خاورستان ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
پیگیری سوژه مردمی؛

هدررفت آب شرب در سایه عدم هماهنگی دانشکده کشاورزی و بنیاد مستضعفان

طبق گفته اهالی، آب شیرین مورد استفاده مردم در حاشیه جاده روستای امیرآباد به دلیل عدم هماهنگی و همکاری دانشکده کشاورزی و بنیاد مستضعفان، هدر می‌رود و هیچ توجهی به آن نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان،  قنات حاشیه جاده روستای امیرآباد از رشته کوه باقران بیرجند سرچشمه گرفته و با عبور از مسیر 7 کیلومتری، در حاشیه جاده مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد.

در سال‌های گذشته با توجه به فعالیت دانشکده کشاورزی دانشگاه بیرجند در این محدوده و وجود اراضی متعلق به بنیاد مستضعفان و ساخت گلخانه در این مسیر، مشکلاتی برای عبور آب ایجاد شده است.

طبق گفته اهالی این منطقه، آب برای رسیدن به نقطه‌ای که مورد استفاده مردم است به وسیله لوله هدایت شده اما در سال‌های اخیر با توجه به فرسودگی لوله‌ها، شاهد هدرفت آب در مسیر هستند.

دانشکده کشاورزی برای رفع مقطعی مشکل، لوله خریداری کرده و قسمتی از لوله‌های مسیر تعویض شده است اما با توجه به عدم مطابقت داشتن اندازه لوله‌های قدیم و جدید در نقطه اتصال لوله‌ها هدرفت آب وجود دارد.

از طرف دیگر با توجه به این‌که برخی از اراضی منطقه متعلق به بنیاد مستضعفان است و بنیاد در این مسیر اقدام به ساخت گلخانه کرده، مسیر اصلی هدایت آب در نیمه راه متوقف مانده است.

دانشکده کشاورزی برای ادامه لوله گذاری مسیر از بنیاد مستضعفان درخواست جابجایی و تخریب گلخانه را داشته اما بنیاد در پاسخ گفته است، دانشکده کشاورزی مسیر انتقال آب را منحرف کند.

این عدم هماهنگی و همکاری بنیاد مستضعفان و دانشکده کشاورزی در حالی است که آب در نیمه مسیر هدر می‌رود و انتهای مسیر که محلی برای حضور مردم و برداشت آب است، همیشه شلوغ بوده و با کاهش فشار آب مواجه است که میطلبد  فکر اساسی برای تعویض لوله‌ها، ادامه مسیر و جلوگیری از هدر رفت آب اندیشیده شود.

انتهای پیام/127