در مراسم گرامیداشت هفته حمل و نقل و راهداری خراسان جنوبی مطرح شد

آسفالت ۲۵۰۰ کیلومتر راه روستایی تا پایان سال جاری/ ۳۰ استراحتگاه بین راهی در خراسان جنوبی تجهیز و ساخته می‌شود

تیموری با بیان اینکه مشکلات اقتصادی و کمبود اعتبارات بر حوزه راه‌ها نیز اثرگذار بوده است، گفت: با این وجود طرح ملی ابرار هدفگذاری شده تا به شیوه جهادی امسال 2 هزار و 500 کیلومتر راه روستایی آسفالت شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مراسم گرامیداشت هفته حمل و نقل و راهداری در خراسان جنوبی با حضور معاون سازمان راهداری کشور، معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان جنوبی، مدیرکل راهداری و حمل و نقل استان و مدیران استانی برگزار شد.
محمد تیموری معاون توسعه مديريت و منابع و عضو هيات عامل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور با اشاره به اهمیت نقش رانندگان در جامعه اظهار کرد: بدلیل وضعیت شبکه ریلی و هوایی بار زیادی از حمل و نقل کشور بر جاده ها بوده که از این رو نقش رانندگان حایز اهمیت است.
وی شرایط دوران جنگ و نقش جهادی رانندگان در تخلیه بنادر به فرمان تاریخی امام (ره) را یادآور شد و افزود: اکنون نیز شرایط مشابه همان زمان بوده و از آنجایی که صنف حمل و نقل مردان میدان های سخت هستند و به همین دلیل روزی به نام حمل و نقل در تقویم ثبت شده است.
معاون توسعه مديريت و منابع سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور با بیان اینکه مشکلات اقتصادی و کمبود اعتبارات بر حوزه راه‌ها نیز اثرگذار بوده است، ادامه داد: با این وجود طرح ملی ابرار هدفگذاری شده تا به شیوه جهادی امسال ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر راه روستایی آسفالت شود.
تیموری تصریح کرد: این میزان برای سال آینده سه هزار و ۵۰۰ کیلومتر پیش بینی شده که منطبق بر عملیات عمرانی جهاد سازندگی انجام می گیرد.
وی اقدام جهادگونه بخش حمل و نقل در ایام اربعین را هم یادآور شد و افزود: با وجود همه کمبودهایی که پایانه مرزی مهران وجود دارد اما در کمتر از ۲۰ روز ۶ میلیون زائر از مرز خارج و به کشور وارد شدند.
تیموری در ادامه به نقش راهداران در حوادث سیل اوایل امسال اشاره کرد و گفت: تلاش راهداران در جریان سیل اقدامی بی نظیر بود که نمونه از روحیه جهادی فعالان این حوزه است.
وی یادآور شد: شرایط کنون کشور تفاوت چندانی با سال ۶۲ و زمان جنگ ندارد زیرا در حال حاضر کشور زیر فشارهای اقتصادی و تحریم ها است که کمتر از جنگ نیست .
معاون توسعه مديريت و منابع سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور گفت: در چنین شرایطی انتظار می رود فعالیت بخش حل و نقل و راهداری به همان شکل جهادی باشد تا بتوانیم از عزت کشور به خوبی دفاع کنیم.
جعفر شهامت مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی نیز در این مراسم با اشاره به همت رانندگان در تخلیه بنادر به فرمان تاریخی، گفت: مشکلات فعلی رانندگان به خصوص مسئله سوخت در سه بخش شناسایی شده که تلاش می کنیم از کانالهای مربوطه پیگیری شود.
وی با بیان اینکه مشکل بیمه رانندگان در یک سال اخیر حل شده اظهار کرد: اکنون بیش از هفت هزار و ۱۰۰ راننده استان از خدمات بیمه تکمیلی استفاده می کنند.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی حل مشکل نرخ کرایه حمل و نقل براساس تن کیلومتر را یک اقدام مهم دیگر در این حوزه دانست و افزود: با وجود مسایلی که بخش تولید را درگیر دارد اما باید تلاش کنیم فشار هزینه بر یک بخش متمرکز نباشد.
شهامت گفت: در شرایط خاص اقتصادی اولین تحریم ها متوجه صنعت حمل و نقل است که نشان از اهمیت این صنعت دارد.
وی احداث مجتمع های بین راهی جدید در راه های کویری استان را خدمت دیگر برای کابران جاده ای دانست و گفت: به همت بخش خصوصی و حمایت های دولتی دو مجتمع بین راهی در مسیر نهبندان و طبس افتتاح خواهد شد.
شهامت از ساخت و تجهیز ۳۰ استراحتگاه بین راهی نیز در استان خبر داد و افزود: این اقدامات در کاهش فشار بر رانندگان و کابران جاده ای اثرگذار خواهد بود تا شاهد سفرهای ایمن باشیم.
وی با بیان اینکه در طرح ملی ابرار ۱۲۸ کیلومتر برای استان هدفگذاری شده که در یک سال باید انجام شود گفت: امیدواریم با اجرای این طرح شاخص برخورداری استان از راه روستایی آسفالته بهبود یابد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی از سرمایه گذاری بیش از ۵۵ میلیارد تومان در حوزه مدیریت راه های استان خبر داد و گفت: همچنین سامانه جدید ۱۴۱ روز گذشته با حضور وزیر راه و شهرسازی افتتاح شد.
وی با بیان اینکه میز خدمت الکترونیک نیز در استان تسریع می یابد ادامه داد: آنچه مصوبه دولت است تلاش می کنیم به نحوه احسن در استان اجرا شود.
شهامت با اشاره به اقدامات انجام گرفته در راستای فرهنگ ترافیک نیز اظهار کرد: سیمای راهبران استان از برنامه هایی است که در تفاهم نامه ای با صدا و سیما تولید و ۳۰ آذرماه از شبکه استانی پخش خواهد شد.
وی گفت: مشکلات مالیاتی و سوخت رانندگان نیز در استان قابل حل است و امیدواریم با پیگیری این مشکلات سطح رضایت رانندگان افزایش یابد.
ناصر خوش‌خبر معاون سیاسی امنیتی استاندار خراسان جنوبی نیز در این مراسم با تقدیر از تلاش های راهداران و رانندگان به اهمیت این شغل در حیات و زندگی افراد جامعه اشاره کرد.
گفتنی است، در این مراسم نمایندگانی از تشکل‌های بخش حمل و نقل به بیان مشکلات این حوزه پرداخته و خواستار رفع آن شدند. همچنین در پایان این مراسم ۳۰ نفر از راهداران و رانندگان نمونه خراسان جنوبی با حضور مسئولان حاضر تجلیل شدند.
انتهای پیام/ ۱۳۲