سرویس: اقتصادی کد خبر: 96188 ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲

چشم‌های گریان تولیدکننده از بی‌مهری مسئولان؛

نصف‌شدن قیمت شترمرغ در برابر رشد 4 برابری قیمت نهاده/ مسئولان تولیدکننده را رها می‌کنند

پرورش‌دهنده شترمرغ گفت: قیمت یک کیلوگرم شترمرغ پرواری 40 هزارتومان بوده که اکنون به 20 هزار تومان رسیده اما قیمت نهاده‌ها 4 برابر شده است.

نصف‌شدن قیمت شترمرغ در برابر رشد 4 برابری قیمت نهاده/ مسئولان تولیدکننده را رها می‌کنند

به گزارش خبرنگار خاورستان، شترمرغ، بومی آفریقا و مناطق گرمسیری و خشک است و بنا بر موقعیت آب و هوا در خراسان جنوبی جا خوش کرده است. شترمرغ بزرگترین پرنده‌ای است که نمی‌تواند پرواز نمی‌کند اما این روزها در خراسان جنوبی مشکلاتش به پرواز در آمده است.

حیوانی که بنا برگفته مسئولان افزون بر اشتغال‌زایی، تجهیزات کم و تغذیه آسان، تنوع محصولات و همچنین خواص درمانی و دارویی، فرآورده‌های شترمرغ از مهمترین دلایل رونق پرورش آن است.

شترمرغ از معدود پرنده هايي است كه علاوه بر گوشت مي‌توان از پوست، روغن، پر، قرنيه چشم، ناخن، پوسته تخم‌مرغ و در يك كلام از تمام اجزاي بدنش استفاده كرد و از طرفي با توجه به علف‌خوار بودن اين پرنده با تغذيه مناسب سريع وزن مي‌گيرد و سود زيادي را نصيب پرورش دهندگان مي‌كند.

اما این روز ها تولیدکنندگان و فعالان صنعت شترمرغداری با مشکلات ریز و درشت فراوانی روبرو هستند.

گویا نمی‌خواهند مشکلات حل شود

جمشید ابراهیمی یکی از شترمرغداران خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، با چشم‌های پر اشک و صدای گرفته و تنی خسته از مشکلات این حوزه می‌گوید.

وی که ابتدا  بخاطر کم‌کاری برخی مسئولان حاضر به صحبت با ما نمی‌شد، می‌گوید: بار و بارها مشکلات بیان شده و برخی از مسئولان از ما بهتر مشکلات را می دانند اما گویا عمداً نمی‌خواهند این مشکلات برطرف شود.

ابراهیمی با اشاره به قیمت جوجه و گوشت شترمرغ اظهار کرد: قیمت گوشت شترمرغ امسال نسبت به سال گذشته نصف و فروش به حد صفر رسیده است.

به گفته وی سال گذشته، قیمت یک کیلوگرم شترمرغ پرواری 40 هزارتومان بوده که اکنون به 20 هزار تومان رسیده و قیمت هر جوجه 800 هزار تومان بوده و اکنون به 400 هزار تومان کاهش پیدا کرده و با این قیمت بازهم خریداری نیست.

رشد 4 برابری قیمت نهاده

این شترمرغدار که هم‌اکنون بیش از 1000 شتر مرغ در مزرعه خود پرورش می‌دهد اضافه کرد: قیمت نهاده‌ها  4 برابر شده است. قیمت یک کیلوگرم سویا در سال گذشته 2 هزار 500 تومان بوده اما اکنون به 8 هزار و 500 تومان رسیده است البته پیدا نمی‌شود.

ابراهیمی در ادامه به نبود کشتارگاه اشاره و اظهار کرد: كشتارگاه مناسبي براي ذبح شترمرغ دراستان نيست و اگر كشتارگاهي باشد و به صورت صنعتي بسته بندي گوشت انجام شود توليد و فروش هم بهتر مي شود اما اكنون مجبور هستيم كشتار شترمرغ را به دست دلالان خارج از استان بدهيم.

گذر از هفت‌خان رستم

وی اضافه کرد: ارسال شترمرغ به استان‌های تهران و اصفهان نیاز به مجوز دارد که باید از هفت‌خان رستم بگذریم و خیلی سخت و نفس‌گیر است و باز دلالان از این فرصت بیشترین استفاده را می‌برند.

وی به موضوع صادارت شتر مرغ اشاره کرد و افزود: عمده شتر مرغ کشور به خارج از کشور صادر می‌شد که هم‌اکنون جلوی صادرات گرفته شده و در بازار داخل به خاطر مشکلات اقتصادی مردم توان خرید ندارند.

وي با اشاره به نبود حمايت در پرداخت تسهيلات به پرورش‌دهندگان شترمرغ عنوان کرد: در یک مرحله فقط مجوز صادر شد و بسیاری از افراد به امید تسهیلات و حمایت دولت اقدام به احداث شترمرغداری کردند که بعد از مدتی با شکست و از دست رفتن سرمایه خود روبرو شدند.

تولیدکننده رها می‌شود

ابراهیمی بیان کرد: پس از دريافت مجوز و افتتاح واحد، پرورش دهندگان به حال خود رها مي‌شوند و به آن‌ها توجهي نمي‌شود و تنها حمايت از اين صنعت در قالب پرداخت تسهيلات است كه كارمزد بالايي دارد و بانک‌ها هیچ حمایتی ندارند و سنگ‌اندازی در پرداخت می‌کنند.

وی با انتقاد از مسئولان استان و کشور در حمایت از بخش کشاورزی و دامداری در خراسان جنوبی افزود: ما گناه نکردیم که تولید کننده شدیم. به جای این‌که سنگ از جلوی پا بردارند سنگ بزرگتر جلوی راه تولید قرار می دهند.

وي از مشكلات پيش رو براي دريافت تسهيلات، به وثيقه‌هاي سنگين اشاره کرد و گفت: براي دريافت تسهيلات 500 ميليون توماني بايد 4 برابر ميزان وام ضمانت داشته باشيم كه مشكلات زيادي ايجاد مي كند.

عدم‌حمایت بیمه از دیگر مشکلات عنوان شده توسط این شترمرغدار بود که گفت: اصلا بیمه هیچ حمایتی از شتر مرغ نمی کند و باید برای هر شتر مرغ 150 هزار تومان پول بیمه بدهیم. در صورتی که به دلیل عدم‌فروش، شاید زمان ماندگاری شترمرغ در مزرعه طولانی شود و اگر مشکلی آید، همان 150 هزار تومان بیبشتر را پرداخت می‌کنند در صورتی که قیمت شترمرغ 3 میلیون تومان است.

قیمت دارو 300 درصد گران شده است

ابراهیمی در ادامه  به مشکلات داروهای مصرفی اشاره و عنوان کرد: قبلا داروها با ارز دولتی خریداری می‌شد اما اکنون با ارز آزاد خریداری می‌شود در صورتی که قیمت دارو 300 درصد گران شده است و برخی داروها برای جوجه‌کشی اجباری است.

وی خواستار سامان‌دادن به بازار دان و علوفه شترمرغ شد و گفت: تنها راه برون‌رفت از مشکلات فعلی تأمین علوفه یارانه به شترمرغداران و خرید تضمینی و تسهیلات با سود کم است.

انتهای پیام/3 /4

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب