خاورستان ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۶
یادداشت/

کمبود و گرانی خوراک؛ امان دامداران را بریده است

کمبود و گرانی خوراک و نهاده امان دامداران را بریده است، با هر یک از همشهریان که خلوت می کنم، درد نبود سویا و گرانی نهاده را با خود به این سو و آن‌سو می برد، چه بسا برخی به سویای خوراکی انسانی نیز دست به دامان شده اند تا شاید مقداری از این خوراک را با این ترفند تامین کنند.

بیشتر مردم شهرهای خراسان جنوبی دستان پینه‌بسته و دل‌های پر از مهر و پاک‌شان گواه شغل شریف دامداری و کشاورزی است و با همین آب کمی که از دل قنات‌ها و چاه موتورهای آب که با امیدی روشن، روشنایی دل‌هایشان می‌شود، به این شغل شریف دل بسته‌اند؛ سینه به سینه نسل به نسل نگه دار بوده اند تا توانسته اند نگه دار این رسم، شغل و زمین‌های پدری و اجدادی شان باشند.

اینک در لابه لای این روزهای کرونایی، مشکلات و برخی نیز دلتنگی و داغ و از دست دادن عزیزانشان را در دل‌هایشان نگه داشته اند و به زندگی ادامه می دهند و صبر پیشه می کنند اما مشکلی سنگین تر از آن به سراغشان آمده است که دیگر نای ماندگاری در این عرصه و این شغل را ندارد و امانشان را بریده است.

کمبود و گرانی خوراک و نهاده امان دامداران استان خراسان جنوبی؛ مردمان راستین و سخت کوش را بریده است، با هر یک از همشهریان که خلوت می کنم، درد نبود سویا و گرانی نهاده را با خود به این سو و آن‌سو می برد، چه بسا برخی به سویای خوراکی انسانی نیز دست به دامان شده اند تا شاید مقداری از این خوراک را با این ترفند تامین کنند.

وقتی صحبت از نهاده و بالا بودن قیمت خوراک و دام می شود شاید ذهن همه به ناهماهنگی در دولت و سازمانهای مربوطه و نبود جایگاهی که توازن بین این دو را فراهم کند می‌رود اما این موضوع را از چند جهت باید مورد بررسی قرار داد که حضور دلالان و مافیا که هم دام در دست دارد و هم گوشت و هم خوراک و نهاده را قیمت گذاری میکند در این حوزه بی تاثیر نیست و خلأ نهادی مردمی در این میان احساس می شود.

هرچند در بخشی دیگر، ورودی‌های وارداتی نیز بی تاثیر از این بالا رفتن قیمت نباشد اما اگر بیشتر واکاوی انجام شود، شاید بتوان این مشکلات و این فاصله بین کشاورز و دامدار و عرضه کننده نهاده و توزیع کننده را کم کرد، تا دست افراد سودجو کوتاه شود.

امروز دامداران ما با مشکلات کرونایی اقتصادی و نبود نهاده و خوراک دامی دست و پنجه نرم می کنند که همه این‌ها در کنار مشکلات اقتتصادی ناشی از کرونا برای آن‌ها سختی ها را دو چندان کرده است.

امروز دامداری، که تمام درآمدش از فروش شیر گاوهای شیری است، گاو شیری‌اش را به دلیل ناتوانی در تهیه خوراک و نگه داری به فروش می رساند و خریدار دام  نیز به کشتارگاه می برد و شاید بتوان گفت این گرانی خوراک دام تیغی زیر گلوی دامدار و دام‌هاست.

در هفته جاری شاهد این بودیم که دامداران تلاش کردند تا صدا و گلایه‌های‌شان را به مسئولان برسانند اما چه سودی از این مهم حاصل می شود وقتی این مشکل سراسری است و تنها در استان ما این مهم مدنظر نیست و در سراسر کشور  به عنوان مشکلی سراسری مطرح است.

ای کاش وزیر جهاد کشاورزی که به خراسان جنوبی نیز سفر کردند، به این مهم ویژه تر می پرداختند تا مشکلات دام‌داران این منطقه حل می شد تا نگرانی ها فقط افزایش و کیفیت شیر و دام های شان می بود.

انتهای پیام/4

یادداشت: مهدی رمضانی