رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری طبس خبر داد

آغاز برداشت ۵۰ تن آنغوزه در طبس

محمدیان گفت: عملیات برداشت آنغوزه ار مراتع طبس که امسال به 50 تن می رسد آغاز شده و تا نیمه ی اول مهر ماه ادامه داد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدیان رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری طبس در جمع خبرنگاران، با اعلام آغاز فصل برداشت آنغوزه در این شهر گفت: سطح پراکنش آنغوزه در این شهرستان ۲۵۰ هزار هکتار است.
محمدیان افزود: سطح مفید این رویشگاه ها ۶۳ هزار و ۵۵ هکتار است که در قالب ۱۱ طرح بهره برداری از طریق مزایده به مجریان واگذار شده است.و پیش بینی می شود امسال از این سطح ۵۰ تن محصول آنغوزه برداشت شود.
به گفته ی وی مجریان موظف هستند علاوه بر پرداخت بهره مالکانه نسبت به احیای مراتع نیز اقدام کنند.
وی بهره مالکانه ای که بابت برداشت آنغوزه از مجریان اخذ می شود را یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: عملیات احیایی که باید توسط این افراد انجام شود نیز بیش از ۱۲۰ هزار هکتار است.
محمدیان درآمد حاصل از این میزان برداشت را در شهرستان طبس برای ۵۰ تن آنغوزه حدود ۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: متاسفانه هنوز در بحث فراوری این محصول اقدام خاصی در استان توسط پژوهشگران و محققان انجام نشده است. و این محصول هر ساله بدون فراوری به هندوستان صادر می شود.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان طبس گفت: کشورهای تولید کننده اصلی این گیاه ،افغانستان، ایران، ترکستان. است. آنغوزه عمدتا از ایران و افغانستان وارد هند می شود. بخشی از آنغوزه وارداتی به هند پس از مقداری پردازش و ارزش افزوده دوباره به کشورهای مختلف صادر می شود.
وی درباره ی خواص دارویی این محصول گفت: بر اساس گفته ی گیاه پزشکان آنغوزه برای رفع انگل ،کمک به کاهش نفخ و دیگر مشکلات شکم،کمک به تسکین آسم،پایین آورن فشارخون،تسکین سردرد،کاهش اختلالات عصبی و … مفید است.
انتهای پیام/ ۱۳۲