مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان درمیان مطرح کرد؛

آماده سازی مواکب اربعین برای پذیرایی از زائرین حسینی/ سه موکب از شهرستان درمیان در کاظمین مستقر می‌شود

حجت الاسلام خزاعی گفت: شهرستان درمیان سه موکب پذیرایی، اسکان و پخت نان در ایام اربعین حسینی در شهر کاظمین دارد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، همه ساله در ایام منتهی به اربعین حسینی، زائران و عاشقان دلباخته سیدالشهدا(ع) مسیر نجف تا کربلا را به عنوان یک سنت حسنه با پای پیاده طی می‌کنند که در طول مسیر هم موکب‌هایی هستند که با پذیرایی از این عاشقانه زائران می‌توانند در آنجا استراحت کنند.

در مسیر زائران موکب ها و خیمه‌های فراوانی برای پذیرایی برپا شده است که صحنه‌های بسیار زیبایی را خلق می‌کنند که بیشتر اکثر مردم قبایل و عشایر مختلف در این مسیر خیمه و چادر برپا کرده و با تمامی دارایی خود حتی به اندازه قرص نان یا با شستن پای زائران به مردم خدمت می‌کنند و این خدمت را برای خود افتخاری بزرگ می‌دانند و در ایران و عراق برای پذیرش زائران مراسم اربعین حسینی به غیر از موکب‌های اسکان و تغذیه، برخی موکب‌ها هم برای میان وعده، نظافت، پاکسازی، خیاطی، واکس، ویلچر و تعمیرات در نظر گرفته می‌شود.

مردم عاشق و دلباخته استان خراسان جنوبی نیز از سال‌های گذشته با حضور در مسیر زائران اربعین به خدمت‌رسانی به زائران چه در عراق و چه در ایران پرداخته‌اند و امسال نیز خواهند پرداخت.

خراسان‌جنوبی علی رغم اینکه یک استان مرزی و کم برخوردار است اما در زمینه کمک به بازسازی به عتبات عالیات و جمع آوری کمک‌های مردمی پیشتاز است‌.

اکثر شهرستانهای خراسان جنوبی در ایام اربعین اقدام به برپایی موکب هایی برای پذیرایی و اسکان زائران می‌کنند.

شهرستان درمیان نیز یکی از شهرستانهایی است که علاوه بر پیشتاز بودن در بحث کمک به بازسازی عتبات عالیات و بافت فرش در ایام اربعین نیز سه موکب برای پذیرایی، اسکان و پخت نان دارد.

استقرار سه موکب از شهرستان درمیان در کاظمین
حجت الاسلام و المسلمین مصیب خزاعی امام جمعه اسدیه و مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان درمیان در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: شهرستان درمیان سه موکب پذیرایی، اسکان و پخت نان در ایام اربعین حسینی در شهر کاظمین دارد.

وی افزود: موکب شهدای شهرستان درمیان که موکب پذیرایی در سه وعده صبحانه، نهار و شام و میان وعده برای زائران است از سال ۱۳۹۶ تشکیل شده است.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان درمیان بیان کرد: این موکب در سالهای ۹۶،۹۷ و ۹۸ خدمات رسانی داشته و طی دو سال گذشته به دلیل کرونا فعالیت نداشته و امسال نیز توفیق خدمت به زائران امام حسین (ع) را دارد.

حجت الاسلام خزاعی عنوان کرد: موکب شهدای شهرستان درمیان در هر وعده از ۱۵۰۰ زائر پذیرایی می‌کند؛ روزانه پذیرای بیش از ۴۵۰۰ زائر است.


وی اظهار کرد: علاوه بر پذیرایی در هر وعده به عنوان میان وعده نیز با بسته بندی هایی از جمله نخود کشمش در طول روز نیز میزبان زائران است.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان درمیان گفت: علاوه بر خدمات پذیرایی از زائران در کنار موکب شهدای شهرستان درمیان ایستگاه امدادی نیز فعال است و خدماتی از جمله بررسی فشار خون، خدمات امدادی و توزیع اقلام بهداشتی مورد نیاز را برای زائران انجام میدهد.

حجت الاسلام خزاعی بیان کرد: همچنین طی سال ۹۸ در مجاورت موکب شهدای شهرستان درمیان خدمات آرایشگری و خیاطی نیز ارائه شده است.

وی با بیان اینکه این موکب در شهر کاظمین باب صاحب الزمان (عج) مستقر است، گفت: در موکب اسکان نیز طی شبانه روز بیش از ۱۰۰ زائر می‌توانند از محل خواب و استراحت استفاده کنند.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان درمیان عنوان کرد: علاوه بر موکب شهدای شهرستان درمیان دو موکب از شهر قهستان؛ موکب علمدار کربلا از قهستان و شهدای گمنام درخش نیز در شهر کاظمین جهت خدمات دهی به زائران مستقر هستند.

حجت الاسلام خزاعی افزود: موکب شهدای گمنام درخش اسکان و موکب علمدار کربلا از قهستان پخت نان را برعهده دارند.

وی با بیان اینکه در هر موکب حداقل ۲۰ نفر خدمت رسانی به زائران را انجام میدهند، بیان کرد: در مجموع سه موکب روزانه بیش از ۱۰۰ نفر خدمه مشغول به فعالیت هستند.

۱۲ روز خدمت رسانی به زائران/ ارادت اهل سنت به زائران اربعین حسینی 

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان درمیان گفت: موکب های شهرستان درمیان حداقل ۱۲ روز در خدمت زائران اربعین حسینی هستند.


حجت الاسلام خزاعی اظهار کرد: صددرصد کمک‌های جمع آوری شده برای این موکب ها مردمی است و با توجه به اینکه شهرستان درمیان یک شهرستان تقریبی است و برادران اهل سنت را در کنار شیعه داریم، اهل سنت نیز کمک های مالی بسیار خوب و اهدای گوسفند را به موکب های این شهرستان داشته و دارند.

وی خاطرنشان کرد: جمعیت قابل توجهی از برادران اهل سنت شهرستان درمیان نیز متقاضی خدمت رسانی به زائران  اربعین حسینی در موکب ها هستند که پیش بینی های لازم جهت حضور این عزیزان انجام شده است.

بافت و اهدای ۲۰۰متر فرش طی سال گذشته

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان درمیان با بیان اینکه شهرستان درمیان جزو شهرستانهای پیشتاز در زمینه کمک به بازسازی عتبات است به بافت فرش در این شهرستان برای عتبات اشاره و عنوان کرد: شهرستان درمیان در زمینه بافت فرش برای کمک به بازسازی عتبات رتبه اول تا سوم را دارد و طی سال گذشته حدود ۲۰۰ متر فرش در این شهرستان بافته شده است.

حجت الاسلام خزاعی افزود: هم اکنون در شهرهای اسدیه و گزیک فرش به اتمام رسیده آماده بُرش داریم.

وی خاطرنشان کرد: برای اولین بار در روستای فورگ که از برادران اهل سنت شهرستان هستند نیز یک کارگاه بافت فرش برای کمک به بازسازی عتبات افتتاح شده است.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان درمیان بیان کرد: برگزاری اردوی زیارتی به مشهد مقدس برای بافندگان فرش از دیگر فعالیت های ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان درمیان است.

انتهای پیام/۱۲۷