بحران در یک روستا؛

آب شرب؛ دغدغه اصلی مردم چاهخو/ گلایه مردم از وعده های بی عمل و فرار رو به جلوی مسئولان

با عدم اجرای طرح آبرسانی به روستای چاهخو در سربیشه، مردم این روستا مجبور به مصرف آبی هستند که کیفیت پایینی دارد و ای موضوع مورد گلایه مردم است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، بی آبی امان روستانشینان خراسان جنوبی را بریده است، نه آبی برای کشاورزی دارند و نه استحمام و نه حتی شرب. این شرایط تنگنای شدیدی را بر مردم تحمیل کرده است. در بسیاری از روستاها آبرسانی با تانکر انجام می شود، اما این روش هم نتوانسته از دغدغه های مردم کم کند بلکه در برخی موارد هم ظلمی در حق آنهاست. ظلم از این جهت که این نوع آبرسانی از یک طرف؛ تقریبا باعث تعلل مسئولان در اجرای شبکه های آبرسانی شده و از طرف دیگر هم به دلیل غیربهداشتی بودن، باعث بروز بیماری هایی در مردم شده است. البته به گفته مسئولان؛ آبرسانی با تانکر برای همه روستاها، به صورت بهداشتی انجام می شود، اما در روستای چاهخوی سربیشه، آب بهداشتی تانکر پس از تخلیه در منبع ذخیره، غیر بهداشتی می شود!

مهدی نادی عضو شورای اسلامی روستای چاهخو سربیشه در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: روستای چاهخو بالای ۶۰ خانوار جمعیت دارد و از روستاهای توابع شهرستان سربیشه است.

وی افزود: یکی از مهم ترین مشکلات روستای چاهخو، مشکل آب شرب آن است.

عضو شورای اسلامی روستای چاهخو سربیشه گفت: در گذشته مردم روستا از آب قنات استفاده می کردند که با توجه به غیر بهداشتی بودن این آب، از یک سال گذشته آبرسانی از طریق تانکر انجام می شود.

استفاده مردم از آب غیر قابل شرب

نادی بیان کرد: در این خصوص؛ آب منتقل شده توسط تانکر، داخل منبع تخلیه می شود و مردم می توانند از طریق سه شیر آبی که داخل کوچه های روستا نصب شده، آب را برداشت کنند.

وی ادامه داد: اما متاسفانه مشکلی که وجود دارد این است که این منبع ذخیره آب اصلا بهداشتی نیست و به همین دلیل هم مرکز بهداشت روستا، این منبع را برای ذخیره سازی آب شرب تایید نکرده است.

بروز بیماری های پوستی و سرطانی

عضو شورای اسلامی روستای چاهخو سربیشه گفت: همین موضوع باعث شده تا مردم مجبور باشند که از آب قنات روستا استفاده کنند، در حالی که همانطور که گفته شد، آب قنات روستا هم با نصب تابلوی بهداشتی، غیر قابل شرب اعلام شده است.

نادی اظهارکرد: متاسفانه استفاده مردم از آب آلوده، باعث بروز مشکلات و بیماری های مختلف از جمله بیماری های پوستی، کلیوی و سرطان شده است.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه مردم از شبکه آبرسانی داخل منزل محروم هستند که این موضوع علاوه بر مشکل تامین آب شرب، باعث ایجاد زحمت در انتقال آب برای استحمام هم شده و مردم مجبورند برای استحمام از دیگ آب گرم استفاده کنند.

عضو شورای اسلامی روستای چاهخو سربیشه با بیان اینکه نیاز مردم برای آبرسانی با تانکر، حداقل ۴ بار در هفته است، یادآور شد: اما هم اکنون هفته ای یک بار آبرسانی می شود، در حالی که ممکن است گاهی آبرسانی یکی دو هفته هم به تعویق بیفتد.

مسئولان فقط وعده می دهند

نادی با اشاره به اینکه متاسفانه آب قنات روستا هم به دلیل خشکسالی های اخیر بسیار کاهش یافته است، گفت: هر وقت که برای تامین آب روستا به ادارات مربوطه مراجعه می کنیم، مسئولان برای برنامه ریزی و اختصاص بودجه برای تامین آب در سال آینده و وعده می دهند، اما در عمل هیچ اتفاقی نمی افتد.

وی اظهارکرد: تاکنون برای رفع مشکل آب، به نماینده مجلس، استانداری، شرکت آب  فاضلاب استان و دفتر نماینده ولی فقیه نامه نوشته ایم که تاکنون فقط دفتر نماینده ولی فقیه در این خصوص پاسخ داده که این موضوع را پیگیری می کند.

معدن منیزیم بلای جان مردم

عضو شورای اسلامی روستای چاهخو سربیشه با اشاره به وجود معدن منیزیم در فاصله کمتر از یک کیلومتری روستا، گفت: علی رغم کاهش آب قنات روستای چاهخو و عدم کفاف برای امور کشاورزی، اما معدن منیزیم هم هفته ای ۸-۱۰ تانکر هزار لیتری از آب قنات روستا برداشت می کند که این موضوع مورد اعتراض مردم و کشاورزان است.

نادی بیان کرد: در این خصوص درخواست مردم این است که حداقل در قبال برداشت آب، هزینه ای به مردم پرداخت شود، اما مسئولان معدن زیر بار نمی روند و تهدید می کنند که اگر چنین درخواستی شود، کارگران بومی مشغول در معدن، اخراج خواهند شد که این موضوع باعث ایجاد دودستگی شده است.

وی ادامه داد: همچنین این معدن پس از برداشت سنگ های منیزیت، سنگ های اضافی را داخل زمین های کشاورزی مردم می ریزد که این موضوع باعث جلوگیری از ورود آب به زمین های زراعی و بندسارهای مردم شده و امکان کاشت اراضی را از مردم گرفته است.

عضو شورای اسلامی روستای چاهخو سربیشه یادآور شد: این معدن، ماهی یک یا دو بار اقدام به انفجار می کند که این موضوع؛ تاکنون باعث دو سه مورد سقط جنین ناشی از ترس از صدای انفجار شده است.

نادی افزود: روستایی که این همه معدن و درآمد دارد و یکی از بزرگترین شاخه های کارخانه منیزیم سربیشه است، اکنون به جای بهره وری باید با چنین مشکلاتی مواجه باشد.

وی تصریح کرد: وضعیت فعلی روستا و صف کشیدن مردم برای برداشت آب و مصرف آب غیر قابل شرب، واقعا اسفناک است و به همین دلیل خواسته ما از مسئولان این است که با آبرسانی به این روستا، به این مشکلات پایان دهند.

عدم اجرای طرح آبرسانی به علت نبود اعتبار

حسین امامی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی نیز طی جوابیه ای در خصوص مشکل آب روستای چاهخو، اظهارکرد: روستاي چاهخو جزء مجتمع گزدز مي باشد كه مطالعات طرح انجام شده، ولي به علت عدم تامين اعتبار لازم تا اكنون اجرايي نشده است.

وی افزود: هزينه اجراي پروژه آبرسانی به این روستا، ۲۴ ميليارد ريال برآورد شده است.

وی یادآور شد: هر ۴ روز يک بار، یک تانكر سيار ۱۲ هزار لیتری كه كاملا گندزدايي شده، برای مصرف آب شرب روستاي چاهخو حمل و در محل مخزن ذخيره بتني تخليه مي شود.

فرار رو به جلوی مسئولان

براساس این گزارش، آنطور که مردم این روستا می گویند، هر وقت برای رفع مشکل و تامین آب شرب پیگیری داشته اند، مسئولان نبود و کمبود اعتبار را بهانه کرده اند و این موضوع باعث شده تا مردم مجبور باشند این شرایط را تحمل و آب غیر بهداشتی را مصرف کنند.

در پیگیری پایگاه خبری خاورستان هم علت عدم اجرای طرح آبرسانی به روستای چاهخو، عدم تامین اعتبار مطرح شد، اما این شرکت، در این خصوص هیچ زمانی برای اجرای این طرح و بهره وری مردم را تعیین نکرده است.

از طرف دیگر در حالی این مقام مسئول در توجیه عدم مشکل آب شرب با آبرسانی از طریق تانکر برآمده که مردم از وجود حشرات موذی در منبع تخلیه آب و عدم تایید آن توسط بهداشت می گویند.

البته مصطفی نخعی نماینده نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی هم دو هفته قبل و در دیدار با رئیس بنیاد مستضعفان کشور، خواستار کمک و مساعدت این بنیاد در آبرسانی به روستاهای کم برخوردار این حوزه انتخابیه، از جمله روستای چاهخو شد که امیدواریم با پیگیری این موضوع در سطح کلان و همچنین ورود جدی مسئولان استانی، مشکل آب شرب این روستا هم مرتفع شود.

 

انتهای پیام/۷