خاورستان ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
معدن‌کار از مشکلاتش در معادن خراسان جنوبی می‌گوید؛

سنگ‌اندازی مسئولان صمت جلوی پای معدن‌کار/ بیش از هفت سال مانع کارم هستند

در حالی که رئیسی در طبس مشغول استخراج معدن بود، با مشکلاتی از سوی مسئولان مواجه شد اما بعد گذشت هفت سال مشکلاتش هنوز حل نشده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، خراسان ‌جنوبی استانی دارای معادن زیاد است و اگر از خام‌فروشی مواد معدنی جلوگیری شود درآمد قابل توجهی برای استان دارد.

محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی 12 آذر سال گذشته در مراسم تودیع و معارفه استاندار گفت: جلوگیری از خام‌فروشی مواد معدنی خراسان جنوبی را به عسلویه شرق کشور تبدیل خواهد کرد.

از طرفی در بسیاری از جلسات بر جذب سرمایه‌گذار برای سرمایه‌گذاری در استان و فرآوری موادمعدنی در خراسان‌جنوبی تأکید می‌شود اما بسیاری از سرمایه‌گذارانی که وارد استان می‌شوند بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی به دلایل نامشخصی استان را ترک می‌کنند و از ادامه کار و سرمایه‌گذاری در استان منصرف می‌شوند.

یکی از سرمایه‌گذارانی که از استان اصفهان برای کار در معدن سنگ مرمر عشق‌آباد طبس، سرمایه‌گذاری کرده و می‌خواهد جلوی خام‌فروشی مواد معدنی و سرمایه‌هایی که از استان خارج می‌شود را بگیرد با مشکلاتی زیادی از جمله اجازه ندادن فعالیت در معدن مواجه شده و حدود هفت سال است علی‌رغم پیگیری‌های مکرر هنوز مشکلاتش رفع نشده است. جهت اطلاع بیشتر از مشکلات این سرمایه‌گذار با وی گفت‌وگو کردیم.

محمد حسن رئیسی در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: معدن‌کار هستم و این کار را در کنار پدرم فرا گرفتم.

وی که اهل اصفهان است و در معدن سنگ مرمر عشق‌آباد طبس فعالیت داشته است، افزود: در شهرهای مختلف کشور از جمله کردستان و اطراف آن معدن داشتم و کار کردم.

این معدن‌کار بیان کرد: در سال 1384 وقتی خدمت سربازی‌ام تمام شد به خراسان‌جنوبی آمدم و در منطقه طبس که آن زمان از توابع استان یزد بود در کنار پدرم که در معدن کربنات کلسیم مشغول بکار بود فعالیتم را آغاز کردم.

رئیسی با توضیح این‌که کربنات کلسیم سنگ مرمر است، عنوان کرد: آن موقع پدرم کربنات کلسیم را خُرد می‌کرد و مورد استفاده خوراک دام و طیور بود.

وی اظهار کرد:‌ حدود یکسال کنار پدرم کار کردم اما بحثی که وجود داشت این بود که سنگی که خارج و پودر می‌شد مقرون به صرفه نبود.

این معدن‌کار با اشاره به این‌که پودر کربنات کلسیم 32 مدل مصرف دارد که از جمله آن می‌توان به خوراک دام و طیور و صنایع بهداشتی و درمانی اشاره کرد، عنوان کرد: در سال‌های 1386 و 1387 که کار می‌کردیم کرایه حمل پودر کربنات کلسیم با تولید برابر بود و از نظر درآمد برایمان نمی‌صرفید.

رئیسی گفت: رگه به رگه گشتم و یک جای دیگری در معدن باریت کانسار، مرمر پیدا کردم. بازدید کردم و مقدمات قرارداد را انجام دادم در نهایت در مهر سال 1389 قرار داد بستم و خواستم آغاز بکار کنم.

با اطمینان آغاز به کار کردم

وی ادامه داد: چون آن زمان نقدینگی نداشتم رفتم از افرادی که در حوزه سنگ و معدن کار می‌کردند دعوت کردم و محدوده را نشان دادم و به آن‌ها گفتم سنگی پیدا کردم و می‌خواهم استخراج کنم اما همه افرادی که برای بررسی آمدند می‌گفتند اینجا هزینه نکن، کار در این منطقه به صرفه نیست، در معدن قبلی ذخیره زیاد بود اما سنگ این معدن جنسیت ندارد و بسیاری موارد دیگر در نهایت هم گفتند اصلا اینجا کار نکن.

این معدن‌کار بیان کرد: اما من با اطمینانی که در این محدوده سنگ وجود دارد هر چه داشتم و نداشتم را فروختم قرارداد بستم و آغازبکار کردم.

رئیسی افزود: حدود 25 سال گذشته برای معدن باریت پروانه صادر شده بود و زمانی که من برای کار در معدن رفتم دو سال می‌شد که معدن تعطیل بود. با صاحب شرکت باریت نیزار کانسار قرارداد بستم و گفتم من در این معدن سنگ مرمر را استخراج می‌کنم.

وی عنوان کرد: قبل از فعالیت شرکت باریت نیزار کانسار حدود 90 سال قبل در دوره رضا پهلوی نیز در این معدن سرب استخراج شده بود و تا قبل از من کسی در معدن باریت برای استخراج مرمر هزینه نکرده بود اما من هزینه کردم و لطف خدا شامل حالم شد و سنگ با برش اول بیرون آمد.

آغاز مشکلات با فروش در ایتالیا

این معدن‌کار ادامه داد: سنگی که بیرون آمده بود را باید برای فروش به بازار می‌فرستادم اما چون کسی این سنگ را ندیده بود و نمی‌شناختند برای فروش مشکل داشتم. تا زمانی که مراحل اولیه فروش طی شود و سنگ در بازار جا باز کند چندین نوبت سنگ مرمر استخراج شده را برای بازار سنگ اصفهان ارسال کردم.

رئیسی گفت: بعد از فروش در بازارهای داخلی سنگ مرمر را برای فروش به بازارهای خارج فرستادم و وقتی سنگ در بازار ایتالیا که خواستگاه این سنگ است مورد قبول واقع شد از آن زمان به بعد مشکلات من آغاز شد.

وی اظهار کرد: موقع انعقاد قرارداد با صاحب پروانه تعهد شده بود که صاحب پروانه سوخت مورد نیاز دستگاه‌ها را تأمین کند اما انجام نمی‌داد و از تعهداتی که داشت کوتاهی می‌کرد.

این معدن‌کار عنوان کرد: در نهایت خودم برای دریافت سوخت گازوئیل به اداره صنعت، معدن و تجارت طبس مراجعه کردم و گفتم در معدن باریت کار می‌کنم و نیاز به سوخت دارم. گفتند باید بررسی شود. رئیس وقت نمایندگی صمت طبس برای بازدید آمد و گفت قبلا که برای بازدید معدن باریت رفتم تعطیل بود. گفتم جایی که من کار می‌کنم 20 کیلومتر آن طرف‌تر معدن قبلی است.طی بازدید مسئول اداره صمت شهرستان طبس از معدن گفت چون پروانه بهره‌برداری معدن به نام باریت است باید برای مرمر پروانه بهره‌برداری جدیدی صادر شود.

رئیسی با بیان این‌که من با صدور پروانه جدید مشکل نداشتم، گفت: مسئول صمت طبس گفت سنگ استخراج کن اما از معدن بیرون نبر تا زمانی‌که پروانه صادر شود. من نیز درخواست وی را قبول کردم.

وی افزود: دقیقا همان زمان صاحب پروانه شرکت باریت نیزار کانسار بدون اطلاع من قراردادی برای فروش یک هزار تن سنگ با یک خریدار در حالی‌که می‌داند چون معدن پروانه ندارد فروش سنگ خلاف است، منعقد می‌کند.

این معدن‌کار بیان کرد: خریداری که با وی قرارداد خرید سنگ بسته شده بود برای بیرون بردن سنگ به معدن آمد و من گفتم به دلیل این‌که صمت اجازه نداده و معدن پروانه ندارد نمی‌توانم سنگ را بدهم از طرفی قیمتی که برای خرید سنگ تعیین شده بود به ازای هر تن ۶۰۰ هزار تومان بود در صورتی که قیمت واقعی یک تن سنگ در بازار هفت میلیون تومان بود و من این قرار داد را قبول نداشتم.

رئیسی اظهار کرد: صاحب پروانه معدن که با من قرارداد بسته بود گفت اگر تو قرادادی که من با خریدار برای فروش سنگ بسته‌ام را قبول نداری من نیز قراردادم در خصوص پروانه بهره‌برداری را با تو قبول ندارم. در این شرایط چون برای کار در معدن هزینه کرده بودم مجبور شدم و سنگ را به قیمت پایین به خریدار دادم.

وی گفت: آبان ماه سال 1390 بعد از این‌که 2500 تن سنگ از معدن خارج شده بود جواز کشف معدن برای ماده معدنی کربنات کلسیم (مرمر) داده شد که بعدا پروانه بهره‌برداری صادر شود. تا اسفند سال 1390 کار کردیم و از 25 اسفند همان سال تا 17 فروردین سال 1391 معدن را برای ایام عید تعطیل کردم و کارگرها برای مرخصی رفتند.

این معدن‌کار عنوان کرد: 26 اسفند سال 1390 صاحب پروانه بهره‌برداری با من تماس گرفت و گفت نمی‌گذارم بعد از این در معدن کار کنید.

رئیسی بیان کرد: 6 فروردین سال1391 نامه‌ای به دلیل بالا رفتن ارتفاع کار برای تعطیلی معدن صادر می‌شود. این طبق قانون درست بود و من با این مسئله مشکل نداشتم اما اصل مطلب این بود که اصلا اجازه نمی‌دادند من وارد معدن شوم.

اجازه فعالیت به من نداند اما در سمت چپ معدن بدون مجوز کار می‌کردند

وی گفت: من نسبت به این‌که اجازه نمی‌دادند وارد معدن شوم به دادگستری شکایت کردم. دو ماه بعد از گذشت شکایت من، خریداری که با صاحب پروانه معدن جهت خرید سنگ قرارداد بسته بود، قرارداد جدیدی دقیقا مشابه قرارداد من برای کار در معدن و استخراج سنگ مرمر تنظیم می‌کند. چون در معدن دو نقطه در سمت چپ و راست مرمر وجود داشت. سمت راست که من کار می‌کردم را تعطیل می‌کنند و من را به سیستم قضایی می‌فرستند اما خود آن‌ها در سمت چپ بدون مجوز آغاز بکار می‌کنند.

این معدن‌کار اظهار کرد: از سال 1391 تا 1394 دقیقا همان زمانی که خبر "اولین پروانه بهره‌برداری مرمر در خراسان‌جنوبی" درسایت خبری عشق‌آبادخبر منتشر شد این معدن بدون مجوز کار می‌کرده است.

می‌گفتند به شما مربوط نیست

رئیسی افزود: هر دفعه برای پیگیری این‌که چرا اجازه نمی‌دهند در معدن کار کنم به اداره صمت طبس مراجعه می‌کردم می‌گفتند پروانه را به فرد دیگری داده‌ایم به شما مربوط نیست. اگر زمانی اتفاقی برای معدن بیفتد صمت صاحب پروانه را می‌شناسد و تو را به عنوان پیمانکار نمی‎شناسیم. در دادگاه که حاضر می‌شدم اداره صنعت، معدن و تجارت گزارش‌های خلاف واقع می‌داد و نمی‌گذاشت به هدفم برسم.

وی عنوان کرد: در سال 1394 قبل از این‌که خبر "اولین پروانه بهره‌برداری مرمر در خراسان‌جنوبی" منتشر شود فردی به نام جلالی که رئیس جدید صمت طبس بود، آمد و به من گفت من از تهران مأموریت دارم که مشکل این معدن را برطرف کنم من نیز مشکلاتی که داشتم را برای رئیس جدید مطرح کردم. در نهایت بعد از گذشت چند روز، در یک روز جمعه رئیس جدید صمت طبس با من تماس گرفت و گفت به اداره صمت بیا که با هم صحبت کنیم.

این معدن‌کار ادامه داد: بعد از حضور من در اداره صمت طبس حدود ۱۰ نفر دیگر به اداره صمت آمدند و از من درخواست کردند کاغذی را امضا کنم. اگر من کاغذ را امضا نمی‌کردم پروانه بهره‌برداری صادر نمی‌شد. امضا کردم و حدود 15 روز بعد از این اتفاق پروانه بهره‌برداری صادر شد.

رئیسی با اشاره به خبر منتشر شده در خصوص صدور "اولین پروانه بهره‌برداری سنگ مرمر در خراسان‌جنوبی" که در حال حاضر برخی از قسمت‌هایش تغییر کرده، تصریح کرد: وعده‌هایی از جمله ساخت کارخانه، استفاده از ظرفیت معدن برای رفع محرومیت‌زدایی و اشتغال‌زایی و بسیاری موارد دیگر در این خبر درج شده بود، هیچ‌کدام عملی نشد.

خروج بیش از چهار هزار میلیارد تومان پول سنگ فقط به صورت خام

وی افزود: از زمانی‌که من معدن را پیدا کردم تاکنون چهار هزار میلیارد تومان پول سنگ فقط به صورت خام خارج شده که اگر فرآوری می‌شد بیش از دو برابر درآمد داشت.

این معدن‌کار در ادامه بیان مشکلاتش، گفت: در همان سال‌ها برخی افراد شرکت‌های صوری تشکیل دادند و به اسم این‌که می‌خواهند سنگ تروارتن برش دهند و فرآوری کنند مجوز بهره‌برداری برای راه‌اندازی کارخانه می‌گیرند. برنامه‌ریزی می‌شود که نیروها سه شیفت کار کنند و سالانه ۷هزار ۵۰۰ تن سنگ بریده شده از کشور بیرون ببرند اما اگر هم‌اکنون از منطقه بازید شود خواهید دید که نه‌تنها کارخانه‌ای وجود ندارد بلکه سنگ تراورتن هم برش داده نمی‌شود.

صادرات بهترین سنگ مرمر دنیا به صورت خام

رئیسی گفت: بهترین سنگ‌های مرمر دنیا در معدن عشق‌آباد طبس به صورت خام بسته‌بندی شده و به صورت پالت صادر می‌شود.

وی عنوان کرد: افرادی که برای استخراج سنگ تروارتن فعالیت می‌کنند برای استخراج آن حقوق دولتی می‌گیرند و به دلیل این‌که اشتغال‌زایی ایجاد کرده‌اند از عوارض‌های دولتی هم معاف هستند.

این معدن‌کار با بیان این‌که حقوق دولتی سنگ تروارتن چیز دیگری است، افزود: سنگ مرمر به صورت خام در کشورهای دیگر هر تن ۴۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

تفاوت قیمت درج‌شده در اداره صمت با قیمت فروش در ترکیه

رئیسی اظهار کرد: سنگ از معدن استخراج شده و بدون مجوز و بارنامه صادر شده و اعلامی که برای قیمت سنگ در سازمان صمت برای فروش سنگ می‌شود هر تن یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و بر اساس این قیمت، حقوق دولتی و عوارض می‌دهند اما همان سنگ به ترکیه می‌رود و هر تن ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان معامله می‌شود.

وی با بیان این‌که چرا باید حق و حقوق عده‌ای ضایع شود؟ گفت: این افراد معادن مملکت و میلیاردها تومان پول را بدون این‌که حقوق دولتی و عوارض بیت‌المال را پرداخت کنند به خارج کشور می‌فرستند.

این معدن‌کار بیان کرد: چرا نباید قانونی وجود داشته باشد که از اینگونه کارها جلوگیری کند؟ منابع مال مردم است و باید سودش به دست مردم برسد.

رئیسی عنوان کرد: ماده معدنی که در طبس استخراج می‌شود اگر فرآوری شود بهتر از این است که به صورت خام استخراج شود چراکه درآمد بدست آمده بیش از خام‌فروشی است و منجر به بکارگیری نیروی کار در منطقه می‌شود.

وی گفت: فردی که در سمت دیگر معدن کار می‌کند اهل الیگودرز است اما با بسیاری از مسئولان صمت در استان و شهرستان طبس هماهنگ است.

این معدن‌کار افزود: این فرد با تعدادی دیگر از همکارانش پیمانکار معادنی که مال کمیته امداد امام خمینی (ره) و بنیاد مستضعفان است، می‌باشد. سنگ را با قیمت نجومی در خارج کشور می‌فروشند اما در داخل کشور به اسم افرادی که در قید حیات نیستند مالیات می‌دهند. حقوق دولتی و عوراض را به نام افرادی که زنده نیستند زده‌اند در صورتی که زنده‌ها سود می‌برند.

رسیدگی نمی‌شود

رئیسی گفت: مسئله را به قوه قضائیه، وزیر صمت و کمرگ منتقل کردم اما تاکنون به مشکلم رسیدگی نشده است.

وی خاطرنشان کرد: برای مشکلم به بازرسی استان شکایت کردم و در پاسخ شکایت من رئیس سازمان صمت استان خراسان‌جنوبی جواب محرمانه ارسال کرده است. تمام مسائلی که در نامه محرمانه ذکر شده بر اساس شکایت من خلاف واقع است.

این معدن‌کار گفت: در نامه محرمانه ذکر شده که یک هزار و ۸۷۰ تن سنگ از معدن خارج شده در صورتی که فقط من ۲۵۰۰ تن سنگ خارج کردم. ۵ هزار تن هم تأمین دلیل داشتم و این‌ها همه نشان می‌دهد که گزارشات خلاف واقع است.

رئیسی عنوان کرد: از سال 1391 که من را از معدن بیرون کردند تاکنون پیگیر مشکلم هستم اما برطرف نشده است.

فعالیت بدون مجوز در بی‌اطلاعی اداره صمت

وی بیان کرد: در محدوده دیگری از منطقه عشق‌آباد طبس معدن سنگ مرمر که دارای برند است، سنگ از آن استخراج و خارج شده اما سازمان صمت از وجود چنین معدنی بی‌اطلاع است و این معدن بدون مجوز فعالیت می‌کند.

این معدن کار عنوان کرد: در دیداری که با رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی داشتم از من خواسته شد از طریق مراجع قانونی پیگیر مشکلم باشم در حالی‌که من بیش از هفت سال است پیگیر مشکلم هستم اما رفع نشده است. چراکه آقایان در طبس دارای نفوذ هستند!

رئیسی تصریح کرد: بعد از این‌که در معدن سنگ مرمر نتوانستم ادامه کار دهم به من گفتند در معدن غار جهنم طبس کار کنم. رفتم غار جهنم را پیدا کرده و کار کردم. در نقطه‌ای که سنگ مرمر داشت سنگ را استخراج کردم اما جلوی کارم گرفته شد.چرا؟ چون نگذاشتم به مافیا برسد.

وی افزود: حدود چهار سال می‌شود دستگاه‌هایم در معدن غار جهنم طبس ۴۰ کیلومتری وسط بیابان بدون استفاده رها شده است.

هنوز دلیل تعطیلی معادن را نمی‌دانم

این معدن‌کار با بیان این‌که من هنوز دلیل تعطیلی معادنی که در آن فعالیت داشتم را نمی‌دانم، تأکید کرد: تعطیلی معادن من در حالی است که سایر معادن منطقه بدون مشکل فعال است.

رئیسی گفت: حدود سه میلیارد تومان سرمایه‌ام سال‌ها است بدون استفاده در معدن عشق‌آباد طبس رها شده و خاک می‌خورد.

وی افزود: سه معدن دیگر دارم و پروانه بهره‌برداری آن‌ها را گرفته‌ام اما پول ندارم که کار کنم. با وضعیتی که برایم پیش آمده نیز امیدی برای کار کردن ندارم.

این معدن‌کار گفت: اگر این سه معدن فعال شود منجر به اشتغال‌زایی تعداد قابل توجهی از جوانان شهرستان طبس می‌شود و از مهاجرت آن‌ها جلوگیری خواهد شد.

رئیسی خاطرنشان کرد: زمانی‌که معدن سنگ مرمر فعال بود ۲۵ نیرو در معدن کار می‌کردند.

وی با بیان این‌که مردم خراسان‌جنوبی مردمی قانع هستند، تصریح کرد: این حقشان نیست که سرمایه‌های استان به صورت خام و با قیمت کم به فروش برسد اما درآمدهای میلیاردی به جیب عده‌ای خاص برود.

این معدن‌کار گفت: مسئولان به جای این‌که قیمت بنزین را یک‌دفعه سه هزار تومان می‌کنند پول معادن را به مردم بدهند. از معادن به درستی استفاده کنند که مملکت با مشکل مواجه نشود.

رئیسی بیان کرد: اگر از معادن به درستی استفاده شود و مواد معدنی به صورت خام صادر نشود صنعت تمام دنیا از کار می‌ایستد چون وابسته به مواد معدنی ما است.

وی تأکید کرد: از تمام مسئولان مربوطه درخواست رسیدگی به مشکلم را دارم.

انتهای پیام/127/ 21/ 4