سرویس: اقتصادی کد خبر: 96179 ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱

گزارش/

عصبانیت عیان آمریکا از مثلث قدرت ایران، چین و روسیه/ از اشک تمساح تحمیل‌کنندگان برجام تا ژست مضحک واگذارکنندگان جزیره بحرین

دست و پا زدن های آمریکایی ها و ضدانقلاب این موضوع را به وضوح مطرح می‌کند که کاخ سفید ارتباط نزدیک و برنامه مشترک راهبردی میان ایران و چین را به شدت به ضرر خود می داند.

عصبانیت عیان آمریکا از مثلث قدرت ایران، چین و روسیه/ از اشک تمساح تحمیل‌کنندگان برجام تا ژست مضحک واگذارکنندگان جزیره بحرین

به گزارش خاورستان، مراودات و تعاملات تجاری برای کسب منفعت و سود میان کشورهای مختلف انجام می گیرد. در اغلب کشورها معاونت تجارت خارجی در وزارت خارجه وجود دارد تا با بازارسازی و گسترش بازار زمینه صادرات محصولات و تقویت اقتصاد داخلی این کشورها را فراهم کند.

ماجرای برنامه راهبردی 25 ساله ایران و چین که هنوز در حد پیش نویس است و روند قانونی آن طی نشده سر و صدای زیادی به پا کرده است. جالب اینجاست که پیش از اینکه حتی خبر رسمی آن منتشر شود، حملات و شایعات مختلفی خصوصا از سوی رسانه‌های آمریکایی و ضدانقلاب به این برنامه راهبردی وجود داشته است. در داخل کشور نیز افرادی که منتسب به جریان اصلاح طلب هستند و روزگاری از مذاکره با آمریکا حمایت تام و تمام می کردند منتقد و معترض این برنامه شده اند.

در حوزه شخصیت های داخلی که به این معاهده اعتراض کردند افرادی چون «عباس عبدی و صادق زیباکلام» دیده می شوند.

عبدی: بدون اصلاحات سیاسی داخلی هیچ اقدام خارجی نمی‌تواند مفید باشد

«عباس عبدی»، تئوریسین سیاسی اصلاح طلب در این باره نوشت: «بدون اصلاحات سیاسی داخل کشور هیچ اقدام خارجی نمی‌تواند مفید باشد. علت شکست برجام منحصر به بدقولی امریکایی‌ها نمی‌شد بلکه ضعف پی‌ریزی‌های سیاسی داخلی آن هم بود. بنابراین فارغ از اینکه این توافق با چین باشد یا کشوری دیگر و فارغ از اینکه جزئیات آن چه باشد در شرایط کنونی و با وجود ضعف عمومی و نیز وضعیت ناپایدار سیاسی هر نوع توافقی از این گونه به زیان کشور است و ابتدا باید اصلاحات جدی داخلی را ایجاد کرد سپس به مسائل خارجی پرداخت.»

زیباکلام: دلیل اصلی حساسیت ها بی اعتمادی به پکن است

«صادق زیباکلام» فعال سیاسی اصلاح طلب و از جمله حامیان برجام نیز درباره این موضوع در توئیتر خود نوشت: « دلیل اصلی حساسیت و مخالفت بسیاری از ایرانیان با توافق با چین باز می گردد به بی اعتمادی به پکن. مشابه همان بی اعتمادی البته به روس‌ها هم هست. برخلاف بسیاری از مسئولین مان که مرید و سرسپرده روس‌ها و چینی ها شده اند، ایرانیان تحصیل کرده تر نه به چین و نه به روسیه اعتمادی ندارند. »  

احمدی نژاد: قرارداد ایران و چین مخفی و خارج از اراده ملت ایران است

«محمود احمدی‌نژاد» در حالی گفته که «هر قراردادی که مخفیانه و بدون در نظر گرفتن خواست و اراده ملت ایران با طرف‌های خارجی منعقد شود و برخلاف منافع کشور و ملت باشد، معتبر نیست و ملت ایران آن را به رسمیت نخواهد شناخت.» که سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن افتخارآمیز دانستن این قرارداد می‌گوید: «این قرارداد تقریباً از سوی ما نهایی شده است ولی باید به چین رود و پس از آن نمایندگان مردم‌ در مجلس باید آن را تایید کنند».

وزارت خارجه آمریکا: قرارداد ایران و چین ترکمنچای دوم است!

وزارت خارجه آمریکا در صفحه توئیتری خود نوشت: «ظریف اصرار می‌ورزد که هیچ موضوع مخفی در مورد قرارداد با چین وجود ندارد. هیچ موضوع مخفی در مورد عهدنامه‌ ترکمن‌چای نیز وجود نداشت، به جز اینکه هزینه آن را مردم ایران پرداختند. قرارداد ایران و چین، یا همان‌ترکمنچای دوم، به همان قیمت تمام می‌شود».

رضا ربع پهلوی: قرارداد با چین تاراج منابع کشور و پذیرش ارتش بیگانه در خاک میهن است

«رضا ربع پهلوی»، هم در صفحه توئیتر خود با جار و جنجال سعی کرد این برنامه راهبردی را بر ضد منافع ملت ایران قلمداد کند و نوشت: «هم میهنان، رژیم در قراردادی ننگین و 250 ساله با چین در پی تاراج منابع کشور و پذیرش ارتش بیگانه در خاک میهن‌مان است. از بومی جلوه دادن صنایع چینی تا عقد قرارداد ننگین، همه در راستای سیاست پنهان کاری و نادیده گرفتن حقوق حقه شما مردم از سوی حاکمان غارتگر ناایرانی و ضد ایرانی است.

جالب است که انتقادات به برنامه همکاری میان دو کشور از سوی کسانی مطرح می شود که پیش تر در قراردادها و معاهداتی که به ضرر کشورمان بوده است، دخیل بوده و از آن به شدت طرفداری کرده‌اند.

از یکسو اصلاح طلبان طرفدار برجام که هوادار مذاکره با کدخدا بوده اند، بیان می کنند که حساسیت ها در این خصوص به دلیل بی اعتمادی به چین است، این درحالی است که بارها وقتی ابراز می شد که آمریکا غیر قابل اعتماد است و در برجام به طور جد این موضوع تجربه شد، این افراد از برجام حمایت تام و تمامی می کردند. همچنین رضا ربع پهلوی که در دوران پدرش جزیره بحرین از کشورمان جدا شد دم از قرارداد ننگین می زند و از همه مضحک تر اینکه آمریکایی هایی که از برجام خارج شدند و به تحریم شدید ایران دست زده اند این برنامه همکاری را قرارداد ترکمنچای دوم می خوانند!

دست و پا زدن های آمریکایی ها و ضدانقلاب این موضوع را به وضوح مطرح می کند که کاخ سفید نزدیکی و برنامه مشترک راهبردی میان ایران و چین را به شدت به ضرر خود می داند و آنرا ذیل مثلث قدرت ایران، روسیه و چین تعریف می کند و برای این منظور حتی از واژه‌های مضحکی چون ترکمنچای برای مخدوش کردن ذهن ایرانیان در برابر چنین برنامه راهبردی استفاده می کند.  

انتهای پیام/4

دانا

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب