یادداشت/

آقایان مسئول!بیکاری جوانان استان را می بینید و شب خواب تان می برد؟

بیکاری استان از 7% به 9.8% رسیده است. واقعا شب خوابتان می رود؟ افزایش 2.8 درصدی بیکاری در یک سال برای یک استان را متوجه می شوید؟ وقتی فقط برای 200 عنوان شغلی در بیمارستان، 11هزار نفر ثبت نام می کنند، می دانید معنی اش چیست؟وقتی تصاویر ثبت نام کنندگانی که برای آزمون می رفتند را دیدم یاد راهپیمایی 22 بهمن افتادم.

سید مصطفی موسوی نژاد: خراسان جنوبی! خطه محرمیت زده شرق کشور. خشکسالی، کمبود بودجه، بی توجهی مسئولین کشوری، مردمی آرام و با فرهنگ اما زجر کشیده. بله، اینها برخی از صفاتیست که وقتی نام خراسان جنوبی می آید، به ذهن ها خطور می کند. سال ۹۴ فراز و نشیب های فراوانی داشت، اتفاقات خوب و بد زیادی داشت که هر کدام خاطره ای برای خود ایجاد کرد. اما آنچه مردم این خطه را بیش از پیش همچنان می آزارد اوضاع نابسامان اقتصادی و خشکسالی روز افزون است. خراسان جنوبی منطقه ای گرم و خشک است که باران اندکی در این استان می بارد. از حیث صنایع و اقتصاد نیز در رتبه های پایینی قرار دارد و اگر به همین ترتیب پیش برود روند مهاجرت از استان سرعت خواهد گرفت.
نباید از اوضاع نابسامان اقتصادی کشور در دولت تدبیر و امید چشم پوشی کرد چرا که اوضاع اقتصادی کشور بر تمامی استانها سایه می افکند. شرایط اقتصادی که مسئول آن دولت تدبیری است که نزدیک به ۳ سال است دارد تدبیر می کند اما نتیجه اش می شود منفی شدن خالص اشتغال در دولت جناب روحانی، نتیجه اش می شود گاهش ۱۶ درصدی صادرات غیر نفتی و ۱۹٫۴ دردصدی حجم تجارت خارجی، نتیجه اش می شود افزایش دو برابری واردات از آمریکا در ماه اول توافق، آن هم چه وارداتی! واردات تیغ اره، خمیر بازی، مسواک، شبرنگ و چوب درخت کاج. نتیجه اش می شود اشتغال برای اروپایی ها، ایرباس، پژو و… علی الخصوص اشتغال برای چینی های عزیز، بطوریکه در آماری بی سابقه چیزی حدود یک چهارم واردات کشورمان از چین صورت می گیرد. نتیجه اش می شود کاهش ۱۸۷ درصدی قدرت خرید کارگران، نتیجه اش می شود رشد منفی ۲۵ درصدی صنعت در سه ماهه آخر سال ۹۴، نتیجه اش می شود رو به ورشکستگی رفتن صنعت سیمان و زیان چیزی حدود ۸۶ درصدی شرکت های بزرگ فلزی در سال ۹۴٫ نتیجه اش می شود تعطیلی چیزی حدود ۷۰۰ معدن سنگ در این سه سال و غیر فعال شدن ۴۰% این معادن و کاهش ۳۵ درصدی تولیدشان. نتیجه اش می شود رکورد شکنی ۱۰۰ ساله در واردات کشاورزی.
حال شما بگویید ظریف بوعلی سینا و زکریای زمان است، حال شما بگویید برجام را خدا آورد، رفاه را هم خدا می آورد. بنشینید در خانه تان و استعفای خود را بنویسید، آخر رفاه را خدا می آورد، شما چه کاره اید؟
اگر این ادبیات در بین مسئولین این استان هم وارد شود که واویلتاست. شاید هم وارد شده است که بیکاری استان از ۷% به ۹٫۸% رسیده است. واقعا شب خوابتان می رود؟ افزایش ۲٫۸ درصدی بیکاری در یک سال برای یک استان را متوجه می شوید؟ وقتی فقط برای ۲۰۰ عنوان شغلی در بیمارستان، ۱۱هزار نفر ثبت نام می کنند، می دانید معنی اش چیست؟وقتی تصاویر ثبت نام کنندگانی که برای آزمون می رفتند را دیدم یاد راهپیمایی ۲۲ بهمن افتادم. می ترسیم فردا از مسئولین این افزایش بیکاری را مطالبه کنیم و در جواب مان بگویند، اشتغال را هم خدا می آورد. ما چه کاره ایم. آقایان مسئول! یک ماه حقوق تان را نگیرید و از پس اندازهای تان استفاده نکنید تا طعم بیکاری را بچشید. ببینید خانواری که بیکار می شود و پدر خانه شب نانی ندارد که برای اهل خانه بیاورد چه طعمی دارد. حس کنید. بعدش هم اگر خواستید بگویید اشتغال را هم خدا می آورد، اشکالی ندارد، بگویید، اما یکبار طعم آن را بچشید