سرویس: اقتصادی کد خبر: 97994 ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۸

گزارشی از وضعیت نان در خراسان جنوبی؛

افزایش قیمت نان؛ دغدغه مردم و نانواداران/ دولت به نانوایی‌ها کمک می‌کند؟

با افزایش قیمت در اقلام مختلف، مردم نگران افزایش قیمت نان هستند و نانواداران نیز از ثبات قیمت نان در برابرِ افزایش چندین برابری سایر هزینه‌ها از جمله حق‌الزحمه و حق بیمه کارگران و افزایش تورم در جامعه گلایه دارند. فروش آرد یارانه‌ای با قیمت آزاد در نانوایی‌ها از دیگر اخبار تأیید نشده است که به بررسی آن در این گزارش پرداختیم.

افزایش قیمت نان؛ دغدغه مردم و نانواداران/ دولت به نانوایی‌ها کمک می‌کند؟

به گزارش خبرنگار خاورستان، مطالبی در خصوص افزایش قیمت نان شنیده شده است. علاوه بر این مسئله، خبرهایی در خصوص اتمام نان در برخی نانوایی‌ها زودتر از ساعات پایان کار به گوش می‌رسد.

یکی از شهروندان بیرجندی در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: به برخی از نانواهایی‌های سطح شهر بیرجند که مراجعه می‌شود زودتر از ساعت پایان کار، نان وجود ندارد.

وی با بیان این‌که قبلا تا آخرین لحظات ساعت کاری و حتی پس از آن، نان در نانوایی‌ها موجود بود، افزود: ظاهرا برخی از نانوایی‌ها آرد یارانه‌ای را با قیمت آزاد به فروش می‌رسانند و به این دلیل زودتر از ساعت پایان کار نان ندارند.

این شهروند اظهار کرد: شنیده شده قرار است قیمت نان نیز افزایش داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: نان قوت غالب تمام مردم در تمام شرایط مالی از ضعیف گرفته تا غنی است و ضعیف‌ترین خانواده‌ها اگر از سایر اقلام خوراکی بگذردند از نان نمی‌توانند بگذرند و باید تهیه کنند. اگر قرار باشد نان افزایش قیمت داشته باشد اقشار ضعیف جامعه چه باید بکنند؟

این شهروند از عدم‌نظارت گلایه کرد و گفت: اگر نظارت درستی وجود داشته باشد هیچ وقت شاهد این گونه اقدامات نخواهیم بود که نانوا آرد یارانه‌ای که برای پخت نان مورد نیاز مردم در اختیار دارد را به قیمت آزاد به فروش برساند.

اکبر مرادی رئیس اتحادیه نانواداران خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: در حال حاضر خبری از افزایش قیمت نان نیست و بحث تغییر نرخ نان مهرماه سال 1398 مطرح شده است.

وی افزود: در مهرماه سال 98 نرخ نان در تهران تغییر کرد و پس از آن در آبان ماه تغییر نرخ نان در مشهد اعلام شد.

رئیس اتحادیه نانواداران خراسان‌جنوبی بیان کرد: همان زمان که تغییر نرخ نان در مشهد اعلام شد قرار بود در بیرجند نیز اعلام شود که همزمان با افزایش قیمت بنزین بود.

مرادی عنوان کرد: اعلام تغییر نرخ نان در آبان ماه در بیرجند انجام نشد و پس از آن به دلیل همزمانی با دهه فجر نیز نرخ تغییر قیمت نان صورت نگرفت.

وی اظهار کرد: در نهایت پس از شیوع ویروس کرونا در استان در تاریخ 23 اسفند سال گذشته نرخ جدید قیمت نان به استان اعلام و از 25 اسفند اجرایی شد.

قیمت ثابت نان و افزایش 150 درصدی هزینه‌های جانبی

رئیس اتحادیه نانواداران خراسان‌جنوبی گفت: از اسفندماه سال گذشته تاکنون قیمت نان ثابت بوده اما هزینه‌ها 100 تا 150 درصد افزایش داشته است.

مرادی با بیان این‌که حقوق کارگران نانوایی روزی 65 هزار تومان است، اظهار کرد: با این مبلغ درآمد و افزایش قیمت در تمامی زمینه‌ها نمی‌توان زندگی کرد.

افزایش 4 برابری قیمت خمیر مایه

وی عنوان کرد: قیمت یک کیسه خمیرمایه برای نانوایی‌ها از 140 هزار تومان در سال گذشته به 400 هزار تومان افزایش داشته است.

رئیس اتحادیه نانواداران خراسان‌جنوبی گفت: با توجه به این‌که هزینه‌های آب، برق، گاز و اجاره بهای ملک تا بیش از 100 درصد افزایش داشته است، باید نرخ نان افزایش پیدا کند.

مرادی تصریح کرد: در حال حاضر بین قیمت خوراک دام و قیمت آرد فاصله زیادی وجود دارد.

وی اظهار کرد: اعلام قیمت گندم به ازای هر کیلوگرم چهار هزار تومان توسط دولت مشکل‌ساز شده است.

رئیس اتحادیه نانواداران خراسان‌جنوبی گفت: تمام نانواداران پیگیر این هستند که قیمت نان بروز شود. نمی‌شود که نرخ نان را سالیانه نگه دارند و در مقابل، سایر هزینه‌ها افزایش داشته باشد.

مرادی بیان کرد: کارگر نانوایی با همین هزینه‌های زیاد در جامعه زندگی می‌کند؛ با این افزایش قیمت‌ها و درآمد کم از کجا بیاورد مایحتاج زندگی را تامین کند؟

وی تاکید کرد: اگر قرار است دولت قیمت نان را افزایش ندهد باید قیمت خمیر مایه و هزینه حامل‌های انرژی را کاهش دهد.

رئیس اتحادیه نانواداران خراسان‌جنوبی از افزایش سه نوبت هزینه حق بیمه کارگران نانوایی‌ها طی یکسال خبر داد و افزود: این مسئله باعث گلایه متصدی‌های نانوایی‌ها شده چرا باید هزینه بیمه طی یکسال سه مرتبه افزایش پیدا کند؟

متصدی نانوایی حقوق قانون کار را به کارگر نانوایی نمی‌دهد 

مرادی عنوان کرد: چون متصدی نانوایی حقوق قانون کار را به کارگر نانوایی نمی‌دهد مجبور است هزینه بیمه کارگر را از جیب خودش پرداخت کند.

وی گفت: دولتی که یارانه پرداخت می‌کند آیا نمی‌تواند یارانه اقشار ضعیف و آسیب‌پذیر که همه از نان استفاده می‌کنند را بروز کرده و به خود فرد بدهد و در طرف مقابل یارانه آرد و نان را بردارد.

رئیس اتحادیه نانواداران خراسان‌جنوبی تصریح کرد: دولت قرار بود با طی کردن سه گام یارانه را آزاد کند اما در حال حاضر به ته خط رسیده، هیچ اقدامی انجام نشده و شرایط بدتر از گذشته شده است.

مرادی به افزایش قیمت گندم اشاره کرد و افزود: دولت قرار است گندم را از سال آینده کیلویی چهار هزار تومان بخرد.

ارزان بودن نان در برابر آرد

وی اظهار کرد: در حال حاضر قیمت نان با توجه به آردی که تحویل نانوا می‌شود ارزان است.

رئیس اتحادیه نانواداران خراسان‌جنوبی گفت: زمانی‌که بین قیمت نان و خوراک دام فاصله باشد و یک کیلوگرم جو 5500 تومان باشد فساد به وجود می‌آید.

مرادی تاکید کرد: دولت باید فاصله بین قیمت نان و خوراک دام را کم کند که به سمت افزایش قیمت نرود، مردم سوءاستفاده نکرده و نانوا نیز بتواند کار خود را انجام دهد.

ثابت بودن قیمت نان طی هفت سال

وی در خصوص تغییر نرخ نان، اظهار کرد: از سال 1391 تا سال 1397 قیمت نان ثابت بوده است. از سال 1397 تا سال 1398 یکبار 10 درصد و یکبار 25 درصد به قیمت نان افزوده شده است.

رئیس اتحادیه نانواداران خراسان‌جنوبی ادامه داد: افزایش 35 درصدی قیمت نان از سال 1397 تا 1398 نسبت به تورم 8 ساله بوده است.

مرادی عنوان کرد: افزایش قیمت نان برای سال 1398 در خراسان‌جنوبی از مهرماه مطرح شد اما پایان سال به نانوایی‌ها اعلام شده است.

ثبات قیمت نان در برابر تورم موجود و افزایش هزینه‌ها؟

وی عنوان کرد: از پایان سال 98 تاکنون باتوجه به تورم سال جاری و افزایش هزینه در تمامی زمینه‌ها نمی‌شود که قیمت نان ثابت باشد.

رئیس اتحادیه نانواداران خراسان‌جنوبی اظهار کرد: چند وقتی می‌شود که فروش نان در نانوایی‌ها خوب شده و افزایش داشته است. 

مرادی خاطرنشان کرد: باتوجه به فروش نان در نانوایی‌ها تمامی نانواداران تقاضای دریافت سهمیه آرد بیشتری دارند و مطرح می‌کنند سهمیه آردی که به نانوایی‌ها داده می‌شود کم است.

وی گفت: فاصله زیادی بین قیمت نان با قیمت هر کیلوگرم گندم و یک کیسه سبوس وجود دارد؛ برای نمونه وقتی یک کیسه سبوس که پوست گندم است 180 هزار تومان باشد و نانوا یک کیسه آرد را به نان تبدیل کرده و 100 هزار تومان دخل داشته باشد، با قیمت سبوس، 80 هزار تومان تفاوت وجود دارد و طبیعی است که در این شرایط فساد وجود داشته باشد.

دولت فاصله بین قیمت نان و سایر اقلام مرتبط را کاهش دهد/ تورم کمرشکن است

رئیس اتحادیه نانواداران خراسان‌جنوبی تاکید کرد: پیشنهاد می‌شود دولت هر چه سریعتر فاصله بین قیمت نان و سایر اقلام مرتبط با نان را کاهش دهد چراکه در این صورت به نفع دولت و مردم است.

مرادی در خصوص کاهش وزنه چانه اما ثابت بودن قیمت نان، افزود: این موضوع مربوط به سال 1397 در استان می‌شود و دلیل این امر نیز پایین بودن قیمت نان بود.

وی اظهار کرد: در حال حاضر باتوجه به افزایش قیمت در تمامی زمینه‌ها به ویژه اقلام خوراکی و ثابت بودن قیمت نان، نانواداران اقشار ضعیف و فقیر جامعه شدند.

رئیس اتحادیه نانواداران خراسان‌جنوبی عنوان کرد: قیمت نان طی هفت سال ثابت بوده پس از آن طی دو نوبت در یکسال افزایش یافت و پس از آن با توجه به تورم کمرشکن امسال تاکنون شاهد افزایش قیمت نان نبودیم.

قیمت نان یارانه‌ای

مرادی درخصوص قیمت انواع نان یارانه‌ای، گفت: نان لواش ماشینی با وزن 285 گرم 450 تومان، لواش سنتی 255 گرم 450 تومان، تافتون ماشینی 800 گرم 1250 تومان، تافتون سنتی 630 گرم یک هزار تومان، تافتون انبوه‌پز 1250 گرم دو هزار تومان، سنگک ماشینی 400 گرم 850 تومان و هر کیلوگرم نان سنگک ماشینی 2125 تومان، یک کیلوگرم نان سنگک سنتی 2250 تومان، لواش ماشینی اتومات 180 گرم 320 تومان است.

قیمت نان نیمه یارانه‌ای

وی در خصوص قیمت انواع نان نیمه رایانه‌ای، عنوان کرد: سنگک سنتی ساده یک کیلو نان 3600 تومان، تافتون ماشینی 600 گرم 1500 تومان، تافتون سنتی 600 گرم 1500 تومان، لواش ماشینی 260 گرم 750 تومان، لواش سنتی 225 گرم 750 تومان است.

رئیس اتحادیه نانواداران خراسان‌جنوبی با بیان این‌که این قیمت‌ها مصوب است، افزود: نرخ نان نیمه یارانه‌ای، نرخ نان معمولی است و اگر نانوایی افزودنی به نان اضافه می‌کند از جیبش رفته است چراکه نان را به نرخ معمولی به مشتری می‌دهد.

مرادی با بیان این‌که افزایش نانوایی جدیدی نداشته‌ایم، عنوان کرد: در شهر بیرجند 202 واحد و در بخش مرکزی 45 واحد نانوایی فعال است.

پلمپ 6 نانوایی متخلف

وی در خصوص تخلف و پلمپ تعدادی از نانوایی‌ها، خاطرنشان کرد: 6 نانوایی در بحث عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مورد بیماری کرونا تخلفاتی داشتند که منجر به پلمپ شد و در حال حاضر فک پلمپ شده و مشغول به فعالیت هستند.

افزایش قیمت نان در دستور کار نیست

عباس جرجانی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی در این خصوص در گفت‌و‌گو با خاورستان، اظهار کرد: تاکنون موردی در خصوص زودتر تمام شدن نان در نانوایی‌ها و آرد فروشی، به اداره کل صمت استان اعلام نشده است.

وی افزود: مواردی در خصوص کم‌فروشی نان گزارش شده که پیگیری‌های لازم توسط همکاران انجام و بررسی شده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی بیان کرد: هیچ‌گونه مشکلی در خصوص آرد و نان در استان وجود ندارد.

جرجانی عنوان کرد: روزهای پایانی سال 1398 افزایش قیمت نان در استان اعمال شده است.

وی اظهار کرد: افزایش قیمت نان متناسب با دستورات و برنامه‌های کشوری بوده و به تنهایی در اختیار استان نیست.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان این‌که قیمت آرد تغییری نداشته، گفت: نانواداران درخواست افزایش قیمت نان را دارند اما تاکنون درخواست مکتوبی در این خصوص، قیمت‌های پیشنهادی جدید و ... برای بررسی و آنالیز بیشتر به اداره کل صمت استان تحویل داده نشده است.

جرجانی در خصوص نظارت‌ها، تصریح کرد: سامانه 124 اداره کل صمت به شدت فعال شده، شبانه‌روزی در حال ضبط درخواست و شکایات مردمی است و با افزایش تعداد نیروهای فعال در سامانه 124 و انتقال شکایات و درخواست‌ها به بازرسان، کار رسیدگی‌ها افزایش یافته و با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در صورت مشاهده هر گونه تخلف با نانوا برخورد و سهمیه آرد آن‌ها کاهش پیدا خواهد کرد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی افزود: در دو شهرستان استان که نانوایی‌های متخلف شناسایی شدند با آن‌ها برخورد و 80 درصد سهمیه آرد آن‌ها کاهش داشته است.

جرجانی با بیان این‌که افزایش قیمت نان در دستور کار نیست، عنوان کرد: به هیچ نانوایی اجازه نمی‌دهیم آرد را به قیمت آزاد به فروش برساند و در مقابل به مردم بگوید نان ندارم.

وی اظهار کرد: 800 واحد نانوایی در استان فعالیت دارند که احتمال دارد مواردی از این تعداد نانوایی‌ها اقدامات نادرستی انجام دهند که از همین جا از مردم درخواست می‌کنم هرگونه تخلف و شکایتی را به سامانه 124 اطلاع داده و مطمئن باشند رسیدگی خواهد شد.

انتهای پیام/127/ 38/ 4


نظرات بازدیدکنندگان

رضا
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰

کاش این اقای مرادی از کیفیت افتضاح نان هم چیزی مس گفتن؟ ضمنا انرژی اغلب نانوائی ها گاز است،در حالیکه قیمت گاز چند ساله تغییر نکرده


نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب