نماینده مجلس شورای اسلامی مطرح کرد؛

آشفتگی بازار و بلاتکلیفی، نیازمند معرفی فوری وزیر صمت/ کمر مردم زیربارگرانی شکسته است

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که رئیس جمهور علت تعلل در معرفی وزیر صمت را توضیح دهد، گفت: وضعیت بازار آشفته است و از سوی دیگر عملا نیمی از فرصتی که باید مسئولان برای جهش تولید اقدام می‌کردند را از دست دادند و همه‌چیز در بلاتکلیفی است.

مصطفی نخعی نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، ضمن گلایه از عدم‌معرفی وزیر صنعت، معدن و تجارت از سوی دولت گفت: با توجه به مأموریت‌های وزارت صمت در حوزه صنعت و معدن و مسائل تجارت و بازرگانی خیلی جای تعجب است که دولت به عنوان متولی کار اجرایی در کشور این موضوع را تعیین تکلیف نمی‌کند.
وی افزود: معرفی آقای مدرس خیابانی سرپرست وزارت صمت نیز در لحظات آخر صورت گرفت در حالی که دولت می توانست در فرصت سه ماهه زودتر نسبت به معرفی وی اقدام کند.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امسال سال جهش تولید است و یکی از ارکان اصلی در راستای جهش تولید، صنعت و معدن است؛ اگر می‌خواهیم به جهش تولید دست پیدا کنیم باید در حوزه صنعت و معدن، برنامه‌های جدی داشته باشیم.
نخعی ادامه داد: در سال آخر برنامه ششم توسعه هستیم و تکالیفی طبق برنامه ششم توسعه برعهده سازمان‌های مختلف از جمله وزارت صمت است که با نبود وزیر، این برنامه‌ها اجرا نخواهد شد.
وی با اشاره به این‌که رسالت جدید تخصیص ارز نیز از ماه گذشته با توجه به شرایط ارزی کشور به وزارت صمت واگذار شد؛ خاطرنشان کرد: بسیاری از حوزه‌های عملکردی بازرگانی و فعالیت‌های دیگر نیز در چند ماه گذشته از وزارت جهادکشاورزی به این وزارت‌خانه مهم واگذار شده است.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: با توجه به تنوع مأموریت‌های وزارت صمت برای تحقق “جهش تولید”، آشفتگی بازار، شرایط سخت اقتصادی، گرانی، تورم و عدم‌نظارت بر بازار نیاز به تعیین وزیر با فوریت برای این وزارت‌خانه است.
نخعی ضمن تأکید براین‌که کمر مردم زیر بار گرانی و تورم شکسته است، تصریح کرد: دیگر شرایط سخت‌تر از این را باید داشته باشیم که آقایان به خودشان بیایند و هرچه زودتر وزیر صمت را تعیین تکلیف کنند؟
مگر قحط‌الرجال است؟
وی علت تعلل دولت در معرفی وزارت صمت را سوالی دانست که باید رئیس‌جمهور به آن پاسخ دهد و افزود: جواب این سوال برای ما مبهم است، قحط‌الرجال در کشور نیست. افراد توانمند و شایسته بسیاری وجود دارند که رئیس دولت می‌تواند برای وزارت صمت معرفی کند.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی افزود: متأسفانه پس از گذشت چندین سال هنوز یکنواختی لازم در مجموعه مدیریتی دولت برای رسیدن به گزینه مورد نظر وجود ندارد.
بازار، آشفته و جهش تولید بلاتکلیف است
نخعی ضمن تأکید بر این‌که انتظار ما از دولت این است هرچه زودتر این موضوع تعیین تکلیف شود، یادآور شد: از طرفی وضعیت بازار آشفته است و از سوی دیگر عملا نیمی از فرصتی که باید مسئولان برای جهش تولید اقدام می‌کردند را از دست دادند و همه‌چیز در بلاتکلیفی است.
وی متذکر شد: مدیران در وزارت صمت قدرت تصمیم‌گیری ندارند و نمی‌دانند وضعیت چگونه باید باشد.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: توصیه ما به دولتمردان این است که شرایط کنونی را در نظر بگیرند و هرچه زودتر این موضوع را تعیین تکلیف کنند.
نخعی گفت: باید دولت فرد دلسوز، توانمند، آگاه به شرایط صنعت، معدن و تجارت و وضعیت موجود بازار را انتخاب کند تا شاید در ماه‌های باقی‌مانده وضعیت را سروسمانی دهد و نگذارد اوضاع از این بدتر شود.
وی بیان کرد: هیأت رئیسه مجلس و نمایندگان در نطق و تذکرات، بارها مشکل نبود وزیر صنعت را یادآوری می کنند.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی ضمن بیان این‌که خلاء قانونی برای نظارت بر بازار نداریم، افزود: نقش مجلس قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای قانون است.
نخعی گفت: این‌که طرح یا قانون جدیدی برای بازار نوشته شود، خیلی با واقعیت‌ها سازگار نیست چراکه ارکان نظارتی وجود دارد و مسئولیت‌ها در این زمینه مشخص شده است.
وی با بیان این‌که وضعیت کنونی بازار به دلیل عدم‌نظارت کافی است، یادآور شد: مجلس و کمیسیون‌های مختلف، مدام مسئولان را در چهارچوب مقررات زیرسوال می‌برند و مجلس نقش نظارتی خود را انجام می‌دهد.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در جلسات مختلف و غیرعلنی از مسئولان درباره نوسانات ارزی، قیمت‌ها و اوضاع بازار سوال پرسیده می‌شود.
انتهای پیام/۵/ ۴