سرویس: اقتصادی کد خبر: 96190 ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲

یادداشت/

تقسیم اعتبارات با فرمول غلط خراسان جنوبی

متاسفانه در خراسان جنوبی خیلی به شاخص ها توجه نمی شود و معمولاً احقاق حقوق شهرستانها صورت نمی گیرد اما جالبترین بخش بودجه بندی امسال اینجاست که باید اعتبار تکمیل پروژه های سفر استاندار در خرداد ۹۸ نیز از محل همین اعتبار سالانه تامین شود!

تقسیم اعتبارات با فرمول غلط خراسان جنوبی

به گزارش خاورستان، محمدباقر صحرایی در یادداشتی در ماهنامه نگین‌شرق نوشت: بودجه سال جاری شهرستانهای استان خراسان جنوبی ابلاغ شده و در کمال تعجب بودجه قاینات تقریباً ۶۵ درصد اعتبار در سال گذشته است. سال گذشته ۵۴ میلیارد بودجه مصوب شهرستان بود که حدود ۱۷ میلیارد آن هم در قالب اوراق چند ساله تخصیص داده شد. با توجه به شرایط کشور و تهی بودن کیسۀ اعتبارات دولت، احتمالاً امسال هم  آش همان آش خواهد بود و کاسه همان کاسه؛ با یک حساب سرانگشتی می توان حدس زد که سال جاری حدود ۱۰ تا ۱۱ میلیارد تخصیص اعتبار برای شهرستان قاینات خواهیم داشت که احتمالاً باز هم به صورت اوراق خواهد بود.

تا اینجای کار را می توان با توجه به شرایط سخت کشور در حال حاضر تا حدودی قبول کرد. اما هضم ماجرای تقسیم اعتبارات جایی مشکل می شود که در استان خراسان جنوبی به اصطلاح همه شهرستانها به یک چوب رانده می شوند.

بی عدالتی در تقسیم اعتبارات موج می زند

برای تخصیص اعتبارات باید شاخص های گوناگونی را لحاظ کرد و در نهایت بودجه را بر اساس نیاز هر شهرستان بست. یقیناً هر چه جمعیت یک شهرستان بیشتر باشد، اعتبار بالاتری نیاز دارد. هر چه نیروی کار و البته بیکار بیشتری داشته باشد، نیاز اعتباری بیشتری نیز دارد. هر چه تخت بیمارستانی و ضریب اشغال تخت بیشتری داشته باشد، به بودجه بالاتری نیاز دارد. هر چه شبکۀ آبرسانی و برق رسانی و گازرسانی آن گسترده تر باشد، یقیناً خدمت دهی به افراد بیشتری در حال انجام است و طبیعتاً اعتبار بیشتری نیاز هست.

هر چه شبکۀ راههای ارتباطی و ناوگان حمل و نقل یک شهرستان بیشتر باشد، قطعاً برای سامان دادن به آن به پول بیشتری نیاز هست. اما متاسفانه در خراسان جنوبی خیلی به این شاخص ها توجه نمی شود و معمولاً احقاق حقوق شهرستانها صورت نمی گیرد. یعنی هم بحث بر سر میزان اندک اعتبارات هست و هم توزیع ناعادلانه آن؛

رشد مرکز استان خارج از دایره بودجه  

البته این مخصوص اعتبارات سالانه هست که به طور دقیق در بودجۀ دولت گنجانده و مشخص می شود. اما قطعاً یک سری از اعتبارات ملی هم از محل های مختلف به استان (با درصد بالای تخصیص) تعلق می گیرد که در آنجا نیز معمولاً اولویت با مرکز استان است. شاید بتوان گفت اصلی ترین عامل رشد بسیار زیاد بیرجند پس از تقسیم خراسان، هزینه کرد این گونه اعتبارات در سطح شهر بیرجند است، وگرنه در اعتبارات سالانه فاصلۀ بیرجند و قاینات تا این اندازه نیست.

از کیسه خودمان به ما پتیر می دهند

اما جالبترین بخش بودجه بندی امسال اینجاست که باید اعتبار تکمیل پروژه های سفر استاندار در خرداد ۹۸ نیز از محل همین اعتبار سالانه تامین شود! البته این امر تنها برای قاینات نیست و در سایر شهرستانها نیز مصوب شده که پروژه های سفر استاندار قطعاً از محل اعتبارات شهرستانی تکمیل شود. اگر قرار بر احداث و تکمیل پروژه ای خاص از محل اعتبارات شهرستان است که  مثل روال عادی می توان طرح را پیشنهاد و ردیف اعتباری برای آن تعریف کرد، پس دیگر نیازی به انجام سفرهای مارکوپولویی و دادن وعده های دلخوش کن به مردم مظلوم این کویر تفتیده نیست. گویا تکمیل مصوبات سفر استاندار برای شهرستان بیش از ۱۰ میلیارد تومان آب خواهد خورد، یعنی تقریباً همین مبلغی که البته با در نظر گرفتن احتمالات تخصیص داده خواهد شد، و راحت تر است اگر بگوییم که بودجۀ قاینات امسال چیزی نزدیک به صفر تومان است.

انتهای پیام/4

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب