با کشت 400 نهال عناب صورت گرفت؛

آغاز فعالیت گروه پژوهشی «بهینه سازی تولید و فرآوری عناب، زرشک و زعفران» جهاددانشگاهی خراسان جنوبی

عضو گروه پژوهشی «بهینه سازی تولید و فرآوری عناب، زرشک و زعفران» جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: با کشت 400 نهال عناب، گروه پژوهشی«بهینه سازی تولید و فرآوری عناب، زرشک و زعفران» در دهکده تحقیقاتی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی استان فعالیت خود را آغاز کرد.

به گزارش خاورستان، حسین راغ آرا، عضو گروه پژوهشی «بهینه‌سازی تولید و فرآوری عناب، زرشک و زعفران» جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی گفت: عناب، زرشک و زعفران به عنوان سه محصول استراتژیک استان پتانسیل قابل توجهی جهت توسعه بخش کشاورزی استان دارد.
وی با اشاره به اینکه گیاه عناب در حیطه کشاورزی، صنعت و صادرات مغفول مانده است، اظهار کرد: ۹۴% عناب ایران، در خراسان جنوبی تولید می­شود که علی‌رغم کاربردهای گسترده این محصول در حوزه دارو و درمان جهت بهره برداری این محصول اقدام جدی صورت نگرفته است.
عضو گروه پژوهشی«بهینه سازی تولید و فرآوری عناب، زرشک و زعفران» جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی عنوان کرد: عناب از جمله گیاهان دارویی مقاوم به شوری و خشکی است که با توجه به روند نزولی بارندگی و محدودیت منابع آب، تغییر الگوی کشت و استفاده از گیاهان کم توقع استراتژی مناسبی جهت گذر از خشکسالی­های پی در پی به نظر می­رسد و افزایش سطح زیر کشت این محصول استراتژیک، در برنامه توسعه گروه پژوهشی دیده شده­ است.
محسن پویان، مشاور پژوهشی رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی در حوزه گیاهان دارویی نیز با بیان اینکه میوه عناب به صورت تازه و خشک مصرف می­شود، بیان کرد: این میوه ضمن سرشار بودن از ویتامین «ث»، دارای خواص ضد سرطانی و دارویی مختلف و مهم می­باشد.
وی با اشاره به مصارف دارویی و خوارکی میوه عناب، گفت: این محصول در درمان آسم، تنگی نفس، سرطان، به عنوان تب بر، مسکن، اشتها آور، هضم غذا و درمان فشار خون کاربرد بسیاری دارد.
مشاور پژوهشی رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی در حوزه گیاهان دارویی با بیان اینکه عناب درختچه‌ای است که متوسط ارتفاع آن تا ۱۰ متر نیز می‌رسد، یادآور شد: تولید فرآورده­های دارویی و خوراکی این محصول در دستور کارگروه پژوهشی جهاددانشگاهی استان دیده شده ­است.
روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد خراسان جنوبی