وزیر نیرو در بیرجند مطرح کرد

آمادگی حل مشکل آب و برق خراسان‌جنوبی از طریق تفویض اختیارات قانونی/ پیگیر صدور مجوز برای شیرین کردن آب دریا هستیم

وزیر نیرو گفت: آمادگی حل مشکل آب و برق خراسان‌جنوبی از طریق برخی تفویض اختیارات قانونی را داریم.

به گزارش خبرنگار خاورستان، رضا اردکانیان وزیر نیرو در جلسه بررسی مشکلات صنعت آب و برق خراسان‌جنوبی با اشاره به مسئولیتی که در کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی و تجاری با افغانستان دارد، اظهار کرد: مرز مشترک داشتن خراسان‌جنوبی با افغانستان ظرفیتی است که میتواند این استان را به برخوردارترین سطح برساند.
وی افزود: مرز خراسان‌جنوبی با برنامه‌ریزی می‌تواند به یکی از ویترین‌های توسعه کشور تبدیل شود.
وزیر نیرو تمرکزگرایی و بخشی عمل کردن را دو بیماری در کشور دانست و بیان کرد: این دو مشکل دلیلی شده که تکرار طرح بسیاری از نقاط ضعف ضروری به نظر برسد اما بیان مسائل و مشکلات نباید دلیلی برای غافل بودن از داشته‌هایمان باشد.
اردکانیان عنوان کرد: آمادگی حل مشکل آب و برق خراسان‌جنوبی از طریق برخی تفویض اختیارات قانونی را داریم.
وی اظهار کرد: سازگاری با کم آبی به معنای پذیرش زندگی در یک اقیلم خشک و نیمه خشک و کار کردن و کشاورزی بر اساس الگوی مناسب با این اقلیم است.
وزیر نیرو بیان کرد: کشور عراق و افغانستان در حوزه‌های آب‌ریز مشترکاتی دارد و همانطور که امنیت عراق و افغانستان بر امنیت کشور ما تأثیر می گذارد بی شک توسعه این دو کشور نیز با توسعه ایران در ارتباط است.
اردکانیان گفت: باید در توزیع منابع مالی بازنگری صورت گیرد و باید به تثبیت جمعیت در مرز به عنوان یک اولویت نگاه کرد و لازم است وزن کافی به این بخش داده و صنعت آب و برق نیز این موارد را مورد نظر داشته باشد.
وی تصریح کرد: شیرین کردن آب دریا را در چهارچوب سازگاری با کم آبی می‌بینیم و این یکی از پیگیری‌های جدی صدور مجوز برای شیرین کردن آب دریا است.
وزیر نیرو بیان کرد: لازم است ضریب آب بهاء اصلاح شود و همچنین می‌توانیم از محل صرفه جویی یارانه انرژی منبعی را به عنوان مشوق به برخی استان‌ها برای طرح‌های سازگار با کم آبی اختصاص دهیم.
اردکانیان تاکید کرد: باید مشکل برق ۴۰ معدن منطقه شاهکوه نهبندان حل شود و صنعت و معدن مشکل در زمینه آب و برق نداشته باشند.
وی عنوان کرد: در قانون بودجه برای مشکل زیر ساخت‌های مسکن مهر یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که بخشی از آن برای موضوع آب و برق اختصاص خواهد یافت.
انتهای پیام/۱۲۷