سرویس: اقتصادی کد خبر: 95761 ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹

گزارش/

کارخانه چدن خوسف همچنان تعطیل/ کارگران به فکر کار دیگری باشند

کارخانه چدن خوسف پس از گذشت چهار ماه تعطیلی نه تنها آغاز بکار نکرده بلکه به کارگران گفته شده به فکر کار دیگری باشید.

کارخانه چدن خوسف همچنان تعطیل/ کارگران به فکر کار دیگری باشند

به گزارش خبرنگار خاورستان، ویروس کرونا با ورودش به استان خراسان‌جنوبی منجر به تعطیلی تمام مشاغل و بیکاری عده زیادی از مردم شد. کارخانه چدن خوسف که حدود یک ماه از آغاز بکار و فعالیت خط تولید آن گذشته بود نیز تحت تاثیر این ویروس منحوس قرار گرفت و از 12 اسفند سال گذشته تعطیل و کارگران آن بیکار شدند. کارگرانی که تمام امیدشان به فعالیت در کارخانه بود و بسیاری از آنها حدود چند ماه در کارخانه مشغول بکار شده بودند با تعطیلی کارخانه چدن بیکار شدند و در این شرایط سخت اقتصادی گذران زندگی برای آنها بسیار سخت است.

یکی از کارگرهای کارخانه چدن خوسف در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: مدت زمان قرار داد ما با کارخانه تا پایان اسفند ماه سال گذشته بوده است.

وی با بیان این‌که با توجه به اتمام قرارداد حقی برای اعتراض و دریافت حقوق از کارخانه نداریم، افزود: تمام کارگران کارخانه برای بیمه بیکاری ثبت‌نام کردند اما تاکنون هیچ خبری از بیمه نشده است.

این کارگر بیان کرد: شرایط زندگی و کسب درآمد برای ما در این مدت بسیار سخت بوده و اصلا مشخص نیست کارخانه تا کی تعطیل باشد.

وی عنوان کرد: مسئولان کارخانه پاسخ قطعی برای آغاز بکار کارخانه به ما نمی‌دهند و فقط گفته‌اند به فکر کار دیگری برای خودمان باشیم.

یکی دیگر از کارگران  کارخانه چدن خوسف با بیان این‌که فقط چهار ماه در کارخانه چدن کار کردم که کارخانه تعطیل شد، گفت: از 12 اسفند سال گذشته که کارخانه تعطیل شده تا کنون بیکار بودم و فقط دو روز برای کسب درآمد کار بنایی کردم.

وی خاطرنشان کرد: برای اسفند ماه فقط حقوق 11 روز کاری کارگران پرداخت شده در صورتی که بیمه اسفند ماه به طور کامل از حقوق ما کسر شده است.

این کارگر با بیان این‌که مستاجر هستم و دارای دو فرزند، افزود: با توجه به شرایط سخت زندگی و نداشتن درآمد به روستا رفتم اما در روستا نیز کاری برای انجام دادن نیست و اگر کار بنایی هم باشد تعداد افراد بیکار زیاد است و کسی من را برای کار نمی‌برد.

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط سخت اقتصادی پول خرید نان را ندارم، گفت: از نهادهای حمایتی درخواست کمک دارم.

وی در خصوص بیمه بیکاری گفت: برای دریافت بیمه بیکاری ثبت‌نام کردم و شماره شبای بانکی را چند روز گذشته ارسال کردم اما تا‌کنون هیچ واریزی به حسابم انجام نشده است.

سید حسن جعفری مشاور کارخانه چدن خوسف در خصوص تعطیلی کارخانه و بیکار شدن کارگران این کارخانه در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: دلیل اصلی تعطیلی کارخانه چدن خوسف شیوع ویروس کرونا است.

وی افزود: به دلیل شیوع ویروس کرونا سرمایه گذار چینی اجازه حضور نیروهای ایرانی به داخل کارخانه را نمی‌دهد.

مشاور کارخانه چدن خوسف گفت: پیش‌بینی می‌شود تا 3 ماه دیگر این مدت کارخانه همچنان تعطیل باشد.

جعفری در مورد حقوق کارگران، خاطرنشان کرد: تا پایان سال گذشته تمام حقوق، پاداش و بیمه نیروهای کارخانه چدن خوسف پرداخت شده است.

وی افزود: فعالیت نیروهای کارخانه چدن خوسف به صورت قراردادی بوده و مدت زمان قرارداد نیز تا پایان اسفند ماه سال گذشته بود و در حال حاضر با توجه به شرایط موجود رئیس کارخانه تعهدی برای بکارگیری نیروها با توجه به اتمام قرارداد و نداشتن بدهی به نیروها ندارد.

بر اساس صحبت‌های کارگران و مسئولان کارخانه چدن خوسف، زمان آغاز بکار مجدد کارخانه مشخص نیست و در این شرایط سخت اقتصادی وضعیت معیشت کارگران کارخانه بسیار سخت است لذا می‌طلبد مسئولان استانی برای آغاز بکار مجدد کارخانه اقدام اساسی انجام دهند.

انتهای پیام/127

خبرنگار: سمیه سلیمانی


نظرات بازدیدکنندگان

حسن
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰

جالبه که همین کارخانه که اصلش در زمان فرماندار قبلی خوسف پیگیری وکلید زده شد,دراین دولت فقط بصورت ابزاری در ایام انتخابات چند روزی افتتاح میشود ومجدد تعطیل واین دفعه اول نیست .فقط خوراک تبلیغاتی اقایان شده وبراساس همین طبل توخالی فرماندار نمونه اقتصادی هم میشوند..کاش مسوولان بالادستی ازخواب بیدارشوند وجلوی اینهمه ظلم ودروغ را بگیرند ..همین الان که کارخانه تعطیل شده خیلی از وابستگان مسوولین در همان کارخانه تعطیل حقوق میگیرند ولی کارگران مظلوم وبی پناه در شرف از دست دادن زن وبچه وزندگی وابرویشان ولی کو مسوولی....


نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب