در ستاد استانی مدیریت کرونا خراسان جنوبی مطرح شد؛

آمادگی خراسان جنوبی برای پیشگیری از ورود کرونای هندی / تردد و مراجعه بیماران کرونایی از سیستان و بلوچستان به خراسان جنوبی جای نگرانی دارد

تامین امنیت مرز و مراقبت‌های بهداشتی برای پیشگیری از ورود ویروس کرونای هندی به استان با آمادگی کامل در حال انجام است اما تردد و مراجعه بیماران کرونایی از سیستان و بلوچستان به خراسان جنوبی جای نگرانی دارد.

به گزارش خبرنگار خاورستان،حمید ملانوری امروز در جلسه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا با اشاره به افتخارآفرینی ملت بزرگ ایران اسلامی در انتخابات ۲۸ خرداد اظهار کرد: این افتخار آفرینی مردمان همیشه در صحنه استان با حضور ۷۴.۲ درصد، نشان از بصیرت و آگاهی مردمان این سرزمین دارد.
استاندار خراسان جنوبی در ادامه با اشاره به شیوه ویروس هندی در کشورهای همجوار، گفت: با توجه به تدابیر و اقدامات لازم بهداشتی تاکنون هیچگونه ویروس هندی از مرزهای شرقی به استان گزارش نشده است.
وی بیان کرد: از زمان شیوع ویروس هندی طبق مصوبات ستاد کرونا با تاکید بر همکاری‌های مشترک مرزی و توسعه کیفیت و کمیت صادرات، پایانه مسافربری مرزی ماهیرود تعطیل شد اما مبادلات تجاری در بازارچه مرزی با رعایت پروتکل های بهداشتی در حال انجام است.
ملانوری به وضعیت قرمز کرونایی در استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان اشاره کرد و ادامه داد: برای جلوگیری از ورود ویروس هندی از استان های همجوار به خراسان جنوبی باید ترددها با جدیت کنترل شود و در این ارتباط و اعمال محدودیت کمیته‌ای با قید فوریت در استان تشکیل و نتیجه کارشناسی به ستاد اعلام شود.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به تداوم برنامه واکسیناسیون کرونا در استان، گفت: تمامی امکانات دستگاه‌های اجرایی از قبیل خودرویی و فضای فیزیکی در صورت نیاز باید در اختیار دانشگاه علوم پزشکی بیرجند قرار گیرد تا خللی در روند واکسیناسیون عمومی ایجاد نشود.
وی بر رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک تأکید کرد و افزود: اگرچه جامعه احساس می‌کند تب و تاب کرونا کاهش یافته اما با عادی انگاری و دورهمی‌ها ممکن است دوباره کرونا جامعه را غافلگیر و گرفتار کند.
ملانوری خاطر نشان کرد: اقدام مقام معظم رهبری برای تزریق و حمایت از واکسن ایرانی کرونا قوت قلبی برای همه دست‌اندرکاران و اعتماد و اطمینان‌بخشی به جامعه بود و امیدواریم با تولید انبوه واکسن ایرانی بتوانیم شاهد تزریق واکسن به صورت گسترده در استان و بازگشایی مدارس و دانشگاه ها در سال تحصیلی جدید باشیم.
استاندار خراسان جنوبی در پایان از تغییر رسته‌های کتابخانه‌های عمومی و موزه‌ها از گروه‌های شماره سه به ۲ طبق اعلام وزارت کشور خبر داد و تأکید کرد: هرگونه فعالیت در این اماکن باید صرفا با رعایت موازین و مقررات ابلاغی ادامه یابد.
اظهار نگرانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی از تردد و مراجعه بیماران کرونایی از سیستان و بلوچستان به خراسان جنوبی
دکتردهقانی فیروزآبادیرئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز با اشاره به وضع فوق بحرانی کرونا در استان های همجوار، گفت: تردد و مراجعه بیماران کرونایی از سیستان و بلوچستان به خراسان جنوبی جای نگرانی دارد و متاسفانه خروجی های این استان کنترل نمی شود.
اظهار کرد: طی سه هفته اخیر روند ثابت ابتلا به بیماری کرونا در استان را شاهد هستیم البته خوشبختانه موارد مرگ و میر در این مدت پایین بوده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند همچنین با اشاره به بازدید‌های انجام شده از اصناف و ادارات برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، گفت: در اصناف میزان استفاده از ماسک ۹۷.۵ درصد و در صنوف ۹۴.۶ درصد است.
وی با ابراز نگرانی از وضعیت شیوع بیماری کرونا در استان های همجوار، افزود: تردد و مراجعه بیماران کرونایی از سیستان و بلوچستان به استان خراسان جنوبی جای نگرانی دارد و متاسفانه خروجی های این استان کنترل نمی شود و باید تدابیری برای مدیریت و کنترل تردد از استان های قرمز کرونایی به خراسان جنوبی اندیشیده شود.
دهقانی فیروزآبادی به ورود محموله جدید واکسن کرونا شامل ۱۱ هزار و ۸۱۴ دوز واکسن سینوفارم چینی به استان اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر روزانه چهار هزار دوز واکسن در استان تزریق می شود و ۸۴ درصد گروه سنی بالای ۸۰ سال، ۵۵ درصد گروه سنی ۷۵ تا ۷۹ سال و ۶۰ درصد گروه سنی ۷۰ تا ۷۴ سال واکسینه شدند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در انتخابات رضایت‌بخش بود، یادآور شد: میزان استفاده مردم از ماسک در شعب اخذ رأی ۸۶.۲ درصد، تهویه شعب ۹۸.۹ درصد و فاصله گذاری اجتماعی حدود ۹۶ درصد رعایت شده است.
وی در ادامه همچنین میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در زمان امتحانات پایه نهم و دوازدهم مدارس استان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: با توجه به احتمال بازگشایی مدارس و دانشگاه ها از مهرماه امسال و انجام واکسیسناسیون برای دانش آموزان ۱۶ سال به بالا و دانشجویان باید از اکنون پیش بینی و آماده سازی مکان های مورد نیاز و مراکز تجمعی برای تزریق واکسن انجام شود.
دهقانی فیروزآبادی بیان کرد: همچنین برای برگزاری آزمون کنکور سراسری در تیرماه امسال نیز باید تدابیر لازم برای رعایت پروتکل های بهداشتی اندیشیده شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در پایان گفت: تالارهای پذیرایی با مکاتبه اتاق اصناف بازگشایی شده است اما متاسفانه موارد بهداشتی رعایت نمی شود و جای نگرانی دارد که مبادا تبدیل به کانون های برای انتشار بیماری کرونا در استان شوند.
انتهای پیام /۳