رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بیرجند خبر داد

آغاز آبیاری جنگل های دست کاشت در بیرجند

علیپور از آغاز عملیات آبیاری سنواتی جنگلهای دست کاشت دشت شکراب خبر داد.

به گزارش خاورستان، علیپور رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بیرجند با بیان این‌که جنگلکاری با نهال یا بذر یک عملیات چندجانبه و سرمایه گذاری بلند مدت است که مستلزم کار، زمان و صرف هزینه است، گفت: بنابراین هرگونه غفلت یا اشتباهی که در شروع اتفاق افتد انعکاس آن تا پایان کار ادامه خواهد داشت.
وی افزود: اگر عملیات با شکست مواجه شود و سبزینگی اتفاق نیفتد کاهش اعتماد عمومی و عدم انگیزه مشارکت در سایر برنامه‌ها را به دنبال دارد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبحیزداری بیرجند با اشاره به این‌که عدم مراقبت از نهال‌های کشت شده در سال‌های اولیه از مهمترین عوامل شکست و ناموفقیتی در این‌گونه سرمایه‌گذاری‌ها است، گفت: این اداره طی سنوات گذشته سالهای (۹۳ و ۹۴ و ۹۶) با اهدافی چون احيا مراتع فقير و تخريب شده، تقویت پوشش گیاهی در منطقه و در نتیجه جلوگیری از فرسایش خاک اقدام به اجرای طرح جنگلداری چند منظوره در سطح ۱۶۰ هکتار از اراضی دشت شکراب کرد.
وی یکی از عوامل رشد و استقرار اولیه نهال‌ها را ذخیره اصولی نزولات آسمانی و انجام آبیاری مناسب بیان کرد و ادامه داد: این روش در پایداری نهال نقش مؤثری ایفا می‌کند.
علیپور با اشاره به این‌که اجرای آبیاری تکمیلی با حداقل ۵ دور آبیاری به ویژه در فصل تابستان از بروز خشکیدگی نهال جلوگیری می‌کند و منجر به رفع چالش و بحران کم آبی می‌شود، تصریح کرد: گونه‌های جنگلی کشت شده در این پروژه اغلب نهال‌های باگونه های سازگار منطقه شامل بادامک، زرشک وحشی، بادام، ارغوان، سنجد، عناب و انگور است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبحیزداری بیرجند اعلام کرد: این نهال ها در سال‌های آینده به لحاظ خاصیت ریشه دوانی قوی و ایجاد سامانه آبگیر، رطوبت لازم را جهت فعالیت‌های زیستی از زمین دریافت خواهد کرد.
وی ادامه داد: حفاظت فیزیکی از نهال کشت شده نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است به طوری که با جلوگیری از چرای دام، شکستن نهال و تردد دام و احشام از تخریب و نابودی و سرچرشدن نهال جلوگیری می‌کند که باید همواره مورد توجه قرار گیرد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبحیزداری بیرجند اضافه کرد: این امر با قرق کردن منطقه کاشت شده و با گشت و مراقبت توسط نیروهای یگان حفاظت امکان پذیر است.
علیپور در پایان گفت: بهبود نفوذپذیری، کاهش خطرات سیل خیزی و کنترل فرسایش و روان آب ها، همه دست آورد بهبود پوشش گیاهی مطلوب است که به لحاظ گستردگی عرصه‌های مستعد در این زمینه، رسیدن به ایرانی سرسبز مستلزم عزم ملی و مشارکت همه جانبه نهاد‌های مردمی و NGO‌ ها و جوامع محلی است.
انتهای پیام/ ۱۳۲