سرویس: اجتماعی کد خبر: 95592 ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خبر داد

موفقیت خراسان جنوبی در مهار بیماری کرونا/ ۷۳.۹ درصد مبتلایان به کرونا در استان بهبود یافتند

دهقانی گفت: شاخص میزان ابتلا به کرونا در کشور به ۰.۹۸ درصد و در خراسان جنوبی ۰.۶۸ درصد رسیده است که نشان می‌دهد در مهار بیماری کرونا موفق عمل کرده‌ایم.

موفقیت خراسان جنوبی در مهار بیماری کرونا/ ۷۳.۹ درصد مبتلایان به کرونا در استان بهبود یافتند

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمد دهقانی فیروزآبادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ظهر امروز در شورای اداری خراسان جنوبی، با اشاره به این‌که همگامی و همراهی مردم در مبارزه با ویروس کرونا باعث شد همه شهرستان‌های استان در حال حاضر زرد (خطر متوسط) یا سفید (کم خطر) باشند و شهرستان قرمز (پرخطر) در خراسان جنوبی نداریم، اظهار کرد: از بهمن ماه ۹۸ به دنبال شیوع ویروس کرونا در چین، موضوع کرونا در ایران نیز جدی شد.

وی با اشاره به این‌که با تشکیل ستاد ملی مبارزه با کرونا، وزارت بهداشت به صورت جدی پای کار آمد، افزود: در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و سطح خراسان جنوبی نیز تمهیدات لازم اندیشیده شد و بیمارستان ولی‌عصر (عج) بیرجند به عنوان بیمارستان اصلی استان در مقابله با ویروس کرونا مشخص و تجهیز شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به این‌که ۳۲۹ تخت و ۷۷ تخت مراقبت‌های ویژه برای بیماران مشکوک یا مبتلا به کرونا در خراسان جنوبی ایجاد شد، افزود: البته ظرفیت افزایش این تخت ها به تعداد ۷۵۰ تخت نیز وجود داشت که خوشبختانه نیاز پیدا نکردیم.

دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد: در کشوری مثل انگلستان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۶.۸ تخت آی سی یو وجود دارد و میانگین تعداد تخت مراقبت‌های ویژه در ایران ۶.۴ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت اعلام شد اما در خراسان‌جنوبی به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۰.۵ تخت مراقبت‌های ویژه وجود دارد.

وی با اشاره به این‌که آزمایشگاه ویروس شناسی در استان راه‌اندازی شد، گفت: آزماشگاه ویروس شناسی استان که کمک زیادی به مدیریت بیماری کرونا داشت، در ابتدا با ظرفیت ۳۰ آزمایش فعال شد اما اکنون قادر است بیش از ۲۰۰ نمونه آزمایش در شبانه روز انجام ‌دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان این‌که تا دیروز چهار و ۹۳۵ نمونه آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شده که ۶۴۰ مورد آن مثبت بوده است، ادامه داد: در استان ۴۵ نفر بر اثر ابتلا به بیماری کرونا فوت کردند که ۷۴ درصد افراد فوت شده سن بالای ۷۰ سال داشتند.

وی افزود: در حال حاضر از هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در استان ۶۲ مورد مثبت کشف شده که این رقم در کشور به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت حدود ۱۲۳ مورد مثبت است.

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به این‌که میزان بهبودیافتگان از بیماری کرونا در کشور  ۷۳.۴ درصد است اما در خراسان جنوبی این میزان ۷۳.۹ درصد است، افزود: در حوزه غربالگری کرونا نیز تاکنون در مرحله دوم ۷۸ درصد جمعیت هدف غربال شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه بخش ایزوله تنفسی بیمارستان ولیعصر (عج) بیرجند راه اندازی شده است، افزود: تاکنون بیش از ۱۷ میلیارد تومان تجهیزات و اقلام بهداشتی برای مدیریت بیماری کرونا در استان خریداری شده است.

وی بیان کرد: در این مدت ۱۴ نقاهتگاه در سطح استان آماده شد و ۱۴ مرکز منتخب سرپایی نیز به صورت ۱۶ و ۲۴ ساعت در استان فعالیت می‌کنند.

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به این‌که  دستگاه سی تی اسکن بیمارستان فردوس راه‌اندازی شده و در نهبندان هم آماده نصب است، تصریح کرد: تاکنون ۱۱ کارگاه مجوز تولید ماسک در استان دریافت کردند و همچنین یک واحد تولید ماسک N95 در استان راه‌اندازی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند به تغییر خط تولید کارخانه مواد شوینده در شهرستان قاینات اشاره کرد و افزود: در این مدت بیش از ۱۰۰ هزار لیتر مواد ضدعفونی توسط این واحد تولید و توزیع شده است و همچنین هزار لیتر الکل نیز از دیگر نقاط خارج و داخل کشور با رایزنی استاندار خراسان جنوبی تامین شد.

وی با اشاره به برگزاری ۳۳ جلسه ستاد دانشگاهی در استان و اجرایی شدن ۳۴۶ مصوبه، بیان کرد: همچنین تاکنون ۱۷ جلسه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا با مصوبات مختلف برگزار شده است.

دهقانی فیروزآبادی با تاکید بر اینکه ۸۲ درصد مشاغل و اصناف استان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند، تصریح کرد: بیش از ۵۴ درصد ادارات نیز دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کردند که البته انتظار می ورد توجه بیشتری به این مهم داشته باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با قدردانی از همکاری بسیج و سازمان ها و رسانه ها برای مقابله با کرونا، گفت: در این مدت حدود ۳۹ هزار مورد بازرسی از اصناف و مراکز مختلف انجام شده است و ۲۷۴ واحد به دلیل عدم دریافت کد رهگیری و رعایت دستورالعمل های بهداشتی پلمب شدند.

وی بیان کرد: روند کاهشی بیماری کرونا را از هفته دوم فروردین ماه در استان خراسان جنوبی شاهد بودیم و در یک ماه اخیر بیشتر موارد مثبت از نمونه‌های سرپایی بوده است و همچنین کنترل مرگ و میر بیماران کرونایی را از نیمه دوم فروردین ماه در استان خراسان جنوبی داشته ایم.

دهقانی فیروزآبادی در پایان با تاکید بر استمرار رعایت فاصله گذاری اجتماعی، خاطر نشان کرد: شاخص میزان ابتلا به کرونا در کشور به ۰.۹۸ درصد و در خراسان جنوبی ۰.۶۸ درصد رسیده است که نشان می‌دهد در مهار بیماری کرونا موفق عمل کرده‌ایم.

وی افزود: عملکرد جمهوری اسلامی در دنیا باعث افتخار است زیرا می‌بینیم که کشورهای مدعی و توسعه یافته اکنون چه شرایطی دارند.

انتهای پیام/ 132

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب