سرویس: اجتماعی کد خبر: 96015 ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷

گزارش؛

بدقولی منابع طبیعی و بی‌توجهی فرمانداری زیرکوه به مشکل اهالی مهمانشهر

با گذشت بیش از یک ماه از مطرح‌شدن مشکل اهالی مهمانشهر زیرکوه، اهالی این منطقه از بدقولی منابع طبیعی و بی‌توجهی فرمانداری زیرکوه جهت حل مشکل، گلایه دارند.

بدقولی منابع طبیعی و بی‌توجهی فرمانداری زیرکوه به مشکل اهالی مهمانشهر

به گزارش خبرنگار خاورستان، جمعی از اهالی مهمانشهر زیرکوه در تماس با خبرنگار ما، اعلام کردند: طبق قول مسئولان روز دوشنبه (دوم تیرماه) منتظر حضور آن‌ها بودیم اما مسئولان در مهمانشهر حضور پیدا نکردند.

جمعی از مردم که بعد از زلزله 1376 زیرکوه و تخریب منازلشان در روستا، توسط دولت در منطقه مهمانشهر اسکان پیدا کردند، در سال‌جاری از چَرای دام‌هایشان در زمین‌های این منطقه، محروم و مجبور شدند کیلومترها دورتر از محل زندگی، دام‌هایش را برای چَرا ببرند.

این افراد می‌گویند: چگونه بعد از 23 سال زندگی در این منطقه، امسال برخی سند رو کردند و به ما اجازه چَرای دام نمی‌دهند؟ بر فرض اگر ادعای آن‌ها درست باشد، آیا باید بعد از 23 سال مطرح کنند؟ و آیا دولتی که ما را به این منطقه منتقل کرد، نباید به این موضوع توجه می‌داشت؟

حدود 10 روز پیش یکی از اهالی مهمانشهر در تماس با خبرنگار خاورستان، گفت: قرار بود مسئولان دولتی بعد از عید فطر در مهمانشهر جلسه‌ای برگزار کنند و مشکل را حل کنند اما جلسه برگزار نشد.

وی افزود: بعد از مدتی از سایر اهالی شنیدیم، زمانی که ما مشغول چَرای گوسفندان بودیم، تعدادی خودروی دولتی به مهمانشهر آمدند و با اعضای شورا صحبت کردند و این در حالی است که اصلا به ما خبر ندادند که چه روزی قرار است جلسه برگزار شود و حتی خبر ندادند مسئولان به مهمانشهر آمدند.

وی اظهار کرد: مسئولان از اعضای شورا سؤالاتی کردند و اعضای شورا به مسئولان گفتند در این‌جا مشکلی وجود ندارد و خودمان آن را حل می‌کنیم.

برای ما مستندات مهم است

در همان روز (26 خرداد) با محمدحسین عربشاهی فرماندار شهرستان زیرکوه تماس گرفتیم. وی در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: برای ما مستندات مهم است و طبق آن عمل می‌کنیم.

وی افزود: قرار است فردا جلسه‌ای در فرمانداری برای اهالی مهمانشهر برگزار شود که نتیجه آن به اطلاع مردم خواهد رسید.

فرماندار زیرکوه با بیان این‌که احترام مردم برای ما واجب است گفت: ما تمام طرف‌ها را در نظر می‌گیریم تا حقوق تمام طرف‌ها دیده شود.

جلسه بررسی موضوع برگزار می‌شود

همچنین علیرضا نصرآبادی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی در نشست خبری روز 26 خرداد 1399 در پاسخ به سؤال خبرنگار ما در خصوص مشکل اهالی مهمانشهر زیرکوه در خصوص حضور بدون اطلاع مردم، با بیان این‌که در مهمانشهر زیرکوه حضور پیدا نکردیم، گفت: قرار بود هفته گذشته جلسه‌ای در این خصوص در زیرکوه برگزار شود که به دلیل سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه، لغو شد.

وی افزود: مقرر شد دوشنبه هفته آینده (دوم تیرماه) جلسه‌ای با حضور اهالی در زیرکوه برگزار شود تا مشکل مردم حل شود.

وی با بیان این‌که اهالی پیگیر جلسه باشند اظهار کرد: در جلسه، راهکار طبق قانون ارائه خواهد شد و نیاز است سایر دستگاه‌های متولی در جلسه حضور داشته باشند تا موضوع به صورت کامل بررسی و حل شود.

منتظر بودیم اما جلسه برگزار نشد

اسماعیلی یکی از اهالی مهمانشهر در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان این‌که روز دوشنبه هفته گذشته (دوم تیرماه) مسئولان در مهمانشهر حضور پیدا نکردند گفت: ما همچنان منتظر حضور مسئولان جهت رفع مشکل هستیم. مسئولان به قولی که می‌دهند پایبند باشند. ما از فرمانداری و استانداری درخواست رسیدگی به موضوع را داریم.

نوروزی یکی دیگر از اهالی نیز اظهار کرد: مسئولان فرمانداری و استانداری به مشکل ما توجه کنند. بی‌توجهی به این مشکل باعث شده وضعیت زندگی ما مشخص نباشد چراکه ابتدا اجازه چَرا به دام‌های ما ندادند و شاید در آینده اجازه زندگی در این منطقه را هم از ما سلب کنند.

وی با بیان این‌که 23 سال در این منطقه زندگی کردیم اما امسال این مشکل ایجاد شد تصریح کرد: مسئولان پاسخ دهند اگر ما اجازه دامداری و زندگی در این منطقه نداشتیم، چرا ما را در مهمانشهر ساکن کردند؟ و چرا مشکل سند مراتع را در سال‌های ابتدایی اسکان ما، حل نکردند؟ این رسم خدمتگزاری نیست.

انتهای پیام/4

اخبار مرتبط:

چَرای دام‌های اهالی مهمانشهر زیرکوه کیلومترها دورتر از خانه/ منابع طبیعی ورود کند

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب