سرویس: اقتصادی کد خبر: 94942 ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی خبر داد

رشد دو درصدی سهم صنعت و معدن خراسان‌جنوبی در حوزه اشتغال/ ایجاد3 هزار شغل در سال 98

شهرکی از رشد دو درصدی سهم صنعت، معدن در حوزه اشتغال خبر داد و گفت: این سازمان سه هزار اشتغال داشته و سازمان صمت اشتغال ثبت نشده در حوزه معادن، اصناف و اکتشاف دارد که در گزارش اشتغال ثبت نمی‌شود.

رشد دو درصدی سهم صنعت و معدن خراسان‌جنوبی در حوزه اشتغال/  ایجاد3 هزار شغل در سال 98

به گزارش خبرنگار خاورستان، داوود شهرکی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی بعد از ظهر امروز در جلسه بررسی و تحلیل شاخص نرخ بیکاری استان طی سال 98، اظهار کرد: در سال گذشته 430 میلیارد تومان تسهیلات از محل تبصره 18 در حوزه منابع داخلی بانک ها، تولید و مشاغل خانگی پرداخت کردیم که رقم تسهیلات پرداختی در سال 97 حدود 295 میلیارد تومان بوده است.

وی از تحقق سرمایه گذاری 800 میلیارد تومانی در سال گذشته خبر داد و افزود: طرح‌های خوبی از جمله کارخانه کک و کنسانتره، زغال سنگ و فرآوری سیلیس به بهره برداری رسید.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی بیان کرد: رویکرد ما فرآوری مواد معدنی بود که در این خصوص اقدامات خوبی انجام شده است.

شهرکی با بیان این‌که سا گذشته در حوزه معدن 35 میلیون تن ذخایر کشف داشتیم، عنوان کرد: در مجموع ذخایر ما بیش از 3 میلیارد و 700 میلیون تن افزایش داشته است.

وی از رشد دو درصدی سهم صنعت، معدن در حوزه اشتغال خبر داد و گفت: این سازمان سه هزار اشتغال داشته و سازمان صمت اشتغال ثبت نشده در حوزه معادن، اصناف و اکتشاف دارد که در گزارش اشتغال ثبت نمی‌شود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی اظهار کرد: افزایش رشد اشتغال از 29 به 32 درصد در سهم دو درصدی اشتغال نشان از رشد اشتغال بخش صنعت و معدن استان دارد.

شهرکی با بیان این‌که هدف گذاری ما در سال 98 ایجاد سه هزار شغل بوده که تقریبا به این هدف نزدیک شدیم، افزود: تعداد اشتغال ایجاد شده در سال های اخیر دو هزار و 500 شغل بوده است.

وی با اشاره به این‌که در سال گذشته شاهد تعطیلی هیچ کارخانه بزرگی نبودیم، گفت: طی برگزاری جلسات متعدد با وزرا و معاونین وزارتخانه، نقشه راهی برای استان ترسیم شد که نتیجه این نقشه راه سفر وزیر و معاونین وزات صنعت، معدن و تجارت به استان و ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد برکت و وزارت نیرو بوده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی تصریح کرد: در راستای این نقشه راه تعریف شده برای خراسان‌جنوبی 70 پروژه تعریف شده که با سرمایه گذاری سه هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری باید تا سال 1400 اجرایی شود کضمن این‌که بخشی از این تفاهم نامه‌ها مانند پروژه‌های طلا وارد فاز اجرایی شده است. 

شهرکی خاطرنشان کرد: پروژه کنسانتره آهن در طبس با ظرفیت 100 هزار تن کنسانتره آهن وارد فاز اجرا شده که به پروژه‌های فولادی ما کمک می کند همچنین  کارخانه چدن خوسف و فرآوری منیزیت نهبندان دو پروژه‌ای هستند که به بهره برداری رسیده است.

وی با بیان این‌که سال گذشته در جذب و سرمایه گذاری حوزه معادن اتفاقات خوبی افتاد، از برگزاری 66 جلسه کارشناسی، 100 جلسه استانی و 16 کارگروه ملی و شورای صادرات و مبادلات مرزی، 35 کمیسیون تنظیم بازار خبر داد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی اظهار کرد: با شوک قیمت بنزین به رفع افزایش هزینه‌ها و تسهیل زیر ساخت‌ها پرداخته و 23 ریز پروژه را آغاز کردیم.

شهرکی از آغاز 50 طرح مطالعاتی برای معرفی و جذب سرمایه گذاران و راه اندازی 12 واحد غیر فعال و راه‌اندازی مجدد 20 واحد معدنی خبر داد و افزود: ظرفیت استخراج در بنتونیت، کاشی و سرامیک، منیزیت، سنگ آهن، سنگ مرمر داشتیم و در حوزه معدن نیز 75 پروانه اکتشاف صادر شد.

وی خاطرنشان کرد: 45 گواهی کشف منجر به 35 میلیون تن ذخایر جدید شد و 52 پروانه بهره‌برداری معدن با اشتغال 400 نفر در حوزه فعالیت‌های معدنی داشتیم.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی با بیان این‌که همیشه اشتغال ما در حوزه معدن بیشتر بوده، گفت: بسیاری از شاغلین معدن قبلا بیمه تامین اجتماعی داشته ‌ند که اگر به بیمه معدن افزوده شوند، تعداد اشتغال ما بیشتر می شود.

شهرکی گفت: در حوزه سازمان‌های توسعه‌ای مطالعات و اکتشافات میدانی خوبی در سال 98 آغاز شد و بیش از 40 درصد مراتع امید بخش بررسی میدانی صورت گرفت.

وی با اشاره به این‌که در بخش زیرساخت ‌ا، شرکت ایمیدور تعهد 90 میلیاردی داده تا بر اساس توافق با وزارت نیرو بتوانیم زیرساخت‌های معادن را در جنوب استان عملیاتی کنیم، تصریح کرد: عملیات زیرساخت کارخانه‌های طلا را ایمیدورو تعهد کرده و در حوزه معادن سنگ نیزاز ظرفیت وزارت نیرو استفاده خواهیم کرد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی از یک توافق خوب با وزارت نیرو خبر داد و تشریح کرد: وزارت نیرو قرار است طی سه سال هر سال 30 میلیون تومان را صرف زیرساخت‌های برق معادن و صنایع معدنی استان داشته باشد و در مقابل سازمان صنعت اتسان تعهد کرد که نیاز نیروگاه حرارتی وزارت نیرو را در طبس تامین کندکه در هر صورت برد دو جانبه برای استان خراسان‌جنوبی است.

شهرکی گفت: در حوزه تجارت نیز در سال گذشته با افزایش قیمت گوشت قرمز، سفید و کالاهای اساسی رو برو بودیم که خوشبختانه از خردادماه سال 98 تاکنون هیچ افزایش قیمتی را نداشتیم و هم اکنون به دلیل کاهش قیمت مرغ نگران هستیم.

وی در خصوص حوزه ژئوفیزیک، اظهار کرد: در این مطالعات به دنبال اشتغال نیستیم بلکه این مطالعات، به اشتغال منجر می‌شود، حدود 85 کیلومتر از وسعت استان در این مطالعات هوایی، پتانسیل‌یابی شد تا ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش دهیم،.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی افزود: 170 محدوده شناسایی شده هشت هزار و 500 کیلومتر است که برای سرمایه گذار ریسک ندارد.

انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب