گزارشی از افزایش قیمت مرغ؛

آشفته بازار قیمت مرغ در خراسان‌جنوبی/ وقتی پاسخ مسئولان قانع کننده نیست / نظارت در بازار نیست

در حالی شاهد آشفته بازار و افزایش قیمت حدود پنج هزار تومانی مرغ از ابتدای هفته در استان خراسان جنوبی هستیم که جهاد کشاورزی استان ادعای عدم ابلاغ نامه و مصوبه‌ای در بحث افزایش قیمت مرغ در استان را دارد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، چند روزی می‌شود بحث افزایش قیمت گوشت مرغ تیتر یک رسانه‌های استان شده و مردم نیز از این افزایش قیمت گلایه‌مند هستند.

طی روزهای پایانی هفته گذشته قیمت هر کیلوگرم مرغ ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان بوده و از ابتدای هفته جاری که ابتدای آبان ماه نیز می‌شود قیمت مرغ به ۲۹ هزار و ۸۰۰ تومان و در برخی از مراکز فروش مواد پروتئینی تا ۳۱ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

طبق پیگیری خبرنگار ما از قیمت گوشت مرغ در چند مغازه سطح شهر، قیمت‌ها از ۲۹ تا ۳۱ هزار تومان متفاوت بود همچنین واکنش برخی از افرادی که در حین ورود به مغازه  از افزایش قیمت گوشت مرغ مطلع می‌شدند نیز جای تامل داشت.

یکی از بانوان بیرجندی که برای خریدن گوشت مرغ وارد مغازه شده بود وقتی متوجه صحبت‌های مغازه‌دار با خبرنگار ما در مورد قیمت مرغ و افزایش آن شد با حالت تعجب سوال کرد باز مرغ گران شده است؟ از کی گران شده؟ کیلویی چند است؟

مغازه دار که اجازه داد این مشتری تمام سوالاتش را بپرسد، بعد از اتمام سوالاتش در پاسخ گفت: بله گوشت مرغ گران شده. از ابتدای هفته افزایش قیمت داشته و در حال حاضر کیلویی ۲۹ هزار و ۸۰۰ تومان است.

این مشتری در گفت‌وگو با خاورستان، با اشاره به نبود نظارت بر قیمت ها اظهار کرد: قیمت مرغ را به جایی خواهند رساند که یک مرغ با قیمت یک کیلو گوشت گوسفند برابر شود.

وی که مشخص بود از خانوداه ضعیفی است، افزود: الان چند ماه شده گوشت قرمز نخریدم و معمولا هر ماه یکبار گوشت مرغ می‌خرم این را هم که گران کردند.

این مشتری عنوان کرد: همه مواد غذایی افزایش قیمت پیدا کرده از گوجه فرنگی و میوه گرفته تا لبنیات، گوشت مرغ و … با این شرایط تکلیف خانواده‌های ضعیف چیست؟ چه باید بخوردند؟ قیمت‌ها به گونه‌ای شده که ما توانایی خوردن نان و ماست هم نداریم گوشت و برنج که جای خود دارد.

یکی دیگر از شهروندان بیرجندی که برای خرید گوشت مرغ وارد مغازه شده وقتی با چند عدد مرغ کوچک داخل یخچال مواجه شد خطاب به مغازه دار گفت: فقط همین مرغ‌ها را دارید؟ مرغ بزرگ‌تری نیست؟ مغازه‌دار گفته بله فقط همین چند عدد مرغ با همین وزن کم را دارم اگر مرغ بزرگ‌تر می‌خواهید فردا تشریف بیاورید. این شهروند گفت از کجا معلوم فردا مرغ پیدا شود لطفا چهار عدد مرغ کوچک برایم وزن کنید از هیچی که بهتر است.

این شهروند نیز در گفت‌وگو با خاورستان، از افزایش قیمت مرغ و عدم نظارت گلایه کرد و گفت: ای کاش مسئولانی که قیمت گذاری می‌کنند قیمتها را به گونه‌ای در نظر بگیرند که اقشار متوسط و ضعیف نیز توانایی خرید داشته باشند.

افزایش قیمت مرغ از اول آبان

یکی از مغازه‌داران مواد پروتئینی در بیرجند در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: از روز شنبه اول آبان قیمت گوشت مرغ حدود ۵ هزار تومان افزایش داشته و از ۲۴ هزار و ۹۰۰ به ۲۹ هزار و ۸۰۰ رسیده است.

وی افزود: افزایش قیمت مرغ همراه با کمبود آن نیز در بازار مواجه بود و به دلیل تعطیلی روز یکشنبه بسیاری از مغازه‌های مرغ فروشی، مرغ مورد نیاز مردم را نداشتند.

این مغازه دار بیان کرد: از ظهر روز یکشنبه توزیع مرغ در بازار مقداری افزایش یافت که برای روزهای وسط هفته پاسخگوی مردم هستیم اما اگر روند تامین و توزیع به این صورت باشد برای روزهای آخر هفته قطعا با مشکل کمبود مرغ مواجه خواهیم شد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر نیز میزان گوشت مرغی که توزیع می‌شود تا ظهر به پایان رسیده و برای بعد از ظهر و شب مرغ بسیار کم و با وزن‌های پایین داریم که اغلب مشتری‌ها بیش از سه عدد مرغ را خریداری کرده و غُر کوچک بودن مرغ را به فروشنده می‌زنند.

این مغازه دار اظهار کرد: در حال حاضر قیمت مرغ در نقاط مختلف شهر و حتی چند مغازه آن طرف تر از ۲۹ هزار تومان، ۲۹ هزار و ۸۰۰، ۳۰و ۳۱ هزار تومان متفاوت است.

وی افزود: متاسفانه با افزایش قیمت گوشت مرغ، مردم به دلیل نگران بودن از گران تر شدن بیش از نیاز خریداری می‌کنند و این مسئله باعث کمبود و نبود مرغ برای سایر افراد می‌شود.

این مغازه دار خاطرنشان کرد: خراسان جنوبی استان تولید کننده گوشت مرغ است و حتی روزانه بیش از نیاز استان تولید داریم و این یعنی نباید با مشکل کمبود گوشت مرغ مواجه باشیم اما دلیل این‌که هر چند وقت یکبار گوشت مرغ با کمبود مواجه می‌شود قابل درک نیست و باید دلیل این مسئله مشخص شود.

خبرنگار خاورستان برای پیگیری موضوع افزایش قیمت گوشت مرغ و کمبود آن در بازار با احمد بیکس مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی تماس گرفت که وی گفت سیمنار ویدئو کنفرانسی با تهران دارم و نمی‌توانم پاسخگو باشم. اگر سوالی دارید به صورت کتبی یا از طریق واتساپ بفرستید تا پیگیری شود. خبرنگار ما قبل از این پاسخ چندین نوبت با این مسئول تماس گرفته اما شماره تماس وی در حال مکالمه بود.

تولید روزانه ۱۲۰ تن مرغ/ مصرف روزانه ۵۰ تن

اما مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در گفت‌وگویی از تولید روزانه به طور میانگین ۱۰۰ تا ۱۲۰ تن مرغ گرم در کشتارگاه‌های طیور خراسان‌جنوبی خبر داد و افزود: میزان مصرف روزانه استان به طور متوسط ۴۰ تا ۵۰ تن گوشت مرغ است.

وی با اشاره به این‌که در حال حاضر ۵۶۹ واحد مرغ گوشتی با ظرفیت تولید سالانه ۵۹ میلیون و ۸۳ هزار تن در استان خراسان‌جنوبی فعال است، گفت: خراسان‌جنوبی در زمینه تأمین گوشت مرغ نه تنها خودکفا است بلکه به استان‌های مجاور و کشور افغانستان نیز صادرات دارد.

بیکس در خصوص افزایش قیمت مرغ و نرخ مصوب اعلام‌شده، مطرح کرد:  قیمت مرغ در کشور ۳۱ هزار تومان اعلام شد اما تا این لحظه هیچ نامه و مصوبه‌ای مبنی بر افزایش قیمت مرغ هنوز اعلام نشده است.

بیکس با بیان این‌که همیشه وقتی قیمت محصولی به صورت کشوری اعلام می‌شود قیمت در خراسان‌جنوبی حدود ۲ هزار تومان پایین‌تر است، گفت: هنوز مصوبه‌ای برای افزایش قیمت ابلاغ نشده است.

وی از دلایل افزایش قیمت درخواست مرغداران به دلیل عدم افزایش هزینه‌های تولید اعلام و عنوان کرد: در بحث مرغ چند نهاد اجرایی دخیل هستند که جهاد کشاورزی یکی از آن نهادها است.

مراکز عرضه خود اقدام به افزایش قیمت کردند!

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با اشاره به افزایش قیمت مرغ در استان و عرضه آن به قیمت ۲۹ تا ۳۱ هزار تومان، اظهار کرد: گویا مراکز عرضه با شنیدن افزایش قیمت کشوری خود نسبت به افزایش مرغ اقدام کردند!

برای پیگیری نظارت بر قیمت‌ها نیز جهت هماهنگی مصاحبه با علی تهوری معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با مسئول روابط عمومی این سازمان تماس گرفته که خودش پاسخگو بود و گفت اول با جهاد کشاورزی صحبت کنید بعد با صمت. البته آقای تهوری هم همین مطالبی که من گفتم را خواهد گفت.

یدالهی مسئول روابط عمومی سازمان صمت خراسان جنوبی در بحث افزایش قیمت و نظارت بر بازار در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: بحث تامین، قیمت گذاری و توزیع گوشت مرغ برعهده جهادکشاورزی است و سازمان صمت فقط اگر گران فروشی باشد و فروشنده ای بیش از قیمت مصوب گوشت مرغ را به فروش برساند بررسی و برخورد می‌کند.

وی در مورد تفاوت قیمت هم افزود: قیمت در عمده فروشی‌ها با خرده فروشی‌ها تفاوت دارد و خرده فروشی با توجه به قیمت فاکتور و درصد سود مشخص مرغ را عرضه می‌کند.

حمید ملانوری استاندار خراسان جنوبی نیز طی بازدید میدانی که اول آبان از بازار روز پاسداران داشته گفته است: درخصوص مواد پروتئینی به‌ویژه مرغ مقداری در بازار بیرجند کمبود احساس شد که امشب و فردا مرغ و تخم‌مرغ به میزان نیاز مردم عرضه می‌شود.

همچنین امروز قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ در مغازه ها ۲۱ هزار تومان بود.

افزایش قیمتهای بی حساب و کتاب!

براساس این گزارش؛ به نظر می‌رسد افزایش قیمت گوشت مرغ در خراسان جنوبی بی حساب و کتاب بوده چراکه مسئول مربوطه در جهاد کشاورزی استان ادعای عدم ابلاغ و مصوبه‌ای در بحث افزایش قیمت را دارد و می‌گوید “گویا مراکز عرضه با شنیدن افزایش قیمت کشوری خود نسبت به افزایش مرغ اقدام کردند”! سازمان صمت نیز بازرسی و نظارت بر بازار را جدی نگرفته چراکه اگر نظارتی وجود داشته باشد مگر مراکز عرضه اجازه دارند بدون ابلاغ افزایش قیمت از سوی استان براساس افزایش قیمت در کشور قیمت گوشت مرغ را در استان افزایش دهند؟

وقتی خراسان‌جنوبی استان تامین کننده گوشت مرغ برای سایر استانها و حتی کشور افغاستان است چرا باید در مرکز استان کمبود گوشت مرغ وجود داشته باشد و شاهد افزایش قیت حدود پنج هزار تومانی آن باشیم؟ این مسائل همه نشان از عدم انجام صحیح مسئولیت مسئولان مربوطه در استان و عدم نظارت درست دارد که می‌طلبد مسئولان در بحث تامین، توزیع و قیمت گذاری اقلام اساسی مردم توجه جدی داشته باشند.

انتهای پیام/۱۲۷