مدیر زراعت جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی مطرح کرد؛

آغاز برداشت گندم در خراسان‌جنوبی/ خشکسالی گسترده سطح زیر کشت را کاهش داد

حسینی با بیان اینکه برداشت گندم در خراسان جنوبی آغاز شده گفت: خشکسالی گسترده در خراسان جنوبی و خسارات ناشی از پیامدهای مستقیم و غیرمستقیم خشسکسالی از مهم‌ترین دلایل کاهش سطح زیرکشت گندم است.

سید مجتبی حسینی مدیر زراعت جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، از آغاز برداشت گندم در خراسان جنوبی خبر داد.
وی افزود: سطح زیر کشت گندم آبی در خراسان جنوبی ۱۸ هزار و ۶۵ هکتار است.
مدیر زراعت جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود از این سطح ۴۳ هزار تن گندم برداشت شود.
حسینی عنوان کرد: بیشترین سطح زیرکشت گندم در خراسان‌جنوبی مربوط به شهرستان قاین با ۳ هزار و ۲۳۵ هکتار است.
وی با بیان این‌که برداشت گندم در خراسان جنوبی با توجه به اقلیم هر منطقه تا اواسط مرداد ادامه دارد، اظهار کرد: سطح زیر کشت گندم در سال جاری کاهش داشته است.
مدیر زراعت جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: خشکسالی گسترده در استان و خسارات ناشی از پیامدهای مستقیم و غیرمستقیم خشسکسالی از مهم‌ترین دلایل کاهش سطح زیرکشت گندم است.
حسینی خاطرنشان کرد: ارقام کشت شده گندم در خراسان جنوبی شامل ارگ، افق، نارین، برزگر، بم و سیستان میشود.
وی افزود:کاهش سطح زیرکشت دیم، کاهش نزولات جوی، افزایش شوری خاک، حمله آفات و بیماری‌ها و افزایش خسارت سرما را از جمله دلایل کاهش سطح زیرکشت گندم استان است.
مدیر زراعت جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: سال گذشته از ۱۷ هزار و ۹۳۶ هکتار سطح زیرکشت گندم در استان ۶۳ هزار و ۵۶۵ تن محصول برداشت شده است.
آغاز برداشت جو در خراسان‌جنوبی
محمدرضا اکبری معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز در گفت‌و‌گو با خاورستان، از آغاز برداشت جو از اراضی زیرکشت این محصول در خراسان جنوبی خبر داد.
وی افزود: سطح زیرکشت جو در سال جاری در استان ۲۱ هزار هکتار است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود از این میزان سطح، حدود ۴۵ هزار تن محصول برداشت شود.
اکبری عنوان کرد: بیشترین سطح زیرکشت جو در استان مربوط به شهرستان بشرویه با ۷ هزار و ۴۰۰ هکتار سطح زیر کشت است.
وی در مورد ارقام جو کشت شده در خراسان جنوبی، گفت: رقم‌های نصرت، ریحان، مهر، یوسف و گلشن از جمله ارقام جو کشت شده در استان است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: برداشت این محصول در استان تا اواخر تیر ادامه دارد.
اکبری با اشاره به کاهش سطح زیرکشت جو در سال جاری، افزود: خشکسالی گسترده در استان، خسارات ناشی از پیامد‌های مستقیم و غیرمستقیم خشکسالی، کاهش سطح زیرکشت دیم، کاهش نزولات جوی، افزایش شوری خاک، حمله آفات و بیماری‌ها و افزایش خسارت سرما از جمله عوامل کاهش سطح زیرکشت جو در استان است.
وی عنوان کرد: سال گذشته از ۲۰ هزار و ۴۳۵ هکتار سطح زیرکشت جو در استان ۶۵ هزار و ۳۹۱ تن محصول برداشت شده است.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۴/ ۴