره) نیز تعهد سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی به صورت مشترک با بخش خصوصی داریم.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی با بیان این‌که نقشه راهی که برای سازمان صمت ترسیم شده ظرفیت‌های خوبی را در استان ایجاد می‌کند، عنوان کرد: بخشی از این ظرفیت‌ها در حوزه طرح توسعه کویر است که امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

شهرکی افزود: همچنین در صنعت نساجی نیز یک کارخانه ریسندگی و یک کارخانه بافندگی را در طبس و فردوس در قالب همین توافق نامه‌ها انجام خواهیم داد.

تعهد 90 میلیارد تومانی وزارت نیرو برای خراسان‌جنوبی

 وی با اشاره به این‌که سال گذشته توافق بسیار خوبی با وزارت نیرو انجام شد،توضیح داد: وزارت نیرو متعهد شده طی سه سال هر سال 30 میلیارد تومان برای زیرساخت معادن استان هزینه کند ما و در مقابل برای تامین ذغال مورد نیاز نیروگاه حرارتی طبس به وزارت نیرو کمک کنیم که در این صورت هر دو کار به نفع خراسان‌جنوبی است. 

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی ادامه داد: تاکنون این‌گونه اتفاقی در کشور رقم نخورده بود و ظرفیت‌های موجود در استان خراسان‌جنوبی باعث شد وزارت نیرو این اقدام را انجام دهد.

تشریح برنامه‌های سازمان صمت در سال جهش تولید

شهرکی اظهار کرد: درسال جاری نیز که به نام جهش تولید نامگذاری شده و برنامه های سازمان صمت استان در سه بخش گسترده است ما باید چندین مسیر را برای رسیدن به اهداف طی کنیم.

وی افزود: باید ظرفیت‌هایی که امسال می‌توانیم رشد دهیم و صنایعی که قابل توسعه است را شناسایی و از محل دادن تسهیلات برای به نتیجه رسیدن کمک کنیم.

ارائه 420 میلیارد تومان تسهیلات در سال گذشته

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی با اشاره به این‌که سال گذشته بیش از 420 میلیارد تومان تسهیلات به بخش‌های اقتصادی استان دادیم، تاکید کرد: باید صنایعی که قابلیت توسعه دارد را شناسایی کرده و برای صنایعی که تعطیل یا غیر فعال است تلاش کنیم به ظرفیت تولید برسد و برای صنایعی که امکان سرمایه گذاری مشترک درکلان کشور را دارد از منابع وزارت صمت استفاده کنیم.

شهرکی گفت: با توجه شیوع بیماری کرونا در آخر سال گذشته و متناسب با شرایط کشور و استان سه واحد تولیدی ما محصولات مورد نیاز را برای استان تامین کردند.

تولید روزانه 15 هزار اسپری ضدعفونی کننده دست در استان

وی با بیان این‌که نیازهای بهداشت و درمان را تامین کردیم، افزود: در تامین مواد ضدعفونی کننده دست یک واحد تغییر خط تولید داد و از راه‌های  مخلف برای تامین مواد اولیه تلاش کردیم و در حال حاضر روزانه بیش از 15 هزار اسپری ماده ضد عفونی دست در استان تولید می‌شود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی در پایان، خاطرنشان کرد: هنوز در استان کمبودهای زیادی در زمینه سرمایه‌گذاری داریم اما تلاش می‌کنیم در سال جاری اتفاقات خوبی در بخش صنعت، معدن و تجارت استان رقم بخورد و با همراهی مردم به اهداف خود برسیم.

انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب