آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی مطرح کرد

آمریکایی‌ها گمان نکنند می‌توانند با برجام‌های دو، سه و چهار ماهیت ایران را تغییر دهند

رئیس قوه قضائیه گفت: اگر آمریکایی‌ها گمان می‌کنند که می‌توانند با برجام‌های دو، سه و چهار ماهیت سیاست خارجی و سپس ماهیت نظام جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهند سخت در اشتباه هستند.

به گزارش خاورستان به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز (دوشنبه) مسئولان عالی قضایی با تبریک حلول ماه رجب و اعیاد شریف این ماه، تسلیت شهادت امام هادی(ع) و ابراز امیدواری نسبت به بهره‌مندی از برکات ماه رجب به اظهارات چند روز اخیر وزیر امور خارجه آمریکا درباره ایران و برخی کشورهای منطقه اشاره کرد و با «نامربوط خواندن» این سخنان گفت: وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی بسیار نامربوط ادعا کرده است که جمهوری اسلامی ایران در منطقه جنگ افروزی می‌کند و در مقابل، عربستان جزو کشورهای پیشتاز صلح در منطقه است!
رئیس قوه قضاییه وارونه ساختن حقایق از سوی آمریکا را موجب تعجب دانست و با تأکید بر اینکه «گویی الفاظ معانی خود را از دست داده‌اند» گفت: کشوری که با استفاده از بمبها و سلاح‌های آمریکایی هزاران انسان بی‌گناه را در یمن به شهادت رسانده و این‌همه جنایت مرتکب شده است چگونه پیشتاز صلح است؟
آملی لاریجانی به نقش آمریکا و برخی کشورهای منطقه در ایجاد گروه تروریستی داعش اشاره کرد و افزود: باید پرسید نفتی که گروه داعش به‌راحتی می‌فروشد آیا به‌دور از چشم شما است؛ این نفت و در کنار آن اموال فرهنگی و باستانی و میراث فرهنگی عظیم کشور سوریه و عراق که توسط داعش و تروریست‌های دیگر به یغما رفته است در مرئی و منظر شما چگونه خرید و فروش می‌شود؟
رئیس دستگاه قضا به شرایط سخت جمهوری اسلامی ایران در فروش نفت خود به‌دلیل تحریم و توطئه آمریکا علیه ایران و فشار به کشورهای مختلف برای منع انجام معامله نفتی با جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: در جریان تحریم‌های ایران برای اینکه کشور ما به هیچ میزان از درآمد نفتی دست پیدا نکند بسیاری از کشورها را از معامله با ایران منع کردید، حال چگونه است که نمی‌توانید مسیر ارتزاق یک گروه تروریستی بسیار خطرناک را بگیرید؟
رئیس قوه قضاییه افزود: آمریکایی‌ها به‌خاطر کشته شدن یکی دو نفر سروصدا راه می‌اندازند اما در برابر هزاران نفر که در عراق و سوریه شهید شده‌اند سکوت می‌کنند و کشورهای حامی و بانی داعش را پیشرو صلح معرفی می‌کنند.
آملی لاریجانی با اشاره به نقش امپراطوری رسانه‌ای غرب و کشورهای سلطه در وارونه جلوه دادن حقایق اظهار کرد: آمریکا آیا فکر می‌کند که دنیا به خواب رفته است و همه کشورها و مردم دنیا تابع حرفهای غیرواقعی و وارونه آنها هستند؟
رئیس قوه قضاییه با ابراز تأسف از سخنان وزیر امور خارجه آمریکا و با تحسین سخنان استیضاح‌گونه وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این اظهارات، حمایت از محرومان و مستضعفان را از اولویت‌های اصولی جمهوری اسلامی ایران و سیاست خارجی دانست و گفت: حمایت از مستضعفان، محرومان و مظلومان جهان از اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است و سیاست خارجی کشور نمی‌تواند از این اصول عبور کند.
رئیس دستگاه قضا تأکید کرد: اگر آمریکایی‌ها گمان می‌کنند که می‌توانند با برجام‌های دو، سه و چهار ماهیت سیاست خارجی و سپس ماهیت نظام جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهند سخت در اشتباه هستند و باید بدانند که مسئولان و مردم ما در چارچوب قانون اساسی به‌دنبال ارزش‌ها و اهداف انقلاب اسلامی هستند و از آن دست بر نخواهند داشت.
آملی لاریجانی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری پیش از برجام همواره نسبت به اهداف و سیاست‌های آمریکا اظهار تردید می‌کردند و اکنون همگان به سیاست‌های متناقض و غرض‌آلود آمریکایی‌ها پی برده‌اند، گفت: مقام معظم رهبری به‌خوبی و با قاطعیت بحث برجام‌های دو و سه را کاملاً طرد کردند و استقلال کشورمان را نشان دادند.
رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: متأسفانه جهان دولت‌های سلطه جهانی نیست که زبان حق و عدالت را بشنود و بپذیرد و در این میان دولتمردان آمریکایی نیز زبان حق را نمی‌شنوند و باید با زبان قدرت با آنان سخن گفت؛ از این رو حتی اگر قرار باشد در برهه‌‌ای از زمان مذاکره‌ای صورت گیرد باید به‌پشتوانه «اقتدار و قدرت» باشد.
آملی لاریجانی «اقتدار و امنیت» مثال‌زدنی جمهوری اسلامی ایران را در گروی «وحدت و همزبانی» مردم و مسئولان و تکیه بر ارزش‌های الهی و پایبندی به قانون اساسی و رهنمودهای مقام معظم رهبری توصیف و ابراز امیدواری کرد، همه مردم و مسئولان با تکیه بر همدلی و وحدت در چارچوب قانون اساسی و رهنمودهای مقام معظم رهبری حرکت کنند.
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر ضرورت حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی و نقش این رویکرد در مقابله با توطئه‌های دولت‌های سلطه‌گر گفت: برخی در کشور گمان می‌کردند که اگر مسئله برجام حل و فصل شود همه مشکلات حل خواهد شد؛ اما چنین تفکری صحیح نیست و پیشرفت و توسعه و حل مشکلات در گروی تکیه بر توان داخلی و اتکا به قدرت و استعدادهای کشور است.
آملی لاریجانی افزود: همه قوا و دستگاه‌ها باید به دولت محترم در انجام وظایف مهم خود در قبال تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کنند و قوه قضاییه هم به‌سهم خود در تحقق این مسئله مهم، تمام توان خود را در حمایت از سرمایه گذاری صحیح در چارچوب قوانین به کار خواهد گرفت.
رئیس دستگاه قضا یکی از ابعاد بسیار مهم در تحقق اقتصاد مقاومتی را مقابله با مانع تراشی‌ها در مسیر روان سازی تولید و سرمایه گذاری‌های قانونی برشمرد و با تأکید بر اینکه قوه قضاییه در این راه می‌تواند وارد عمل شود به سازمان بازرسی کل کشور دستور داد براساس وظایف خود در این باره اقدام کند.
آملی لاریجانی تأکید کرد: سازمان بازرسی کل کشور باید آنچه را سد راه و مانع انجام سرمایه گذاری‌های صحیح و قانونی است بررسی کند و اگر کسی تخلفی کرد او را از طریق دادگستری و مراجع قضایی تحت تعقیب قرار دهد.
رئیس قوه قضاییه برداشتن موانع از سر راه تولید و سرمایه گذاری را یکی از مهمترین راه‌های پیشبرد پروژه اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: البته وظیفه اصلی در این خصوص به‌عهده دولت است و قوه قضاییه نیز در این راه از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد.
آملی لاریجانی در بخش سوم سخنان خود با تبریک فرارسیدن ماه رجب و تأکید بر لزوم توجه به مواهب و ادعیه این ماه شریف و توفیق در بهره‌مندی از برکات و مواهب آن، ماه رجب را «ماه رحمت، استجابت دعا، تضرع و فرصتی مغتنم برای تزکیه نفس و نزدیکی به خداوند متعال» توصیف کرد و گفت: اهل الله همواره پیش از ماه رجب، خود را برای ورود به این ماه آماده می‌کنند و منتظر فرا رسیدن آن هستند و مردم را نیز به بهره‌مندی از این ماه شریف دعوت می‌کنند.
رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به روایتی از پیامبر(ص) درباره عظمت و برکات ماه رجب و نتایج توجه مؤمنان به این ماه اظهار کرد: در این روایت تعابیر بسیار عجیبی از بزرگی، عظمت و مواهب و آثار شگرف ماه شریف رجب ذکر شده است.
آملی لاریجانی با تأکید بر «ما نباید این مواطن و این زمانهای خاص دعا و تضرع را از دست بدهیم و بر حسب توان خود باید از آن برای رسیدن به اهداف عالی انسانی، قرآنی و الهی استفاده کنیم» افزود: بر اساس این روایت در آسمان هفتم ملکی قرار داده شده که به او داعی گفته می‌شود؛ فاذا دخل شهر رجب ینادی ذلک الملک کل لیلة منه الی الصباح؛ طوبی للذاکرین، هنگامی که ماه رجب داخل می‌شود آن ملک هر شب تا به صبح این مطلب را القا می‌کند که «طوبی للذاکرین» خوشا به حال ذاکران، «طوبی للطاعین» خوشا به حال آنها که مطیع حق تعالی هستند.
رئیس دستگاه قضا تأکید کرد: در ادامه این روایت از قول خداوند می‌فرماید؛ «انا جلیس من جالسنی» من همنشین کسی هستم که با من مجالست کند و «مطیع من اطاعنی». مطیع کسی هستم که اطاعتم کند، «غافر من استغفرنی» بخشنده گناهان کسی هستم که استغفار کند «الشَّهْرُ شَهْرِی» این ماه، ماه من است و« الْعَبْدُ عَبْدِی» بنده هم بنده من است «وَ الرَّحْمَةُ رَحْمَتِی» رحمت هم رحمت من است؛ فمن دعانی فی هذا الشهر اجبته، پس هر کس در این ماه مرا بخواند اجابتش می‌کنم.
رئیس دستگاه قضا با اشاره به اینکه وعده خداوند به انسان در استجابت دعا خلل ناپذیر است ماه رجب را فرصتی مناسب برای مستجاب شدن حوائج مومنان دانست و گفت: در این ماه شریف به حق تعالی باید عرض کنیم که شما هرگز تخلف در وعده نمی‌کنید و امر فرموده‌اید به دعا و اجابت آن «فمن دعانی فی هذا الشهر أجبته، ومن سألنی أعطیته»، هر کس از من سؤال کند و بخواهد، اعطا می‌کنم و «من استهدانی هدیته» و هر کس از من هدایت بخواهد، هدایتش می‌کنم و«جعلت هذا الشهر حبلاً بینی و بین عبادی» این ماه را ریسمانی بین خودم و بندگانم قرار دادم “فمن اعتصم به وصل الیّ” هر کس به این ریسمان چنگ بیندازد به من می‌‌رسد.
آملی لاریجانی عبارت «و جعلت هذا الشهر حبلاً بینی و بین عبادی» را عبارتی عجیب و فرصت و غایتی برای آمال عارفین توصیف کرد و افزود: مرحوم ملکی بعد از اینجا خودش شروع می‌کند به مناجات کردن و می‌گوید؛ «و یا حَسرَتَنا عَلی ما فَرَّطنا فِیها» حسرت بر آن وضعی که ما داریم و بر آن تفریطی که در جنب خداوند انجام دادیم.
رئیس قوه قضاییه با تأکید بر «ما این فرصت‌ها را نباید از دست بدهیم» گفت: مشکل این است که حجاب‌ها، محبت دنیا، محبت مشاغل و پست‌ها و گرفتاری‌های روزمره نمی‌گذارد که فکر ما به‌جای اصلی متمرکز بشود.
آیت الله آملی لاریجانی افزود: علمای نجوم تلاش می‌کنند یک ستاره فروزان را که با ما میلیونها سال نوری فاصله دارد پیدا کنند، بعد هم خوشحال می‌شوند که یک ستاره پرفروغ پیدا کرده‌اند در حالی که حق متعال که نور السموات والارض است کنار ماست، تلألو می‌کند و تمام نورهای عالم از اوست، آن‌وقت ما تمام شبها و روزها بی‌توجه از کنار آن می‌گذریم و به فکر نیستیم و غفلت می‌کنیم از اینکه حق تعالی می‌گوید: اگر به ریسمانی که بین من و تو است متصل شوید به من می‌رسید.
رئیس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم مراقبت دائمی انسان از خود برای وصول به حق‌ افزود: اگر این فکر را دائماً مراقبت کنیم و بپرورانیم؛ آن‌وقت محبت حق تعالی کم‌کم در دل انسان می‌جوشد و به‌تعبیر بزرگان اهل معنا، وقتی انسان توجه به نفس می‌کند آن‌گاه در باطن می‌بیند که تنها با او در خلوت است؛ اما متأسفانه ما به‌عکس عمل می‌کنیم و چون از خودمان غفلت می‌کنیم، کثرت‌های این عالم ما را به‌طرف خودش می‌کشاند و دائماً در این کثرتها سیر می‌کنیم و از حق تعالی غافل می‌شویم.
آملی لاریجانی در پایان ابراز امیدواری کرد: همه ما از رحمت واسعه خداوند متعال در ماه رجب بهره‌مند شویم.
بر اساس این گزارش، در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی بحث و بررسی درباره طرح کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها ادامه یافت و موادی از آن به تصویب رئیس قوه قضاییه رسید.
انتهای پیام/