مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی:

آثار ثبت شده خراسان جنوبی در فهرست میراث ملی به ۹۴۸ اثر رسید

رمضانی گفت: با ثبت ۶ اثر منقول (اشیا) تعداد آثار ثبت شده در فهرست میراث ملی خراسان جنوبی به ۹۴۸ اثر رسید.

به گزارش خاورستان، حسن رمضانی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی گفت: این آثار شامل اشیا مفرغی شهرستان خوسف، کفش چرمی نهبندان، لباس عروس استان و لباس‌های ابریشمی، سنگ‌های آسباد و سجاده مله خوسف است.
وی افزود: اکنون ۷۷۷ بنا و محوطه تاریخی و فرهنگی، ۲ اثر میراث معماری صنعتی، ۷۵ اثر طبیعی، ۸۱ اثر معنوی و ۱۳ شیء تاریخی در استان ثبت شده است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی ادامه داد: در دولت تدبیر و امید ۲۱۲ اثر در فهرست میراث ملی ثبت شد که شامل ۸۲ بنا و محوطه تاریخی، ۲ اثر معماری صنعتی، ۶۵ اثر طبیعی، ۵۰ اثر معنوی و ۱۳ شیء تاریخی است که قابل توجه و تامل است.
رمضانی افزود: همچنین در دولت تدبیر و امید ۲ اثر در فهرست میراث جهانی شامل قنات بلده و بیابان لوت ثبت شده و ۲ پایگاه ملی شامل پایگاه آسبادها و بافت تاریخی خوسف تشکیل و راه اندازی شده است.
وی گفت: در این مدت (دولت تدبیر و امید) نامزدی دو اثر استان شامل آسبادها و کاروانسراها مورد تائید یونسکو قرار گرفته است و ان‌شاالله طی سال جاری میلادی ابتدا کاروانسراها و پس از آن آسبادهای استان به عنوان چهارمین و پنجمین اثر در فهرست میراث جهانی ثبت خواهد شد.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی یادآوری کرد: روستای خراشاد نیز در حوزه صنایع‌دستی به عنوان روستای جهانی حوله‌بافی در فهرست روستاهای صنایع‌دستی جهان به ثبت رسیده است.
انتهای پیام/۴