سرویس: اقتصادی کد خبر: 95593 ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی مطرح کرد

1400 میلیارد تومان اعتبارات قراردادهای حوزه راه در خراسان‌جنوبی/ 250 کیلومتر باند دوم در سال 99 هدف گذاری شد

داعی گفت: مجموع اعتبارات قراردادهای خراسان‌جنوبی در حوزه راه 1400 میلیارد تومان است که 2020 نفر اشتغال مستقیم و 10 هزار نفر اشتغال غیر مستقیم را داشته است.

1400 میلیارد تومان اعتبارات قراردادهای حوزه راه در خراسان‌جنوبی/ 250 کیلومتر باند دوم در سال 99 هدف گذاری شد

به گزارش خبرنگار خاورستان، وحید داعی مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی بعد از ظهر امروز در شورای اداری استان خراسان‌جنوبی، اظهار کرد: خراسان‌جنوبی ششمین استان از نظر طول راه‌ها و سومین استان پهناور کشور از نظر وسعت است.

وی افزود: وسعت زیاد استان پروژه‌های راه سازی را با مشکل مواجه می‌کند.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی بیان کرد: اداره کل راه و شهرسازی استان اولین استان از نظر وسعت حوزه استحفاظی است و یک‌درصد جمعیت و 9 درصد وسعت کشور را دارد.

داعی با بیان این‌که تراکم نسبی استان 5.1 است، عنوان کرد: یکی از موقعیت‌های ممتاز استان 331 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان است که بازارچه مرزی یزدان در زیرکوه، گلورده در درمیان، گمرک و بازارچه مرزی ماهیرود در سربیشه و بازارچه دو کوهانه را درنهبندان داریم که در این ظرفیت‌ها در بخش راه‌ها مورد توجه است.

وی با اشاره به راهبرد اداره کل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی، گفت: استفاده از کریدورهای اصلی استان از جمله راهبردهایی است که در بحث ترانزیت کالا در استان نقش دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی بیان کرد: دو کریدور اصلی کشور که از خراسان‌جنوبی عبور می‌کند اتصال خراسا‌ن‌جنوبی را به آب‌های آزاد چابهار فراهم می‌کند.

داعی افزود: دو کریدور شرق به غرب اتصال استان خراسان‌جنوبی به طبس، اصفهان، تهران، یزد و بوشهر برقرار کرده و از آن طرف به پایانه مرزی ماهیرود متصل می‌کند.

وی بیان کرد: هدف اصلی اداره کل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی تقویت کریدورهای شمال- جنوب و شرق- غرب است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: 80 درصد ترانزیت به آسیای میانه و کشور افغانستان از این راه‌ها انجام می‌شود که در اقتصاد استان و بسیار مهم است.

17 هزار و 162 کیلومتر مجموع طول راه‌های استان

داعی عنوان کرد: مجموع طول راه‌های استان 17 هزار و 162 کیلومتر، طول باندهای دوم 614 کیلومتر و راه‌های اصلی 960 کیلومتر است.

وی بیان کرد:در سال 97 طول باند دوم در استان 490 کیلومتر بود که شاخص استانی 9  و متوسط کشوری 20.4 است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: در سال 97 برای اینکه بتوانیم به متوسط کشور در باندهای دوم نزدیک شویم 620 کیلومتر باندهای دوم در استان تعریف شد.

اعتبارات 4 برابری بخش راه در سال 98

داعی اظهار کرد: در سال 97 تخصیص حوزه حمل و نقل و راه ها 60 میلیارد تومان بود که در سال گذشته به 222 میلیارد تومان افزایش یافت و اعتبارات حدود 4 برابر رشد داشت.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته 421 کیلومتر از باندهای دوم را تعیین تکلیف و 124 کیلومتر را افتتاح و عملیات اجرایی را آغاز کنیم.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی بیان کرد: در قانون بودجه سال گذشته رقم اعتبارات راه و شهرسازی استان 139 میلیارد تومان بود و در پیوست یک قانون بودجه اعتبارات پروژه‌های استان ما به 2 هزار و 965 میلیارد ریال افزایش یافت که نشان از 2.1 برابری را نشان می‌دهد.

داعی گفت: در قانون بودجه امسال نیز پیش‌بینی برای سال 1400 قید شده و عدد 324 را نشان می‌دهد و نشان از رشد 10 درصدی نسبت به سال 99 را نشان می‌دهد.

هدف گذاری 250 کیلومتر باند دوم برای سال 99

وی با اشاره به برنامه‌هایی که برای سال 99 برنامه ریزی شده، اظهار کرد: هدف‌گذاری 250 کیلومتر باند دوم با اعتبار یک هزار میلیارد تومان است که بتوانیم طول پروژه های باند دوم را به 864 کیلومتر برسانیم.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی بیان کرد: عملیات 172 کیلومتر باند دوم را در دستور کار برای آغاز داریم که طی یک ماه اخیر با پیگیری‌های زیاد توانستیم مجوز مناقصه 108 کیلومتر با مبلغ 357 میلیارد تومان اخذ کنیم.

داعی گفت: 190 کیلومتر باند دوم در دست مطالعه داریم که در سال 99 مطالعات تکمیل خواهد شد.

وی افزود: یکی دیگر از اتفاقات خوبی که در استان رقم خورد استفاده از قانون 56 ( استقراض از بانک‌ها) بود که توانستیم مجوز 50 میلیارد تومان تسهیلات فاینانس دولتی از بانک مرکزی برای باند دوم جاده بیرجند- قاین اخذ کنیم. 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی بیان کرد: محور دیهوک- فردوس یکی دیگر از پروژه‌های مورد تاکید برای استفاده از قانون 56 است همچنین محور طبس- بشرویه و سربیشه- ماهیرود نیز در دستور کار برای اخذ مجوز ماده 56 است.

اختصاص دو میلیون یورو اعتبار از صندوق توسعه ملی برای محور فرامرزی

داعی با اشاره به اعتبارات دو میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای محور فرامرزی در سال گذشته، اظهار کرد: تاکنون این گونه اعتباری برای بخش راه سازی استان نداشتیم.

وی با بیان این‌که بحث راه آهن بیرجند در سال گذشته آغاز شد، گفت: برای راه آهن بیرجند به سمت یونسی 4 هزار میلیارد تومان فاینانس داخلی تشکیل شد کنسرسیوم ریلی از 6 شرکت تشکیل مصوبه هیئت دولت صادر و 700 میلیون یورو برای قسمت زاهدان به بیرجند اختصاص داده شد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی بیان کرد: قطعه 16 برای اولین بار در طول مسیر زاهدان- بیرجند طی سفر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به خراسان‌جنوبی کلنگ زنی شد و در حال حاضر 15 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با اعتبار 90 میلیارد تومان در حال کار است.

داعی عنوان کرد: اعتبار این قطعه در سال 97 برای انجام مطالعات یک میلیارد و 300 میلیون تومان بود که در سال گذشته به 25 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد و 18 برابر تخصیص این پروژه افزایش یافت.

  بحث ماده 23 برای دو محور در خراسان‌جنوبی

وی گفت: بحث ماده 23 را برای دو محور در دستور کار داریم که به نتیجه برسانیم که شامل محور بشرویه به سمت سه راهی بشرویه و فردوس و انجام مطالعات برای محور خوسف- سه راهی راهداران - دیهوک- طبس که مطالعات اولیه انجام شده و تلاش می‌شود به سرانجام برسد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی با اشاره به جاده برون مرزی، افزود: قسمتی از این مسیر در کشور افغانستان است و با توجه به این‌که این مسیر ترانزیت است بحث دوبانده سازی آن مهم است و حدود 400 کیلومتر ترانزیت کالا به کابل را کوتاه می‌کند و بسیار مورد توجه کشور افغان است این موضوع را با شدت مورد پیگیری قرار خواهیم داد.

وی ادامه داد: در این مسیر نیز پیمانکار داریم و حدود 30 کیلومتر روسازی با مبلغ 100 میلیارد تومان اعتبار در حال کار است.

200 میلیارد تومان اعتبار دو پروژه راه آهن در بیرجند

داعی گفت: هم‌اکنون در حال حاضر در استان 71 کیلومتر راه آهن آنتنی فردوس با مبلغ 100 میلیارد تومان اعتبار و 31 کیلومتر راه آهن بیرجند است که مجموعا حدود 200 میلیارد تومان اعتبار دو پروژه راه آهن در بیرجند است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: با توجه به این‌که خراسان‌جنوبی کاهش نرخ بیکاری را داشته است یکی از دلایل تزریق اعتبار و اجرای پروژه‌های راه سازی بوده است.

وی بیان کرد: مجموع اعتبارات قراردادهای استان در حوزه راه 1400 میلیارد تومان است که 2020 نفر اشتغال مستقیم و 10 هزار نفر اشتغال غیر مستقیم را داشته است.

انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب