سرویس: اقتصادی کد خبر: 94937 ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان‌جنوبی:

بخش خدمات با 43.8 درصد بیشترین سهم اشتغال در خراسان جنوبی را به خود اختصاص داد

لطفی گفت: در فصل زمستان 1398 بخش خدمات با 43.8 درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است.

بخش خدمات با 43.8 درصد بیشترین سهم اشتغال در خراسان جنوبی را به خود اختصاص داد

به گزارش خبرنگار خاورستان، جواد لطفی معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان‌جنوبی در جلسه بررسی و تحلیل شاخص نرخ بیکار استان طی سال 1398، اظهار کرد: طرح آمارگیری از نیروی کار به صورت فصلی در چهار فصل سال انجام می‌شود.

وی افزود: زمان مراجعه به خانوارها در هفته دوم و سوم ماه میانی هر فصل است که چهار فصل سال گذشته این کار انجام شده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: در این طرح ما  از الگوی 2.2.2  استفاده می‌شود به این صورت که در دو فصل به خانوار نمونه مراجعه شده و بعد از دو فصل استراحت و عدم مراجعه مجددا دو فصل بعدی به خانوار مراجعه می‌شود.

لطفی ادامه داد: پس از چهار فصل مراجعه، خانوار از نمونه‌ها حذف شده و نمونه جایگزین را مرکز آمار ایران برای مراجعه فصل‌های بعد اعلام می‌کند.

وی با بیان این‌که در هر فصل به یک هزار و 920 خانوار در 11 شهرستان مراجعه می‌شود، عنوان کرد: برای آمارگیری در هر فصل در شهرستان بیرجند به372 خانوار، قائنات 252 خانوار، طبس 192 خانوار، فردوس، درمیان و نهبندان 156 خانوار، سرایان144 خانوار، سربیشه و زیرکوه 132 خانوار، بشرویه 120 خانوار و خوسف 108 خانوار مراجعه می‌شود.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان‌جنوبی با بیان این‌که در فصل زمستان 98 بخش خدمات با 43.8 درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است،گفت: همچنین بخش های صنعت با 31.9 درصد و کشاورزی 24.3 درصد از سهم اشتغال را داشته‌اند.

لطفی ادامه داد: همچنین نرخ بیکاری در استان خراسان‌جنوبی 5.9  درصد بوده که پایین نرخ بیکاری را در سطح استان های کشور را داشته و بالاترین نیز با 20 درصد مربوط به استان کردستان است.

وی به کمترین نیروی کار و اشتغال در فصل زمستان اشاره کرد و متذکر شد: فصل زمستان به طور معمول نرخ اشتغال اندکی نسبت به فصل پاییز کاهش پیدا می‌کند.

مهدی فاطمی مدیر آموزش و پژوهش سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی نیز در این جلسه گفت: نرخ مشارکت اقتصادی در ایران 40 درصد، کشورهای در حال توسعه نیز معمولا از 40 پایین تر و در کشورهای پیشرفته بالای 60 درصد است بنابراین این نرخ هر چه بالاتر باشد یعنی در جامه افراد تمایل به کار بیشتری دارند و حاضرند در فعالیت های اقتصادی مشارکت کنند.

وی افزود: در برخی جوامع به دلیل بخشی از مسائل فرهنگی و اقتصادی ممکن است این نرخ بسیار بالا نباشد یا این‌که در برخی جوامع اعتقادی به کار کردن خانم ها نداشته باشند بنابراین این خود به خود نرخ مشارکت را کم می‌کند.

مدیر آموزش و پژوهش سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی تصریح کرد: همچنین ممکن است سیاست جامعه به سمتی برود که افراد سراغ آموزش بروند و این نیز خود به خود نرخ مشارکت را به تعویق می‌اندازد. 

فاطمی ادامه داد: بنابراین بالا رفتن نرخ مشارکت زمانی خوب که بتوانیم برای افراد فرصت شغلی ایجاد کنیم.

وی با بیان این‌که هر چه قدر فضا و امید برای ایجاد شغل در جامعه بیشتر باشد نرخ مشارکت اقتصادی نیز افزایش می‌یابد، گفت: بهبود اوضاع اقتصادی این انگیزه را در فرد ایجاد می‌کند تا در فعالیت های اقتصادی شرکت کند.

انتهای پیام/ 135

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب