خاورستان ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
گزارش؛

شعله‌ورشدن آتش کرونا با حضور در چهارشنبه‌سوری/ اخلال‌گران نظم و امنیت به دستگاه قضائی معرفی می‌شوند

حضور در تجمعات و چهارشنبه‌سوری، حوادث جبران‌ناپذیری به دنبال دارد و امسال نیز به دنبال شیوع ویروس کرونا ممکن است باعث انتقال این ویروس منحوس به افراد سالم شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، برافروختن آتش و پریدن از روی آن، اقدامی است که در آخرین چهارشنبه سال به عنوان چهارشنبه‌سوری انجام می‌شود اما سال‌هاست چهارشنبه‌سوری با حرکت به سوی خشونت، ادغام شده ‌است. امروزه، استفاده از مواد محترقه و آتش‌زا که بعضاً دست‌ساز و خطرناک است بسیار رایج شده است. در چند سال گذشته، شبِ چهارشنبه آخر سال، همواره دارای آمار آسیب‌دیدگی و گاهی دارای تلفات جانی است.

آماده‌باش 9 پایگاه اورژانس در بیرجند

‌علیرضا عباسی معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، گفت: در سطح شهرستان بیرجند 9 پایگاه اورژانس ضمن پوشش شهر آمادگی دارند که اگر حوادثی در تجمعات چهارشنبه آخر روی دهد اقدام کنند همچنین در هر شهرستان خراسان جنوبی یک آمبولانس ضمن پوشش شهرستان، آمادگی دارد اگر حادثه‌ای روی دهد اقدام کند.

وی با اشاره به این‌که در چهارشنبه سوری سال گذشته 17 نفر در استان دچار مصدومیت شده بودند، افزود: از این تعداد 16 نفر آقا و یک نفر خانم بوده است که هشت نفر از هم‌استانی در محل حادثه درمان و نه نفر دیگر نیز به بیمارستان منتقل شدند.

عباسی با بیان این‌که ترقه یکی از عوامل حادثه‌ساز چهارشنبه‌سوری سال گذشته بوده است، تصریح کرد: دست، صورت و چشم نیز بیشترین عضو حادثه دیده بوده است.

معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی خراسان جنوبی گفت: به هم استانی‌ها توصیه می‌شود در این مراسم شرکت نکنند و همچنین والدین مراقب جوانان و نوجوانان باشند.

وی به شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و افزود: یکی از علل اصلی انتقال این ویروس حضور در تجمعات است، ممکن است به دنبال شرکت در تجمعات امشب این بیماری از افراد ناقل به دیگران منتقل شود.

عباسی تصریح کرد: همچنین اگر در این مراسم فرد دچار آسیب شود باید به بیمارستان منتقل شود و ممکن است با انتقال به بیمارستان، فرد دچار عفونت و ابتلا به ویروس کرونا شود و بهتر است در این تجمعات شرکت نکنند.

وی افزود: در حال حاضر چهارشنبه سوری، چهارشنبه سوری سنتی نیست و به چهارشنبه سوزی تبدیل شده است و هر ساله تلفات جانی به همراه دارد و باید مراقب بود تا به خاطر شادی‌های لحظه‌ای، یک عمر پشیمانی به دنبال نداشته باشد.

آماده باش 100 آتش‌نشان در بیرجند

علی حسینی مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند نیز در این زمینه در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: در سطح شهرستان بیرجند، 100 نفر آتش‌نشان، 6 ایستگاه عملیاتی و 12 تیم سیار به حالت آماده باش درآمده‌اند که در حوادث احتمالی چهارشنبه آخر سال به شهروندان امدادرسانی کنند.

وی افزود: به شهروندان توصیه می‌شود از حضور در تجمعات خودداری کنند چراکه علاوه بر حوادث آتش‌سوزی که ممکن است روی دهد، امکان انتقال ویروس کرونا نیز وجود دارد.

اخلال‌گران نظم و امنیت به دستگاه قضائی معرفی می‌شوند

سردار مجید شجاع فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی نیز در همین زمینه، اظهار کرد: امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا محدودیت‌های بیشتری در تجمعات و تردد شهروندان در چهارشنبه پایان سال اعمال خواهد شد.

وی با تأکید بر این‌که پلیس تمهیدات لازم را برای تعطیلات نوروزی پیش‌بینی کرده، افزود: تدابیر امنیتی برای چهارشنبه آخر سال اندیشیده شده است و پلیس به شدت با متخلفان و عاملان ایجاد مزاحمت برای شهروندان برخورد خواهد کرد.

فرمانده نیروی انتظامی خراسان‌جنوبی بیان کرد: چهارشنبه پایان سال هر ساله خطری جدی برای افراد بخصوص جوانان و نوجوانان است که امسال شیوع ویروس کرونا نیز مضاعف بر این تهدیدات شده و تهدیدات مربوط به انتشار ویروس کرونا و مبتلا شدن افراد جامعه نیز وجود دارد، بنابراین ضرورت دارد که در خانه بمانیم.

سردار شجاع گفت: هماهنگی لازم برای چهارشنبه پایان سال انجام شده و پیشگیری از این تجمعات در دستور کار قرار گرفته است در عین حال اگر فرد یا افرادی بخواهند توصیه‌های پلیس را جدی نگیرند و دست به اقداماتی بزنند که باعت اخلال در نظم و امنیت عمومی یا انتشار ویروس کرونا شود حتما به دستگاه قضائی معرفی و اقدامات قانونی انجام خواهد شد.

وی اظهار کرد: متأسفانه تجربه تلخ حوادث سال‌های گذشته ناشی از حرکات و اقدامات برخی در آستانه‌ نوروز، همواره موجب دغدغه و نگرانی خانواده‌هاست که در همین راستا خودروی مزاحمان تا پایان تعطیلات نوروزی توقیف خواهد شد.

فرمانده نیروی انتظامی خراسان‌جنوبی گفت: آمارها نشان می‌دهد که بیشترین قربانیان چهارشنبه آخر سال کودکان و نوجوانان هستند لذا توصیه ما به خانواده‌ها این است از خرید و استفاده مواد محترفه جداً خودداری کنند و مراقب فرزندان خود باشند تا دچار حوادث ناگوار نشوند.

سردار شجاع با بیان این‌که پلیس هماهنگی لازم با دستگاه‌های خدمات‌رسان و امدادی را انجام داده، تصریح کرد: نگهداری مواد محترقه غیرمجاز و بر خلاف قانون بوده و می‌تواند خسارت‌های جبران‌ناپذیری برای خود و دیگران به همراه داشته باشد.

وی تأکید کرد: اکنون که به پایان سال نزدیک می‌شویم و شیوع ویروس کرونا فراگیر شده است مراسم پنجشنبه آخر سال بر مزار رفتگان و نیز چهارشنبه سوری به دو دغدغه اساسی تبدیل شده است که درخواست می‌شود شهروندان علاوه بر عدم هرگونه تجمع از تردد غیرضروری نیز پرهیز کنند.

فرمانده نیروی انتظامی خراسان‌جنوبی گفت: از مردم فهیم خراسان‌جنوبی درخواست داریم به منظور رعایت مسائل بهداشتی در پیشگیری از بیماری کرونا و همچنین ایمن بودن از خطرات چهارشنبه پایان سال از منازل خود خارج نشده تا ان‌شاءالله پایان سال امنی را برای خود و دیگران رقم بزنیم.

برخورد جدی و قانونی با اخلال‌گران

حجت‌الاسلام و المسلمین ابراهیم حمیدی رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی نیز با اشاره به چهارشنبه آخر سال بیان کرد: همه ساله چهارشنبه سوری در سطح کشور با تهدیدها و ناملایماتی در زمینه‌های تأمین امنیت مردم همراه بوده است.

وی با بیان این‌که برخی از اموری که رخ می‌دهد، باعث بی‌نظمی در جامعه می‌شود، افزود: همچنین برخی به بهانه شب چهارشنبه سوری با انجام اقداماتی نامتعارف، سلامت خود و دیگران را به خطر می‌اندازند.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای پیشگیری از خطرهای چهارشنبه سوری بیان کرد: ممانعت از ورود و تهیه مواد محترقه در دستور کار بوده است.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا ادامه داد: چهارشنبه سوری علاوه بر تهدیدهایی که پیش‌روی سلامت شهروندان قرار می‌دهد، در تجمعات باعث شیوع و انتشار این ویروس می‌شود.

حجت‌الاسلام حمیدی، کرونا را تهدیدی بسیار جدی دانست و بیان کرد: از شهروندان به ویژه جوانان و نوجوانان خواستاریم در سال جاری در راستای جلوگیری از حوادث ناگوار و انتشار کرونا بایدها و نبایدها را رعایت کنند.

وی با بیان این‌که هماهنگی‌های لازم با مراجع نظامی و انتظامی جهت پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری انجام شده است، گفت: پیشگیری از تجمعات مد نظر ویژه متولیان قرار می‌گیرد.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی اظهار کرد: اگر فرد یا افرادی بخواهند توصیه‌های نیروهای نظامی و انتظامی را جدی نگیرند و با اقدامات خود امنیت جامعه را مختل کنند، از طریق دستگاه قضائی با آن‌ها برخورد می‌شود.

بنابراین گزارش؛ تمامی دستگاه‌های اجرایی و خدمات‌رسان آمادگی لازم را در برخورد با حوادث و اتفاقات چهارشنبه آخر سال دارند اما حضور در تجمعات و چهارشنبه‌سوری ممکن است حوادث جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد و امسال علاوه بر این حوادث به دنبال شیوع ویروس کرونا ممکن است باعث سرایت این ویروس منحوس به افراد سالم شود و بهتر است در خانه بمانیم و از شیوع بیشتر این ویروس جلوگیری کنیم.

انتهای پیام/132/ 38/ 4