سرویس: اقتصادی کد خبر: 94947 ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی:

80 اقامتگاه بومگردی در خراسان‌جنوبی فعال است/ فروش 2.5 میلیارد تومانی صنایع دستی در نیمه دوم 98

رمضانی گفت: میزان فروش صنایع دستی در شش ماهه دوم سال گذشته 2.5 میلیارد تومان ثبت شده است.

80 اقامتگاه بومگردی در خراسان‌جنوبی فعال است/ فروش 2.5 میلیارد تومانی صنایع دستی در نیمه دوم 98

به گزارش خبرنگار خاورستان، حسن رمضانی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی در جلسه بررسی و تحلیل شاخص نرخ بیکاری استان در سال 98،اظهارکرد: در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اعتبارات در بخش ملی و استانی در سال گذشته ۲۵ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: میزان مشارکت بخش خصوصی در ایجاد تأسیسات گردشگری و فعالیت‌های صنایع دستی باعث افزایش اشتغال و رونق این بخش شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی گفت: تا پایان سال97، فقط 25 اقامتگاه بومگردی در استان داشتیم که این آمار در سال 98 به 100 اقامتگاه رسیده که در حال حاضر 80 اقامتگاه فعال هستند.

رمضانی ادامه داد: این اقامتگاه‌ها ضمن اینکه موجب اشتغال مستقیم می‌شوند در پیرامونشان مشاغل دیگر نیز رونق می‌گیرند.

وی عنوان کرد: در سال ۹۷، 158 پروانه‌ تولید انفرادی صنایع دستی صادر شده در صورتی که در شش ماهه دوم سال ۹۸ این تعداد ۱۵۵ پروانه بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی  پروانه‌های تأسیس کارگاه‌های صنایع دستی در سال ۹۷ را ۹ مورد اعلام و بیان کرد: در شش ماهه دوم سال ۹۸ هفت کارگاه تأسیس شده است.

رمضانی ادامه داد: همچنین در سال 97، ۹ کارگاه و در شش ماهه دوم سال گذشته سه کارگاه مجوز تولید انفرادی صنایع دستی را گرفته‌اند.

وی افزود: در سال ۹۷ چهار پروانه تولید کارگاهی و در شش ماهه دوم سال گذشته سه پروانه صادر شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی به پرداخت تسهیلات به ۶۰ پشتیبان مشاغل خانگی در سال ۹۷ اشاره کرد و گفت: در این حوزه در شش ماهه دوم سال گذشته به ۲۵ پشتیبان تسهیلات پرداخت شده است.

رمضانی عنوان کرد: تعداد بازارچه‌های ثابت و موقت صنایع دستی در سال ۹۷ را ۴۵ مورد بوده که این تعداد در شش ماهه دوم سال ۹۸ به 75 بازارچه رسیده است.

وی با بیان این‌که در سال ۹۷ میزان فروش صنایع دستی استان 3.5 میلیارد تومان بوده است، گفت: میزان فروش صنایع دستی در شش ماهه دوم سال گذشته 2.5 میلیارد تومان ثبت شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی تصریح کرد: در حوزه صنایع دستی ۱۲ میلیارد ریال تسهیلات طی شش ماهه دوم سال ۹۸ و در تمام سال 97 این رقم 15 میلیارد ریال بوده است.

رمضانی ادامه داد: همچنین در سال 97 چهار خانه صنایع دستی در استان بوده که در شش ماهه دوم سال گذشته دو خانه‌ صنایع دستی نیز در استان ایجاد شده است.

وی با بیان این‌که ما یکی از بخش‌هایی هستیم به دلیل شیوع کرونا بیشترین آسیب را داشته‌ایم، گفت: اگر این مصیبت به وجود نمی‌آمد قطعا امسال رونق بسیار زیادی را در نوروز شاهد بودیم که زمینه اشتغال فراوانی را در سال جاری فراهم می‌کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی متذکر شد: در حوزه میراث فرهنگی نیز امسال در حوزه ثبت آثار تاریخی قدم‌های خوبی برداشته شده و تعداد کارگاه‌ها در سال 98 نسبت به 97، ۱۰ درصد رشد داشته است.

انتهای پیام/ 135

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب