مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی مطرح کرد

آلوده‌شدن دو واحد مرغ تخم‌گذار به آنفلوانزای حاد پرندگان در خراسان جنوبی/ تخم‌مرغ‌های موجود در بازار سالم است

اصغرزاده با اشاره به آلوده شدن دو واحد مرغ تخم گذار در استان به آنفلوانزای حاد پرندگان گفت: تخم مرغ‌های موجود در بازار سالم هستند.

محمد اصغرزاده مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، گفت: بعد از اینکه یکی از واحدهای مرغ تخم‌گذار در خراسان‌جنوبی اعلام تلفات غیر متعارف کرد، در موضوع ورود پیدا کرده و متأسفانه متوجه شدیم که علت این تلفات آنفلوانزای حاد پرندگان بوده است.
وی با بیان این‌که در خراسان جنوبی ۴۸ مرغداری فعال با بیش از ۲ میلیون قطعه فعالیت دارند افزود: در حال حاضر دو واحد مرغ تخم‌گذار در استان در گیر این مسئله هستند.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی اظهار کرد: این واحدها قرنطینه شده‌اند و طبق پروتکل‌های بهداشتی در این زمینه رفتار خواهد شد.
اصغرزاده با بیان این‌که تخم مرغ‌های این واحدها جمع‌آوری شده‌اند، گفت: در حال حاضر تمامی برندهای تخم مرغ موجود در بازار سالم هستند و مردم از این جهت نگرانی نداشته باشند.
وی با اشاره به این‌که نوع ویروس نیز در آزمایشگاه‌های ما مشخص شده است، اظهار کرد: هر چند این بیماری بین انسان و پرندگان مشترک است اما در سطح کشور گزارشی از انتقال این نوع ویروس از پرنده به انسان نداشته‌ایم.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: اگر تخم مرغ در دمای بالای ۵۰ درجه آب پز یا پخته شود هر نوع ویروس آنفلوانزا و حتی کرونا در این دما از بین می‌رود.
اصغرزاده درباره علت آلوده شدن این واحدهای مرغ تخم‌گذار به آنفلوانزای حاد پرندگان یادآور شد: یکی از علت‌هایی که در این زمینه مطرح است، آلوده شدن از طریق پرندگان مهاجری است که در اطراف این واحد تولیدی وجود داشته‌اند.
وی گفت: از سایر واحدهای فعال در عرصه تولید تخم مرغ درخواست داریم که مسائل امنیت زیستی را مراعات کنند تا گرفتار چنین مسائلی نشوند.
انتهای پیام/۴