سرویس: سوژه های مردمی کد خبر: 95242 ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰

پیگیری سوژه مردمی؛

پاسخ مدیر بنیاد مسکن نهبندان به گلایه اهالی روستای سیدال در خصوص عدم واگذاری زمین

اهالی روستای سیدال شهرستان نهبندان از عدم واگذاری زمین برای ساخت خانه در این روستا گلایه‌مند هستند و خواستار پیگیری مشکل از اداره بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان نهبندان شدند.

پاسخ مدیر بنیاد مسکن نهبندان به گلایه اهالی روستای سیدال در خصوص عدم واگذاری زمین

به گزارش خبرنگار خاورستان، بحث ساخت 10 هزار مسکن محرومان در خراسان‌جنوبی همزمان با سفر محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در اسفند سال 1397 به خراسان‌جنوبی مطرح شد و با پیگیری‌هایی که صورت گرفت مراحل ساخت این 10 هزار مسکن در سال گذشته اجرایی و تعداد قابل توجهی از این واحدها تحویل متقاضیان شده است.

افرادی واجد شرایط ساخت مسکن محرومان می‌شدند که مددجوی کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی که فاقد مسکن یا دارای مسکن غیرمقاوم بودند و همچنین نیازمندان و اقشار ضعیفی در سراسر استان که از نعمت داشتن سرپناهی مستحکم محروم بودند.

با توجه به اطلاع رسانی، در کوتاهترین زمان ممکن کمیته امداد امام خمینی (ره) و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با ارائه تهسیلات ارزان قیمت و بلاعوض به متقاضیان، کار ساخت مسکن محرومان را در استان آغاز کردند و خوشبختانه در حال حاضر تعداد بسیار زیادی تحویل شده است.

اما در این میان بودند افرادی که یا طرح ساخت مسکن محرومان شامل حال آن ها نشد، یا خودشان اقدامی برای تقاضای دریافت زمین نکردند یا شرایط در روستاها به گونه‌ای بود که زمینی برای ساخت مسکن وجود نداشت و برخی از متقاضیان ساخت مسکن از قافله طرح بزرگ مسکن محرومان در استان عقب ماندند.

برای نمونه روستای سیدال از توابع شهرستان نهبندان با توجه به کوهستانی بودن و کمبود زمین برای ساخت خانه سهم زیادی از مسکن محرومان نداشت و تنها تعدادی از خانواده‌هایی که تحت حمایت کمیته امداد بودند و مسکن مناسبی نداشتند اقدام به درجا سازی کردند و توانستند از تسهیلات و بلاعوض مسکن محرومان استفاده کنند.

عدم واگذاری زمین از طرف بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان نهبندان برای ساخت خانه در روستای سیدال

یکی از اهالی روستای سیدال در گفت‌و‌گو با خاورستان، اظهار کرد: شهریور ماه سال 1397 برای دریافت زمین از بنیاد مسکن شهرستان نهبندان جهت خانه سازی در روستای سیدال مدارک مورد نیاز و حدود 500 هزار تومان پول به دهیار روستا دادم که دهیار مدارک را تحویل گرفت و گفت فعلا به پول نیاز نیست و پول را برگرداند. 

وی افزود: بعد از گذشت چند ماه که از واگذاری زمین خبری نشد به بنیاد مسکن شهرستان نهبندان مراجعه کردم اما گفتند درخواست و نامه‌ای از دهیاری روستای شما برای واگذاری زمین به اداره بنیاد مسکن نهبندان ارسال نشده درصورتی که دهیار روستا نامه را به بنیاد مسکن فرستاده بود. لذا با پیگیری‌های که همان روز در اداره بنیاد مسکن نهبندان داشتم نامه ارسال شده از طرف دهیاری سیدال را پیدا کردم و تحویل دادم گفتم نامه ما این است و قرار شد پیگیری‌های لازم انجام شود.

این فرد بیان کرد: بعد از گذشت چند ماه چون خبری از واگذاری زمین نبود مجدد به اداره بنیاد مسکن مراجعه کردم این‌بار گفتند در روستا زمینی برای ساخت خانه وجود ندارد، کوهستانی است و برای مسطح کردن نیاز به هزینه‌های زیادی دارد ودر نهایت گفتند باید مسئول مربوطه برای پاسخگویی به شما در اداره باشد که متاسفانه آن روز مسئول مربوطه در ماموریت حضور داشت و در اداره نبود. بعد از آن چندین نوبت با مسئول پیگیری امور، تماس گرفتم اما چون پاسخگوی تماس نبود از پیگیری منصرف شدم و تاکنون که یک‌سال و نیم از درخواستم می‌گذرد هیچ اقدامی برای واگذاری زمین از سوی بنیاد مسکن صورت نگرفته است.

وی اظهار کرد: در یک قسمت از روستا مقداری از کوه را مسطح کردند و تعدادی از افراد در قسمت جدید خانه درست کردند. در حال حاضر حدود 8 قطعه زمین برای واگذاری در محل جدید وجود دارد اما طی صحبتی که با دهیار روستا داشتم گفته است 20 نفر برای این 8 قطعه ثبت‌نام کردند و باید کارشناس مسئول برای بررسی به روستا بیاید و نتیجه را اعلام کند.

این فرد در خصوص طرح مسکن محرومان، گفت: بیشتر افرادی که از طرح مسکن محرومان در روستای سیدال استفاده کردند افرادی بودند که مددجوی کمیته امداد امام خمینی (ره) بودند و زمین یا خانه غیرمستحکم از خود داشتند و اقدام به درجا سازی کردند.

وی با بیان این‌که اغلب جوان‌های روستای سیدال که تشکیل خانواده دادند در خانه پدری زندگی می‌کنند، افزود: بیشترین افرادی که متقاضی زمین هستند همین جوا‌ن‌ها هستند که قصد ماندن در روستا را دارند اما متاسفانه زمینی برای ساخت خانه در روستا وجود ندارد .

برای پیگیری مشکل اهالی روستای سیدال در خصوص عدم واگذاری زمین از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در این روستا با مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان نهبندان گفت‌وگو کردیم.

اهالی سیدال از طرح مسکن محرومان استقبال نکردند/ با افرادی که برای تسطیح اراضی مشکل مالی دارند همکاری می‌کنیم

حسین کلانتری مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان نهبندان در خصوص گلایه اهالی روستای سیدال شهرستان نهبندان مبنی بر عدم واگذاری زمین از سوی بنیاد مسکن جهت ساخت خانه، در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: روستای سیدال دارای طرح هادی مصوب بوده و  در محدوده مذکور زمین برای واگذاری وجود دارد و محدودیتی در این خصوص نداریم مگر آنکه متقاضی واجد شرایط نباشد.

وی با بیان این‌که در سنوات گذشته نیز در این روستا تملک و واگذاری به واجدین شرایط انجام شده، افزود: اما یکی از مشکلاتی که اهالی عنوان می‌کنند عوارض این اراضی است.

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان نهبندان بیان کرد: ماهیت روستای سیدال کوهستانی بوده و اطراف روستا، زمین دشت که فاقد منع قانونی برای تملک و واگذاری باشد وجود ندارد مگر آنکه منفصل از روستا و در دوردست اقدام به تملک شود که به هیچ عنوان مورد قبول اهالی و مورد تایید دستگاه‌های ذیربط نیست.

کلانتری عنوان کرد: روستای مذکور از روستاهای قدیمی و دارای قدمت است و این محل را اهالی و پیشینیان آن ها برای سکونت انتخاب کردند و به هیچ عنوان این روستا یا آبادی تازه تاسیس و مکانیابی شده از سوی دستگاه‌های متولی نیست.

وی اظهار کرد: طبیعتا شرایط محیطی و عوارض موجود، متقاضیان را برای احداث ساختمان و دستگاه‌های خدمات‌رسان را برای ارائه خدمات دچار سختی می‌کند اما قطعا با وجود تمام سختی‌ها ادارات در نهایت احترام به تکالیف خود برای ارائه خدمات همانند گذشته ادامه خواهند داد. 

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان نهبندان گفت: برای آسان‌تر شدن امر خانه سازی توسط اهالی روستاها همه ساله دولت تسهیلات بانکی (در حال حاضر 400 میلیون ریال تسهیلات ارزان قیمت با بازپرداخت 15 ساله و احتساب دوران مشارکت) با ضمانت سفته زنجیره‌ای فراهم کرده که به آسانی متقاضیان می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند در کنار این تسهیلات برای اقشار آسیب‌پذیر نیز از سوی دستگاه‌های حمایتی و حساب 100 حضرت امام (ره) تسهیلات بلاعوض در نظر گرفته شده که می‌تواند پاسخ مناسبی به نیاز مردم باشد.

کلانتری اظهار کرد: نکته قابل توجه اینست که در سال گذشته طرح بزرگی در حوزه مسکن روستایی در سطح استان و شهرستان نهبندان تحت عنوان طرح مسکن محرومان اجرایی شد که کمک بلاعوض 250 میلیون ریالی در کنار تسهیلات بانکی زمینه ساز رفع مشکل بسیاری از ساکنین مناطق روستایی شد و در این طرح تعداد قابل توجهی از روستاهایی که شرایط یکسان یا گاها سخت‌تری نسبت به شرایط محیطی روستای سیدال داشتند توانستند از فرصت بوجود آمده استفاده کنند.

وی ادامه داد: اما علی‌رغم اطلاع رسانی‌های گسترده از طریق رسانه‌های جمعی، اطلاع رسانی توسط بنیاد مسکن شهرستان نهبندان به مسئولان محلی و اطلاع‌رسانی از سوی بخشداری متبوع و پایگاه‌های بسیج در روستاها انجام شد متاسفانه از این طرح بی بدیل در روستای سیدال استقبال نشد.

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان نهبندان بیان کرد: اگر واقعا افرادی که از عدم واگذاری زمین گلایه دارند و به دلیل مشکلات مالی نمی‌توانند زمین را تسطیح کنند و مشکل دارند قول می‌دهم جهت اختصاص تسهیلات بانکی و کمک بلاعوض از حساب 100 حضرت امام (ره) برای افراد واجد شرایط پیگیری و اقدامات لازم انجام شود.

انتهای پیام/127/ 38/ 4


نظرات بازدیدکنندگان

سجاد حیدری
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵

نوش دارو بعد مرگ سهراب ؟؟؟؟؟؟ متقاصی ساخت مسکن و نبود زمین مربوط به یک سال و نیم‌و یک سال پیش بود که با وام مسکن خونه درست میشد نه وقتی که دوبرابرشم بزاری درست نمیشه .. مشکل زمین درست نکردین که هیچ بیشتر به مشکلات مردم اضافه کردین ... یکم فکر .. یکم درک ..


مهدی حسینی
۰۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷

آقای کلانتری مدیربنیادمسکن داره نادرست میگه هیچ زمینی مصطحی درسطح روستای سیدال برای واگذاری وجودنداردخواسته همه ی احالی اینکه باهمکاری بنیادمسکن یک قسمت ازارازی دولتی که که کوهستانی مصطح گرددوبه احالی برای ایجادشهرک جدیدتحویل گردد


نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب