سرویس: سوژه های مردمی کد خبر: 96047 ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰

در گفت‌وگو با یک مرغدار مطرح شد؛

گرانی و کمبود دان ضررهای میلیونی به مرغداران وارد کرد/ عدم‌حمایت دولت باعث تعطیلی مرغداری می‌شود

مرغداری‌های خراسان‌جنوبی به دلیل گرانی و کمبود دان مورد نیاز با مشکلاتی زیادی مواجه و اغلب متوجه ضررهای چندصد میلیون تومانی شدند.

گرانی و کمبود دان ضررهای میلیونی به مرغداران وارد کرد/ عدم‌حمایت دولت باعث تعطیلی مرغداری می‌شود

رضا گلی یکی از مرغداران بخش قهستان شهرستان درمیان در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: 13 سال است در مرغداری گوشتی مشغول بکار هستم و مجموع ظرفیت سالن مرغداری 13 هزار جوجه در هر دوره است.

وی افزود: به دلیل شیوع ویروس کرونا و افزایش قیمت دان دو دوره می‌شود با کمبود دان مورد نیاز برای پرورش جوجه‌ها مواجه می‌شوم و مرغ هنگام بارگیری به وزن مورد نظر برای فروش نمی‌رسد.

این مرغدار بیان کرد: هر جوجه مرغ در طول دوره رشد باید 4.5 کیلوگرم دان بخورد تا به وزن مشخص برای فروش و کشتار برسد و با توجه به این‌که ظرفیت مرغداری من 13 هزار جوجه است در هر دوره بیش از 58 تن دان مورد نیاز است.

گلی عنوان کرد: طی دو دوره گذشته به دلیل گرانی و کمبود دان مرغداری‌های منطقه با مشکلات زیادی مواجه شدند و تعداد زیادی اقدام به تعطیلی مرغداری‌ها و عدم جوجه‌ریزی در دوره جدید کردند.

در خراسان‌جنوبی سویا پیدا نمی‌شود

وی اظهار کرد: طی چند روز گذشته برای تهیه سویا حتی با قیمت آزاد تمام استان را بررسی کردم اما نتوانستم یک کیلوگرم سویا پیدا کنم.

این مرغدار بیان کرد: ذرت آزاد به قیمت هر کیلوگرم 2200 تومان خریداری کردم اما نتوانستم سویا مورد نیاز را تامین کنم.

گلی با بیان این‌که شرکت پشتیبانی امور دام هر دوره حدود 1.5 تن دان مورد نیاز را به من می‌داد، اظهار کرد: در حال حاضر به دلیل این‌که دوره پرورش مرغ‌ها به اتمام رسیده و 40 روز شده شرکت پشتیبانی امور دام از من حمایت نمی‌کند.

وی ادامه داد: اتمام دوره پرورش مرغ‌ها در حالی است که وزن آنها به دلیل کمبود دان کم است و هنوز به وزن مشخص برای بارگیری نرسیده و در این شرایط هیچ خریداری مرغ را بارگیری نکرده و نمی‌خرد.

300 میلیون سرمایه 13 ساله در حال نابودی

این مرغدار گفت: در این شرایط سرمایه 300 میلیون تومانی من که بعد از 13 سال کار به دست آوردم در حال نابودی است و هیچ نهادی از من حمایت نمی‌کند.

گلی با بیان این‌که برای بیان مشکلم به جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی مراجعه کردم، گفت: معاون بهبود تولیدات دامی، من را برای دریافت 8 تن دان آماده به یکی از شرکت‌های استان معرفی کرد اما تنها با این 8 تن دان آماده و شرایط فعلی مرغداری، وزن مرغ به 4 کیلوگرم نمی‌رسد و باید حتما ذرت و سویا باشد که با دان آماده مخلوط و به مرغ داده شود که طی حداقل 10 روز دیگر به وزن مناسب برسد.

وی خاطرنشان کرد: مرغداری را اجاره دارم و برای هر 50 روز 5 میلیون تومان اجاره پرداخت می‌کنم علاوه بر این هزینه‌های جاری مرغداری نیز وجود دارد که در این شرایط موجود، کارکردن فقط ضرر است.

این مرغدار از کمبود و نبود دان در خراسان‌جنوبی گلایه کرد و گفت: این حق منِ تولید کننده نیست که در این سالی که به نام جهش تولید نام گرفته حمایت نشوم و تمام سرمایه زندگی‌ایم جلوی چشمم نابود شود.

عدم حمایت نهادهای حمایتی

گلی از نهادهای حمایتی نیز گلایه کرد و گفت: برای بیان مشکل به جهادکشاورزی مراجعه می‌کنیم می‌گویند شرکت پشتیبانی امور دام سهمیه‌ای به جهاد می‌دهد و جهاد با اولویت بین مرغداری‌های فعال توزیع می‌کند. به شرکت پشتیبانی امور دام مراجعه می‌‌کنیم می‌گویند جهاد مسئول است و به جای اینکه به ما جواب بدهند توپ را داخل زمین یکدیگر می‌اندازند.

وی بیان کرد: من برای 13 هزار جوجه در هر دوره باید 15 تن سویا داشته باشم اما از این 15 تن مجموعا شرکت پشتیبانی امور دام 8 تن سویا به من داده است و 7 تن دیگر را باید آزاد کیلویی 7500 تومان بخرم.

این مرغدار از عدم حمایت دولت برای ضرری که شیوع ویروس کرونا متوجه مرغداری‌ها کرده گلایه کرد و گفت: دوره قبل جوجه‌ریزی با توجه به قیمتی که ابتدای دوره جوجه خریدم و افزایش قیمت دان حدود 35 میلیون تومان متضرر شدم و این ضرر جدای از هزینه‌های جاری صرف شده در مرغداری است.

سود افزایش قیمت مرغ به جیب دلال می‌رود نه مرغدار!

گلی به افزایش قیمت مرغ اشاره کرد و افزود: افزایش قیمت مرغ هیچ دردی از مرغدار را دوا نمی‌کند چراکه مرغ را از مرغدار کیلویی 10 هزار تومان می‌خرند و در بازار 16 تا 17 هزار تومان به فروش می‌رسانند و این سود 6 تا 7 هزار تومانی به دست دلال و واسطه می‌رسد نه مرغداری که 48 روز دان را به زحمت و قیمت گران خریداری کرده است.

وی اظهار کرد: قیمت ذرتی که دوره قبل 1900 تومان بوده در این دوره به 2400 تومان و قیمت سویا از 3 هزار تومان به 7400 تومان رسیده است.

غیرفعال شدن 40 مرغداری در بخش قهستان

این مرغدار از غیرفعال بودن 40 مرغداری در بخش قهستان خبر داد و گفت: برخی از مرغداری‌ها طی سال‌های گذشته به دلیل برخی مشکلات و تعدادی از مرغداران نیز طی دوره قبل متضرر شده و اقدام به غیر فعال کردن مرغداری‌ها کردند.

انتهای پیام/127/ 14/ 4

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب