رئیس جمعیت هلال احمر مطرح کرد؛

آمادگی هلال احمر برای خدمت رسانی به حجاج و زائران اربعین

همتی گفت: با هماهنگی های انجام شده، هلال احمر آمادگی واکسیناسیون حجاج و خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی را دارد.

به گزارش خاورستان، به نقل از راه دانا کریم همتی در برنامه زنده تلویزیونی «انتهای الوند» در تشریح اقدامات هلال احمر در بحران کرونا گفت: در اولین روزهایی که بیماری کرونا نه تنها کشور ایران که کل دنیا را درنوردید، هلال احمر با استفاده از ظرفیت و توان بالای امدادگران، جوانان، داوطلبان و … که حضور در این صحنه را بخشی از وظیفه اجتماعی خودشان می‌دانستند، اقدامات مهمی انجام داد و در ابتدای سال ۹۹ کنترل خروجی استان‌های بزرگ و ورودی و خروجی کل شهرهای کشور، به هلال احمر سپرده شد که جمع زیادی از جوانان، داوطلبان و امدادگران هلال احمر در این طرح مشارکت داشتند.
وی افزود: پیش بینی ما این بود که شاید ظرف دو سه ماه، بیماری کرونا ریشه کن شود و اوضاع سر و سامان پیدا کند اما این اتفاق نیفتاد و شیوع بیماری کرونا ادامه پیدا کرد.
همتی تاکید کرد: هلال احمر در بحران کرونا و در تمام مواقعی که نیاز به حضور این جمعیت بود، در کنار وزارت بهداشت بوده و هر وظیفه‌ای که به این جمعیت محول شد چه به شکل دوجانبه در کنار وزارت بهداشت و چه در قالب دستورالعمل‌های ستاد مرکزی کرونا که هلال احمر هم عضو آن است، ورود کرده و اقدامات مهمی انجام داد؛ از جمله فعالیت در زمینه جمع‌آوری و توزیع کمک‌های معیشتی، اجرای طرح‌های مختلف در این راستا همچون طرح آمران سلامت، اجرای طرح «نذر آب» در مناطق دچار خشکسالی کشور، کمک به افراد خاص و گروه‌های هدفی که جزو حوزه‌های پوششی وزارت بهداشت نبودند مثل بیماران سرطانی و…
رئیس جمعیت هلال احمر افزود: در سال ۹۹ سوهای جدیدی از کرونا در کشور کشف شد که نشان دهنده ورود بیماری از مرزهای کشور بود، به همین دلیل کنترل ۳۷ مرز از یکصد مرز رسمی کشور در ابتدای سال جاری به هلال احمر سپرده شد که در کنار وزارت بهداشت با انجام تست‌های پی سی آر و تست رپید تاکنون بیش از ۳۵۰ هزار نفر از مسافران ورودی به کشور در این مرزها، غربالگری و تعدادی از این مسافران با همکاری هلال احمر، نیروی انتظامی، دانشگاه‌ها و … به قرنطینه هدایت شده‌اند.
همتی تاکید کرد: در تمام مدت شیوع بیماری کرونا، هروقت نیاز به استفاده از ظرفیت عظیم مردمی بوده، از ظرفیت مالی مردم و حضور آنها و همچنین از کمک‌های بین المللی متنوعی برای کمک به متاثران از این بیماری استفاده کرده‌ایم. قرار بود که کنترل مرزهای رسمی تا پایان اردیبهشت ادامه داشته باشد اما اجرای این طرح همچنان ادامه می‌یابد تا به کمترین میزان ابتلاء و کمترین تعداد مرگ و میر در کشور برسیم.
رئیس جمعیت هلال احمر به موضوع واکسیناسیون حجاج و زائران اباعبدالله الحسین (ع) در مراسم اربعین سال جاری نیز اشاره کرد و گفت: امسال در بحث حج تمتع با توجه به مذاکرات انجام شده، احتمالاً حجاج به شکل محدودتری نسبت به سال‌های گذشته اعزام خواهند شد که هلال احمر با هماهنگی سازمان حج و زیارت در بحث آمادگی در کشور عربستان و اعزام نیروها، اقدامات لازم را انجام داده و موضوع واکسیناسیون حجاج نیز در دستور کار قرار دارد که به محض قطعیت اعزام زائران، اقدامات لازم انجام خواهد شد. در موضوع اربعین هم هلال احمر آمادگی دارد تا با تصمیم ستاد مرکزی اربعین، اقدامات لازم را انجام داده و در این راهپیمایی عظیم و معنوی، در کنار هموطنان عزیز باشد.
رئیس جمعیت هلال‌احمر به ضرورت راه اندازی خانه‌های هلال در سراسر کشور نیز اشاره کرد و گفت: راه اندازی این خانه‌ها در سال ۹۹ به شکل ویژه پیگیری شد. اجرای این طرح در سال ۹۴ کلید خورده و به شکل پایلوت در سه استان مازندران، گیلان و سیستان و بلوچستان آغاز شده بود اما در سال ۹۹ با توجه به نیاز اجتماعی که به حضور مردم بود و نیاز به جامعه‌ای تاب‌آور، راه اندازی خانه‌های هلال و موضوع ارتقای کمی و کیفی این خانه‌ها مورد توجه ویژه و جدی قرار گرفت.
همتی با بیان اینکه در شهریور سال ۹۹، حدود ۳۰۰۰ خانه هلال، آماده بهره برداری و در هفته هلال سال جاری نیز ۲۴۰۰ خانه هلال دیگر افتتاح شد، افزود: ساماندهی و آموزش مردم در این خانه‌ها در دستور کار قرار دارد چرا که خانه‌های هلال در محیط بوده و می‌توانند جامعه‌ای تاب آور ایجاد کنند. در واقع خانه‌های هلال در محیطی ترین و محروم‌ترین نقاط کشور که ما تقریباً به آنها دسترسی نداریم، و در حدود ۳۷ هزار روستای کشور، راه اندازی خواهند شد. بنابراین مهمترین برنامه هلال در سده دوم فعالیت، تجهیز و راه اندازی خانه‌های هلال خواهد بود.
وی تاکید کرد: هنگام وقوع حوادث و بحران‌ها، گروه‌های ارزیاب هلال احمر، همین اهالی روستاها و اعضای خانه‌های هلال خواهند بود که آموزش دیده و ساماندهی شده‌اند. فعالیت خانه‌های هلال هم به شکل داوطلب محور است و هیچ بار مالی به دوش کشور اضافه نخواهد کرد و مردم از لحاظ اجتماعی بدون توجه به دین، مذهب، رنگ، نژاد و … در کنار هم فعالیت و کار می‌کنند و هلال احمر نیز با دپوی اقلامی مثل چادر امدادی، والور، امکانات اولیه و… در این خانه‌ها کمک می‌کند تا در زمان حوادث و در لحظات و دقایق اول وقوع، اعضای خانه‌های هلال بتوانند اقدامات اولیه را انجام دهند. دیگر ویژگی برجسته خانه‌های هلال، کمک در موضوعات آموزشی و در بحث‌های اقتصادی، مثل صنایع دستی، و…است. خانه‌های هلال فرصتی است که علاوه بر کمک در شرایط بحران در شرایط عادی نیز به مردم کمک می‌کند.
رئیس جمعیت هلال احمر در پاسخ به سوالی در خصوص شرایط کرونا و عضویت افراد در این جمعیت گفت: به عضویت هلال‌احمر درآمدن و کمک به همنوعان، یک مسیر پرخیر و برکت و به هم پیوسته است. در بحران کرونا نیز داوطلبان بسیاری به هلال احمر پیوستند و حتی تعداد آنها بیش از گذشته بود. در تمام بحران‌ها مردم در کنار هلال احمر به کمک آسیب دیدگان می آیند. در بحران کرونا هم تقریباً همه کسانی که در کشور جایگاهی داشتند و در طول تاریخ، بخشی از زندگیشان در حوزه کمک به مردم سپری شده، حضور برجسته ای در کنار هلال احمر داشتند و علیرغم تمام کمبودهای ناشی از این بیماری و مشکلات معیشتی، داوطلبان زیادی به هلال احمر پیوسته و به کمک مردم آمدند و هلال احمر هم توانست کمک‌های خوبی برای متاثران از این بیماری جمع آوری کند.
انتهای پیام/