سرویس: سوژه های مردمی کد خبر: 95923 ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱

پیگیری سوژه مردمی؛

بیماری‌های ناشی از فاضلاب در کمین مردم حاجی‌آباد بیرجند/ دهیار: متخلفان به دادگاه معرفی می‌شوند

اهالی روستای حاجی‌آباد بیرجند از رهاشدن فاضلاب خانگی به داخل کوچه‌ها و بیماری‌هایی که جان مردم را تهدید می‌کند، گلایه دارند و خواستار پیگیری و رفع مشکل هستند.

بیماری‌های ناشی از فاضلاب در کمین مردم حاجی‌آباد بیرجند/ دهیار: متخلفان به دادگاه معرفی می‌شوند

به گزارش خبرنگار خاورستان، روستای حاجی آباد یکی از چهار روستای حاشیه شهر بیرجند و دارای جمعیت زیادی است. یکی از مشکلات اصلی مردم روستای حاجی آباد رهاشدن فاضلاب برخی از منازل در کوچه‌های سطح روستا و ایجاد مشکلات زیست محیطی برای اهالی است.

یکی از اهالی روستای حاجی‌آباد در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: برخی از اهالی روستای حاجی آباد به جای حفر چاه و هدایت فاضلاب خانگی به داخل چاه، فاضلاب را به جوی داخل کوچه هدایت کرده‌اند که این کار مشکلات بسیار زیادی برای اهالی به وجود آورده است.

وی افزود: برخی از جوی‌ها داخل کوچه‌ها نیز کم عمق است و زود پر شده و وقتی آب ناشی از شست و شوی اهالی وارد جوی می‌شود آب مسیرش را پیدا نکرده و وارد کوچه و خیابان می‌شود که علاوه بر نامناسب‌کردن چهره روستا باعث بروز مشکلات بهداشتی و بیماری می‌شود.

وی تصریح کرد: باتوجه به شیوع ویرس کرونا، عدم‌رعایت بهداشت از سوی برخی افراد، جان مردم را به خطر انداخته است و متأسفانه این مشکل از سوی مسئولان رسیدگی نمی‌شود.

این فرد خواستار رفع مشکل فاضلاب روستای حاجی آباد از مراجع مربوطه شد.

سید محمد دستگردی دهیار روستای حاجی آباد در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: متاسفانه در روستای حاجی آباد شاهد جاری شدن فاضلاب خانگی برخی از اهالی روستا به داخل کوچه‌ها هستیم.

وی افزود: مردم باید داخل منازل خود چاه حفر کنند که فاضلاب ناشی از شست شوی ظرف، لباس و ... داخل چاه برود اما برخی از اهالی این کار را انجام نداده و فاضلاب خانگی شان را به داخل کوچه هدایت می‌کنند.

دهیار روستای حاجی آباد با اشاره به این‌که روستای حاجی‌آباد یکی از روستاهای حاشیه شهربیرجند و مهاجرپذیر است، گفت: افرادی که از مناطق دیگر استان در این روستا ساکن شدند قوانین زندگی در روستا را رعایت نکرده و باعث بروز مشکلاتی برای اهالی می‌شوند.

دستگردی عنوان کرد: برای کاهش این مشکل هفته‌ای یک‌بار یک نفر از همکاران دهیاری حاجی آباد به همراه یک نفر از کارشناسان مرکز بهداشت از سطح روستا بازدید دارند و به صاحب خانه‌هایی که فاضلاب خود را به داخل کوچه هدایت کردند نسبت به حفر چاه و عدم‌رهاکردن فاضلاب در کوچه اخطار می‌دهند اما متاسفانه تاثیر زیادی ندارد.

وی اظهار کرد: به نظر می‌رسد راه جلوگیری از ورود فاضلاب خانگی به داخل کوچه، پلمپ لوله‌های آبی که به سمت کوچه‌ها روان شده، است.

دهیار حاجی آباد تصریح کرد: البته چندین نوبت این کار را انجام دادیم و لوله‌های آبی که به سمت کوچه‌ها است را پلمپ کردیم اما متاسفانه مردم پلمپ را باز کرده و فاضلاب را به داخل کوچه هدایت می‌کنند.

دستگردی گفت: بیشتر این مشکل مربوط به خانه‌هایی است که در سال‌های گذشته در روستا ساخته شده چراکه به خانه‌هایی که جدید در حال ساخت است تا داخل خانه چاه حفر نکنند و فاضلاب به داخل چاه هدایت نشود پایان کار و خدمات آب، برق و گاز داده نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این اهرم فشار تاثیر گذار است و افرادی که خانه در حال ساخت دارند الزام به حفر چاه و انتقال فاضلاب خانگی به داخل چاه هستند.

رها شدن بیش از 50 درصد فاضلاب خانگی روستای حاجی آباد به داخل کوچه‌ها/ متخلفان به دادگاه معرفی می‌شوند

دهیار روستای حاجی آباد بیان کرد: بیش از 50 درصد فاضلاب خانگی در روستای حاجی آباد به داخل کوچه‌ها هدایت شده که این اصلا در شأن روستا نیست.

دستگردی با بیان این‌که هر هفته همکاران ما به همراه کارشناس مرکز بهداشت از سطح روستا بازدید دارند و به افراد متخلف اخطار می‌دهند، افزود: چنانچه فردی طی یک هفته نسبت به حفر چاه اقدام نکند به دادگاه معرفی خواهد شد.

وی بیان کرد: با توجه به رهاشدن فاضلاب در کوچه و ایجاد مشکلات بهداشتی و زیست محیطی 8 نیروی دهیاری برای تمیزکردن جوی‌ها و کوچه‌ها و کاهش مشکلات بهداشتی در سطح روستا همکاری دارند.

دهیار روستای حاجی‌آباد عنوان کرد: این‌که ما از مسئولان استانی درخواست اجرای شبکه فاضلاب در روستا داشته باشیم که در حال حاضر امری بعید و انجام نشدنی است چراکه در برخی از نقاط شهر بیرجند شبکه فاضلاب اجرا نشده چه برسد به روستا.

انتهای پیام/127/ 39/ 4

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب