سرویس: اجتماعی کد خبر: 96051 ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی:

تصمیم مجلس دفاع از حقوق مردم است/ حل نشدن برخی مشکلات دلیلی بر کم‌کاری نماینده نیست

خسروی گفت: تصمیم مجلس بر این است که مدیریت همراه با تعامل، همکاری و در عین حال دفاع از حقوق مردم باشد. اکنون هم قضاوت در مورد مجلس زود است.

تصمیم مجلس دفاع از حقوق مردم است/ حل نشدن برخی مشکلات دلیلی بر کم‌کاری نماینده نیست

به گزارش خبرنگار خاورستان، حسین خسروی‌اسفزار نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی شب گذشته در جمع نمازگزاران مسجد جامع مهرشهر بیرجند، اظهار کرد: وظیفه نماینده در بحث قانونگذاری و نظارت بر اجرای قانون است، بیان این موارد به معنی رفع تکلیف از خودم نیست؛ بلکه باید مردم صادقانه در جریان امور باشند.

وی اظهار کرد: در شرایط فعلی که نماینده مردم هستم، مشکلات زیادی وجود دارد که از جمله آن ایجاد مشکل در فروش نفت کشور یا شیوع ویروس کرونا و ایجاد اختلال در زندگی مردم است، بطوری که اگر مردم مشاغل خود را تعطیل کنند با مشکلات مالی مواجه می شوند و اگر تعطیل نکنند؛ شیوع این ویروس همچنان گسترده تر خواهد شد.

حل نشدن برخی از مشکلات دلیلی بر کم کاری نماینده نیست

رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه نمایندگان مجلس با دانستن تمام مشکلات موجود، قدم در این راه گذاشته اند و حالا هم باید هر آنچه از دستمان برمی آید انجام دهیم، گفت: حضور در جلسات مجلس و سرکشی از حوزه های انتخابیه، وقت زیادی را از نمایندگان می گیرد و پس از اتمام این جلسات هم با حجم انبوهی از پیام ها و مشکلات مردم مواجه می شویم که شاید پاسخگویی به همه این مشکلات سخت باشد و از طرف دیگر اگر به این مشکلات و درخواست ها جواب داده نشود، ممکن است تصور شود که نماینده نسبت به مشکلات مردم بی توجه است.

خسروی تصریح کرد: برخی از مردم در تماس با من مواردی را مطرح می کنند که در حیطه وظایف نماینده نیست و اگر هم قرار باشد کاری در خصوص آن مشکل انجام شود؛ از دست یک نماینده به تنهایی ساخته نیست بلکه باید در این خصوص؛ طرح ها و لایحه هایی از سوی دولت و مجلس مطرح شود و پس از بحث و بررسی و چکش کاری در کمیسیون ها و جلسات تخصصی، برای رأی گیری در بین 290 نماینده و در صحن علنی مجلس مطرح و پس از تصویب به دولت ابلاغ شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون با گذشت یک ماه از آغاز مجلس یازدهم، هنوز 13 کمیسیون آن در حال تشکیل است و جلسات کمیسیونی برگزار نشده است، افزود: هدف بنده از طرح این موارد، در جریان قرار گرفتن مردم است تا عدم اجرا و حل برخی مشکلات را دلیلی بر کم کاری نماینده ندانند.

رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی با بیان اینکه در دیدار با استاندار مقرر شد تا پس از اتمام برنامه دهگردشی، جمع بندی و لیستی از مشکلات مردم را به استاندار ارائه دهم چراکه وظیفه اجرا و بودجه برعهده نماینده دولت در استان است، افزود: در دهگردشی که در حوزه انتخابیه بیرجند انجام شد، فرماندار و سایر مسئولان شهرستان هم حضور داشتند و شاید برکت دهگردشی نماینده مجلس هم همین است که به دلیل حضور وی در روستاها، سایر مسئولان هم حضور پیدا کرده و حرف ها و مشکلات مردم را از نزدیک می شنوند و می بینند.

لیست مشکلات مطرح شده در دهگردشی ها تحویل استاندار می شود

خسروی ادامه داد: در جریان دهگردشی در یکی از روستاها، یکی از اهالی روستایی خطاب به قول های مسئولان معترض شد که این وعده ها را دو سال قبل هم داده اید. امیدوارم دهگردشی هایی که انجام می شود بی نتیجه نماند و برای اینکه شاهد برکات این بازدیدها باشیم، جمع بندی از مشکلات مردم به استاندار تحویل خواهد شد.

وی بیان کرد: بنده به عنوان نماینده مجلس، در حد خودم از مشکلات مردم باخبرم و قطعا آنها را منتقل خواهم کرد. بطور مثال قرار بود توسط تامین اجتماعی درمانگاهی در مهرشهر ایجاد شود، اما با پیشنهاد ساخت بیمارستان توسط دانشگاه علوم پزشکی، حالا مهرشهر پس از 12 سال نه درمانگاه دارد و نه بیمارستان.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با درخواست از مردم مهرشهر برای جمع بندی موارد و مشکلات این منطقه بر اساس اولویت ها، گفت: این مشکلات را پیگیری خواهم کرد اما اجرا، پول و بودجه در دست دولت است و با توجه به کمبود بودجه و اینکه حالا کفگیر دولت به ته دیگ رسیده است، ممکن است برخی از این اولویت ها محقق و به نتیجه برسد.

