سرویس: اجتماعی کد خبر: 95591 ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳

مدیر کل بنیاد مسکن خراسان‌جنوبی

52 درصد واحدهای روستایی خراسان‌جنوبی فاقد مقاومت هستند/ تکمیل 5 هزار مسکن محرومان تا پایان خرداد ماه

آسمانی‌مقدم گفت: در مجموع 52 درصد واحدهای روستایی خراسان‌جنوبی از مقاومت لازم برخوردار نیستند.

52 درصد واحدهای روستایی خراسان‌جنوبی فاقد مقاومت هستند/ تکمیل 5 هزار مسکن محرومان تا پایان خرداد ماه

به گزارش خبرنگار خاورستان، علی اصغر آسمانی مقدم مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی ظهر امروز در نخستین جلسه شورای اداری خراسان جنوبی سال ۹۹، اظهار کرد: طبق سرشماری نفوس و مسکن که در سال ۹۵ انجام شده ۸۸ هزار و ۸۳۵ واحد مسکونی روستایی آمارگیری شده است.

وی با اشاره به این‌که یک هزار و 752 روستای دارای سکنه است، افزود: در حال حاضر ۴۲ هزار و ۷۰۴ واحد (معادل ۴۸ درصد) مقاوم سازی شدند که از استحکام لازم در برابر حوادث برخوردار هستند.

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی با بیان این‌که در ۵۲ درصد مسکن های روستایی خراسان جنوبی از مصالح بسیار ضعیف استفاده شده است که با استحکام پایین در برابر هرگونه حادثه ای آسیب پذیر هستند، افزود: 11 هزار و 540 واحد نیمه دوام که در برابر زلزله 5 ریشتر مقاوم هستند و 13 درصد واحدهای مسکونی را شامل می‌شوند.

آسمانی مقدم تصریح کرد: حدود 34 هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی معادل ۳۹ درصد خانه‌های روستایی استان از مصالح بی دوام ساخته شده است که در هر اتفاقی باید منتظر حوادث ناگواری باشیم.  

وی با اشاره به این‌که در مجموع 52 درصد واحدهای روستایی از مقاومت لازم برخوردار نیستند، افزود: میانگین مقاومت واحدهای روستایی در کشور 42 درصد که در خراسان جنوبی 48 درصد است.

وی بیان کرد: یکی از دلایل عدم مقاوم سازی واحد های مسکن روستای در استان به دلیل عدم توانایی مالی مردم است و همچنین در بازپرداخت تسهیلات قرض الحسنه مقاوم سازی مسکن روستایی نیز توانایی ندارند.  

آسمانی مقدم با اشاره به اینکه از سال گذشته طرح ساخت ۱۰ هزار واحد مسکن محرومان در روستاهای استان در حال اجرا است، ادامه داد: سهم بنیاد مسکن و کمیته امداد هر کدام ساخت پنج هزار واحد مسکونی است.

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی افزود: برای واحدهای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به متقاضیان ۴۰ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه با بازپرداخت ۱۵ ساله و ۲۵ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌شود.

آسمانی مقدم  گفت: تاکنون چهار هزار و ۱۹۵ واحد مسکونی سفت کاری شده است و سه هزار و ۵۶۱ واحد نازک کاری و به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

وی عنوان کرد: پیش بینی می‌شود ساخت پنج هزار واحد مسکن محرومان با پیشرفت فیزیکی 87 درصد تا پایان خردادماه به اتمام برسد.

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی بیان کرد: تاکنون با احداث واحدهای مسکونی روستایی در استان برای حدود هفت هزار نفر اشتغال مستقیم پایدار ایجاد شده است و در سه فصل متوالی نرخ بیکاری در سال گذشته کاهش یافت که ساخت و سازهای مسکن روستایی در آن اثرگذار بوده است.

انتهای پیام/ 132

 

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب