رئیس اداره حفاظت محیط زیست نهبندان خبر داد

آغاز مهاجرت پرندگان به تالاب کجی نمکزار نهبندان

کوهستانی گفت: آبگیری تالاب کجی نمکزار نهبندان، پرندگان مهاجر را به این منطقه دیدنی کشاند.

به گزارش خاورستان، رئیس اداره حفاظت محیط زیست نهبندان امروز در جمع خبرنگاران گفت: با شروع بارندگی‌های پاییزی و بارش ۳۵ میلی متری در چند روز گذشته، آغاز مهاجرت پرندگان به تالاب کجی نمکزار نهبندان، این تالاب آبگیری و میزبان اولین گروه از انواع پرندگان مهاجرآبزی و کنار آبزی شد.
وی افزود: اردک سرسبز، خوتکا، فلامینگو، پلیکان و کاکایی از مهمترین پرندگانی هستند که در مسیر برگشت از مناطق جنوبی و عزیمت به سمت شمال در تالاب کجی نهبندان فرود می‌آیند.
کوهستانی با بیان اینکه این تالاب یک تالاب نمکی و فصلی است که معمولا اواسط پاییز تا اواسط بهار آبگیری می‌شود گفت: مهم‌ترین منبع تأمین کننده آب تالاب کجی، ریزش باران و جاری شدن سیلاب‌های حوزه آبریز نهبندان و چشمه‌های کرانه تالاب است.
وی افزود: تالاب کجی نمکزار در ادوار دور یکی از تالاب‌های دایمی ایران بوده است و پرندگان مهاجر در تمام فصول در این منطقه حضور داشته‌اند، اما با گذر زمان و خشکسالی‌های به وجود آمده این تالاب به صورت فصلی آبگیری می‌شود.
وی اظهار کرد: پناهگاه حیات وحش تالاب کجی نمکزار با ۲۲ هزار هکتار شامل تالاب و محدوده جنگلی است که در ۷۵ کیلومتری شهر نهبندان و در حاشیه جاده ارتباطی بیرجند – زاهدان قرار دارد.
انتهای پیام/۴