خسروی تصریح کرد: گاهی اوقات ممکن است مشکلات شهرها از روستاها و مناطق محروم هم بیشتر باشد، مثلا ممکن است ساخت مدرسه در مناطق محروم اشباع شده باشد و در برخی از مناطق شهر، نیاز بیشتری به ساخت مدرسه احساس شود. به همین دلیل نیاز است تا خیّران هم پول خود را هدفمندتر هزینه کنند.

بزرگترین نعمت جمهوری اسلامی پشتوانه مردمی است

وی با اشاره به حدیثی از امام رضا علیه السلام که فرمودند: «کسی که نعمت دهنده از مخلوق را شکرگزاری نکند، خدا را هم شکرگزاری نمی کند»، گفت: شما مردم هم در انتخابات آمدید و رأی دادید و حالا حداقل وظیفه من این است که از شما تشکر کنم.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شکرگزاری دارای سه قسمت شکر زبانی، قلبی و عملی است، افزود: بزرگترین نعمتی که جمهوری اسلامی ایران و انقلاب دارد، پشتوانه حضور مردم مومن است و شکر این پشتوانه هم این است که همه مسئولان اعم از نمایندگان مجلس و مسئولان دولت و قوه قضائیه در خدمتگزاری به مردم کوتاهی نکنند.

وظیفه نماینده حمایت و به چالش کشیدن مسئولان است

خسروی بیان کرد: طی یک ماهی که با نمایندگان مردم در مجلس یازدهم ارتباط داشتم، احساسم این است که همه آنها درد مردم را دارند، همانطور که در جلسه ای قبل از تعطیلی مجلس، خواسته همه نمایندگان این بود که مجلس برای سرکشی از حوزه های انتخابیه تعطیل نشود  

وی تصریح کرد: هم و غم اول نمایندگان مجلس؛ موضوع معیشت و اقتصاد و دوم هم فرهنگ است، که پیام رهبر معظم انقلاب در آغاز بکار مجلس و تعیین این اولویت ها، انگیزه نمایندگان را قوی تر کرد. اما نمایندگان بخشی از کار هستند و وظیفه اجرا برعهده دولت است.

لزوم راه اندازی شبکه درخواست های مردم در صدا و سیما

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به برگزاری جلسه مجمع نمایندگان تهران در روز دوشنبه، به یکی از نمایندگان این استان پیام دادم تا در این جلسه که تعداد نمایندگان کم تر و ارتباط با رئیس مجلس راحت تر است، راه اندازی شبکه مخصوصی که خواسته های مردم را دنبال کند، مطرح شود. همانطور که صدا و سیما شبکه های ورزش، معارف، آموزش و ... را راه اندازی کرده است.

خسروی با بیان اینکه متاسفانه شرایط به نحوی است که نماینده ای که نه اعتبار و پولی در دست اوست و نه قول و وعده ای (مثلا به جامعه فرهنگیان) داده است، باید همیشه پیامک هایی از درد و مشکلات مردم را بخواند و دولت بی اطلاع باشد، اظهار کرد: نمایندگان مجلس دنبال حل مشکلات هستند، اما این روند بسیار سخت و زمان بر است. مثلا در خصوص طرح مبارزه با فساد که وقت زیادی را هم از نمایندگان گرفته است؛ هنوز اعتبارنامه آن تصویب نشده است.

وی تصریح کرد: چند روز قبل؛ رؤسای 12 کمیسیون مجلس در نامه ای به رئیس جمهور، خواستار برنامه دولت برای رفع مشکلات مردم شدند که بر این اساس اگر قرار باشد یک سال باقی مانده از عمر دولت هم مثل 7 سال گذشته طی شود، نمایندگان مردم مجبور به سوال از دولت خواهند شد و اگر پاسخ قانع کننده ای دریافت نکنند می توانند دولت را استیضاح کنند.

تصمیم مجلس تعامل با دولت و دفاع از حقوق مردم است

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اما هر کاری عوارض و ظرافت هایی هم دارد و اگر ارتباط بین نمایندگان و دولت درست مدیریت نشود، دود مشکلات به چشم مردم خواهد رفت.

خسروی افزود: تصمیم مجلس بر این است که مدیریت همراه با تعامل، همکاری و در عین حال دفاع از حقوق مردم باشد. اکنون هم قضاوت در مورد مجلس زود است و باید اجازه داد تا نمایندگان طی چند ماه آینده با مشکلات و روند امور بیشتر آشنا شوند.

انتهای پیام/7/ 11/ 4

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب