کارشناس اقتصادی:

آقای روحانی صف‌های خرید مرغ و روغن را ببنید و بعد بگوید چرخ اقتصاد می‌چرخد/ قدرت خرید مردم یک ششم سال ۹۲ شد

یک کارشناس اقتصادی در واکنش به اظهارات رئیس جمهور مبنی بر چرخیدن چرخ اقتصادی و سانتریفیوژها، گفت: زندگی مردم با تورم ۵۰ درصدی خیلی سخت شده و آقای روحانی صف مردم برای خرید مرغ و روغن را ببیند و بعد بگویند چرخ اقتصاد می‌چرخد.

به گزارش خاورستان، عبدالمجید شیخی کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با دانا، در مورد اظهارات آقای روحانی مبنی بر اینکه امروز هم اقتصاد ما بهتر می‌چرخد هم سانتریفیوژها و به وعده‌ام عمل کردم؛ اظهار کرد: این اظهارات اصلاً با واقعیت همخوانی ندارد و مانند سخنانی که قبلاً گفته شد. ایشان بهتر است پاسخ دهند وعده‌های ۱۰۰ روزه و… را که در ایام انتخاباتی دوره اول و دوم بیان کردند را به یاد دارد یا نه؟
سخنان روحانی، عذر بالاتر از گناه است/ زندگی مردم با تورم ۵۰ درصدی خیلی سخت شده است
وی سخنان روز جاری روحانی مبنی بر اینکه مدعی مدیریت چرخ اقتصاد است را عذر بالاتر از گناه دانست و افزود: عملکرد روحانی در سال‌های سکان‌داری ریاست دستگاه اجرایی کشور ثمره‌ای جز رکود اقتصادی و تورم بی‌سابقه و افسار گریخته حاصلی نداشته است.
این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: با یک محاسبه ساده کارشناسی می‌توان اثبات کرد قدرت خرید مردم در حال حاضر به یک ششم سال ۹۲ رسیده و نرخ تورم بالای ۴۰ درصد بر اقتصاد مستولی شده است. این اعداد وحشتناک و بی‌سابقه مانند نرخ تورم نقطه‌ای ۴۸ درصدی در کشور نهادینه شده که حاصل عملکرد دولت آقای روحانی است.
در ۷ سال گذشته بنگاه‌های تولید تعطیل و کارگران بیکار شدند
شیخی ادامه داد: کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی بسیاری در کشور امروز به لطف عدم مدیریت اقتصادی دولت تعطیل و کارگران بیکار شده‌اند؛ در مقابل با برخی تصمیمات رانت‌های عجیب‌وغریبی به جیب نورچشمی‌ها و هم‌حزبی‌ها و سرازیر کرد.
وی با اشاره به اینکه با افزایش نرخ رشد تورم در سال‌های اخیر قدت خرید مردم ۸۳،۴ درصد کاهش یافته است، گفت: بی‌تردید خط فقر که در سال ۹۲ حدود ۲ میلیون بود؛ امروز به بالای ۱۰ میلیون تومان رسیده است؛ شاید کمتر از ۱۰درصد مردم و فقط ۳ دهک بالایی (دهک‌های ۸ ، ۹ و ۱۰) که تجار، دلالان و واسطه‌های مالی هستند، توان تبدیل پول به دارایی‌هایی چون سکه و ملک را دارند و بالاتر از خط فقر درآمد دارند.
این کارشناس اقتصادی اشاره کرد: آقای روحانی و مسئولان دولت امروز به خیابان‌ها بروند و صف مردم برای خرید مرغ و روغن با نرخ مصوب را ببنید و بعد بگویند چرخ اقتصاد می‌چرخد.
آقای روحانی قیمت گوشت مرغ در سال ۹۲ چقدر بود؟/ پول یارانه «هیچ» شد
شیخی گفت: آقای روحانی پاسخ دهد قیمت گوشت مرغ در سال ۹۲ چقدر بود؟ و امروز با مدیریت ایشان به چقدر رسیده است؛ عملاً قیمت مرغ را به بیش از ۳۰ هزار تومان تومان رساندند و با عرضه مرغ کیلویی ۲۰ هزار تومانی مشکل حل نخواهد شد.
این کارشناس اضافه کرد: اشتباهات دولت تدبیر و امید بخصوص در حوزه اقتصادی این‌قدر زیاد است که اگر هیچ دولتی نداشتیم، احتمالاً وضعیت مان امروز بهتر بود.
وی توضیح داد: دولت باید در مورد همه مصیبت‌هایی که از لحاظ اقتصادی به مردم تحمیل می‌شود، پاسخگو باشد و دولت فعلی توان کنترل و مدیریت اقتصاد را نداشت و باید با دیدن وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم خجالت بکشند.
شیخی گفت: دولت با شرکت در مراسم افتتاحیه طرح‌های صنعتی که کارآفرینان بخش خصوصی راه‌اندازی کردند، آن را را به نام خود ثبت می‌کند اما با این کارها و گفتار درمانی و سخن گفتن نمی‌تواند عملکرد بسیار ضعیف خود را پوشش دهد.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: قبل از سال ۹۲ مردم ۴۵۵۰۰ تومان یارانه می‌گرفتند و با آن ارتزاق می‌کردند ولی امروز این یارانه که در این سال‌ها هیچ تغییر نکرده است فقط پول یک مرغ است.
انتهای پیام/۴