سرویس: اقتصادی کد خبر: 96146 ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷

رئیس اداره ی منابع طبیعی و آبخیزداری فردوس خبر داد

راهکار تله نوری برای مهار ملخ های مهاجم در فردوس

صالح‌پور گفت: برای مبارزه با ملخ های صحرایی و کوهاندار در فردوس پیشنهاد به کارگیری تله نوری مطرح شده است که بلافاصله بعد از تامین اعتبار اجرایی خواهد شد.

راهکار تله نوری برای مهار ملخ های مهاجم در فردوس

به گزارش خاورستان، صالح پور رئیس اداره ی منابع طبیعی و آبخیزداری فردوس با اشاره به آلودگی دوهزار و 100 هکتار از جنگل میان تگ شمالی (دشت طاهر آباد فردوس) این شهرستان گفت: در این مساحت یاد شده متاسفانه هر دو نوع ملخ مهاجم یعنی ملخ صحرایی و کوهاندار را با هم شاهد هستیم. 

وی افزود: در 100 هکتار از این مساحت پوره ملخ ها را داشتیم که با سم پاشی به موقع توانستیم از بالغ شدن بیشتر آن ها جلوگیری کنیم. 

صالح‌پور از محدودیت شدید امکانات برای مبارزه با ملخ ها در جنگل ارزشمند این شهرستان خبر داد و گفت: هزینه ی سم پاشی برای 2 هزار و 100 هکتار بسیار بالاست و از طرفی ملخ ها در منطقه بسیار پراکنده شدند که کار سم پاشی را سخت تر می کند. 

صالح پور با اشاره به سختی های کار مبارزه با ملخ های مهاجم اضافه کرد: در گفت و گو با کارشناسان جهادکشاورزی و منابع طبیعی ایده ی استفاده از تله های نوری مطرح شده است . 

وی درباره ی این تله های نوری توضیح داد: چون ملخ ها در منطقه پراکنده شده اند باید ابتدا آنها را در برخی نقاط جمع کنیم تا کار سم پاشی با عملکرد بهتری انجام شود. 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری فردوس ادامه داد: این تله های نوری با داشتن نور سفید باعث جذب ملخ ها در شب می شوند،بر این اساس می توان سم پاشی را در محدوده ی کمتری انجام داد. 

وی هزینه ی هر لیتر سم را 250 هزار تومان اعلام کرد و گفت: هم اکنون برای سم پاشی در این جنگل 600 لیتر سم نیاز است، آن هم به شرط اینکه بتوانیم ملخ ها را در چند نقطه جمع کنیم. 

به گفته ی وی ایده ی تله ی نور سفید قرار است در 500 هکتار از این جنگل اجرایی شود که نیاز به اعتبار کافی برای تهیه ی زیرساخت های لازم از جمله موتور برق و پروژکتور و کابل و....مورد نیاز است. 

وی ادامه داد: مبارزه با ملخ ها اگر به موقع و در چندین مرحله انجام نشود سال آینده با بحرانی بیش از آنچه در امسال شاهد بودیم مواجه خواهیم شد.

انتهای پیام/ ۱۳۲

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب